Категоричното и решително отхвърляне от депутатите на договореното от Тереза Мей споразумение за напускане на Европейския съюз е съкрушителен удар по авторитета на министър-председателката, пише в. "Гардиън".
Тя прекара две години в договаряне на сделка, която по същината си е обратното на това, което Мей заяви публично, че иска. Великобритания напуска ЕС след седмици, а Мей ръководи кабинет, който е безнадеждно разцепен, разкъсвана от разногласия партия и дълбоко разделена страна.
Мей избра да започне преговорите за Brexit не с Европейския съюз, а със собствените си хардлайнери. Червените линии, които постави след това, й попречиха да постигне сделка, която да обедини разединената й партия, камо ли да намери подкрепа сред политическите си опоненти. При сегашните обстоятелства няма парламентарно мнозинство за никаква алтернатива на сделката за Brexit. Това може да доведе до катастрофалния сценарий Великобритания да се откъсне от ЕС без споразумение, добавя в редакционна статия левоцентристкият "Гардиън", цитиран от БТА.
Провалът на плана на Мей всъщност можеше да се предскаже още от лятото на миналата година. Вълната от оставки на министри трябваше да й подскаже какво предстои. Но Мей редовно тълкува ситуацията погрешно. Не успя да вникне в избирателните нагласи на изборите през 2017 г., извади си погрешни заключения за ЕС, не разчете посланията на собствения си кабинет на срещата в Чекърс и очевидно изтълкува много погрешно парламента, пише десноцентристкият в. "Дейли телеграф".
Великобритания сега действително се намира на неизследвана територия. Две години и половина след референдума за членството в ЕС и малко повече от 70 дни до момента, в който Обединеното кралство е поело ангажимент да напусне ЕС, парламентът отхвърли единствения документ, който щеше да позволи Brexit в условия на ред. При нормални обстоятелства всеки премиер, понесъл такова унижение по ключов политически въпрос, щеше незабавно да предложи оставката си или да свика избори. Само че сега обстоятелствата не са нормални, пише в "Таймс".
Срещу правителството на Тереза Мей днес ще има вот на недоверие, което то неизбежно ще спечели, тъй като нито собствените й депутати, нито Демократичната юнионистка партия са готови да поемат риска за избиране на ляво правителство начело с Джереми Корбин. Така че на власт ще остане министър-председател, който очевидно няма вече доверието на кабинета, на партията си и на парламента.
Страната е изправена пред криза и не е ясно дали Мей е част от проблема или част от решението. Тя имаше в ръката си слаби карти, но освен това ги изигра изключително лошо. Начинът и на водене на преговорите за Brexit бе белязан от лоши решения, обърквания, увъртания и неуместна партизанщина.
Ако иска да остане в историята като нещо повече от злополучен премиер, хвърлил страната си в хаос и прокарал път за правителство начело с Корбин, Мей трябва да направи компромиси, за да осигури прокарване на сделката си под някаква форма. Това значи да бъде готова да приеме мерки, които преди отхвърляше, включително да бъде отворена към постоянен митнически съюз или към идеята да призове гласоподавателите да подкрепят сделката й във втори референдум, колкото и непривлекателно да изглежда това в момента, пише "Таймс".

Кадър на деня за 25 октомври
Германските компании дават на Китай тайни, които може да им излязат скъпо
Използването на стейбълкойни за плащания е скочило 70% след американските регулации
Кой дари на Пентагона 130 млн. долара за заплати на военните?
Airbus: Европа трябва спешно да подсили военните си способности
Moody's сви кредитната перспектива на Франция на фона на политическата криза
Успехи за четири зодии на 26 октомври
Рецепта за яйца със спанак по турски
РЗИ-Бургас: Водата в Елените още не е годна за пиене
Хороскоп за ноември: Големи разкрития и трансформации
Млад мъж падна от 20 метра в скалисто дере по време на лов
Димитър Недков: Изведете децата от моловете, върнете ги вкъщи и им четете
Драма в Рурското дерби! Дортмунд би с късен гол в 96-ата минута
Сърдит ли е на дон Хулио? Героят за Левски каза защо беше сменен
След треперене в края: Ман Юнайтед удари Брайтън в голов екшън и влетя в Топ 4
Екшън и спорна дузпа: Наполи шамароса и Интер и се върна на върха в Серия А
Орела: Няма по-добър отбор от Левски, за нас беше мъка
Веласкес: Левски остава скромен и здраво стъпил на земята!
Дневен хороскоп за 26 октомври, неделя
Седмична таро прогноза за 27 октомври – 2 ноември
6 рецепти за апетитни кюфтенца
Любовен хороскоп за 27 октомври – 2 ноември
Връщаме часовника с час назад на 26 октомври
Кои билки и подправки, освен босилек и чесън, помагат при високо кръвно?
Моторист загина в катастрофа
Мъж пострада тежко по време на лов
Седмичен хороскоп 27 - 2 ноември 2025
Камала Харис може да се кандидатира отново за президент на САЩ
Илиев: Имахме ситуации, в които трябваше да действаме с малко повече самочувствие
Волейболният Черно море загуби инфарктно в Монтана
Определиха химичния състав на кометата Понс – Брукс
Учените съставиха най-големия в историята каталог на галактическите купове
Русия ще достави на Луната първите елементи за лунна станция до 2034 г.
„Най-евтиният в света“ хуманоиден робот струва само 1370 долара (видео)
Суперземя в съседство може да е най-доброто място за търсене на извънземен живот
Астрофизици са близо до разгадаването на тайната на неутриното