Британското правителство одобри текста на проектоспоразумението с ЕС по условията за излизане на Обединеното кралство от общността. Това заяви премиерът Тереза Мей след петчасово съвещание снощи с членовете на кабинета си, предадоха световните агенции.
"Колективното решение на кабинета е, че правителството трябва да одобри проектоспоразумението", заяви Мей в кратко изявление пред журналисти, което направи на "Даунинг стрийт" 10. "Това е решителна стъпка, която ще ни позволи да постигнем напредък и да финализираме споразумението", добави тя.
"Възможностите за избор, които имахме, бяха трудни, особено по отношение на Северна Ирландия", подчерта Мей, цитирана от Франс прес, след което добави, че проектоспоразумението е най-доброто възможно.
То ще ни позволи да си върнем контрола върху нашите пари, върху нашите закони и граници, ще сложи край на свободата на движение и ще защити работните места, сигурността и нашия съюз, увери министър-председателката.
Твърдо вярвам, с ума и сърцето си, че това решение отговаря в най-голяма степен на интересите на цялото Обединено кралство, каза тя, цитирана от Ройтерс.
"Зная, че ни очакват трудни дни и че споразумението ще се гледа под лупа", отбеляза още Мей, която сега трябва да убеди британския парламент да гласува проектоспоразумението. Тя обеща утре да направи изявление пред парламента.
Главният преговарящ на ЕС за Брекзита Мишел Барние и председателят на Европейския съвет Доналд Туск ще се срещнат днес в Брюксел. Очаква се Барние да съобщи на Туск, че на преговорите за Брекзита е постигнат необходимият напредък, което ще позволи на шефа на Европейския съвет да свика извънредна среща на върха по Брекзита.
Туск ще направи изявление тази сутрин след срещата си с Барние. Според няколко източника най-вероятната дата за извънредната среща на върха на ЕС е 25 ноември.
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер вече изпрати на Туск писмо с препоръка за свикване на извънредна среща на върха, тъй като "на преговорите е постигнат съществен напредък".
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 22 август
Путин признава икономическите щети от украинските удари и хвали "героите" от руската армия
Унгария рестартира един ядрен реактор заради повишено ниво на Дунав
Канада налага ответни мита "долар за долар" на САЩ от 8 септември
Шест страни искат общоевропейски данък върху извънредните печалби на петролните компании
Може ли IPO-то на Anthropic да надмине това на SpaceX?
23 август е ден на много църковни празници: Какво не се прави
Какво покрива НЗОК при автоимунни заболявания
Напаст от комари: Как да се предпазим и да използваме правилно репелентите
"Славия" измъкна точка в Разград срещу 10 от "Лудогорец"
Комо пак не може да победи в Удине
Реал и Моуриньо потеглиха с драма в Каталуня
Де Бройне влезе и донесе победа на Наполи
АЕК Атина загря за Левски с разгром 4:0 в Гърция
Шампионът се забавлява: Левски продължава победния си рейд в Първа лига
Хулио Веласкес за реванша с АЕК Атина: Левски ще остави сърцето си на терена
Прасковен коблер без захар за отслабване
Седмична таро прогноза за 24 – 30 август 2026
Дневен хороскоп за 23 август, неделя
Сочна италианска торта с шоколад и кафе
Маникюри в стил Chanel (+Снимки)
Родените на тези дати имат потенциал да станат известни
Български учени проучват растителна комбинация за метаболитно здраве
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Безплатни прегледи при детски кардиолог в бургаската детска болница от 24 август
Безопасно ли е плуването за бременни?
Нова животоспасяваща апаратура за най-малките пациенти получи МБАЛ Добрич
Витамин C в грижата за кожата - защо заслужава място в ежедневната рутина?
Военен хеликоптер се включи в спасителна акция на туристка под Мальовица
Седмичен хороскоп 24 август - 30 август 2026
253 доброволци са дарили кръв във Варна за седмица
Ветераните на Спартак спечелиха турнира в памет на Живко Господинов и Стефан Найденов
Откриха останки от дрон и на плажа край варненския квартал "Галата"
Зеленски: Макрон обеща да ускори доставките на нова военна техника