Европейският съюз и британското правителство договориха сделка за излизане от застоя около Brexit, заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, цитиран от Асошиейтед прес.
Юнкер подчерта, че ЕС и британското правителство застават изцяло зад ревизии, целящи да прекратят безизходицата около споразумението. След разговорите си с британския премиер Тереза Мей късно снощи Юнкер заяви, че депутатите в британския парламент сега "ще трябва да направят фундаментален избор", като одобрят или отхвърлят споразумението за напускане.Камарата на общините отхвърли с огромно мнозинство през януари първоначалния вариант на споразумението. Мей положи усилия да договори с ЕС промени, които могат да убедят достатъчно депутати да подкрепят сделката.
След срещата с Мей Юнкер заяви, че "сегашното споразумение е възможно най-доброто" и предупреди, че нови преговори няма да има.
"Или това споразумение или изобщо няма да има Брекзит. Трети шанс няма да има", предупреди председателят на ЕК, цитиран от Франс прес.
Британската министър-председателка потвърди, че са постигнати правно обвързващи промени в споразумението за развода.
Общ инструмент с правна тежест, сравнима с тази на споразумението за напускане, ще гарантира, че ЕС не може да действа с намерение да използва безконечно предпазния механизъм по отношение на статута на Северна Ирландия, заяви на пресконференция Мей след продължилата над два часа среща с Юнкер, съобщава БТА.
Малко по-рано британският първи министър Дейвид Лидингтън, който се явява заместник на Мей, каза пред парламента, че правителството ще представи пред депутатите два документа: обща правно обвързваща декларация, че Великобритания ще може да излезе от предпазния механизъм, гарантиращ отворена ирландска граница, и общо изявление, което ще бъде добавено към политическата декларация за бъдещите отношения на ЕС и Великобритания.
На пресконференцията след разговорите с Юнкер Тереза Мей каза, че освен огласените в парламента два документа, Великобритания ще подготви също едностранна декларация, в която се казва, че нищо не може да предотврати оттеглянето на страната от предпазната мярка за ирландската граница, ако преговорите за бъдещите отношения с ЕС след Брекзит се провалят.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Повечето азиатски пазари приключиха седмицата на положителна територия
Apollo се включи в битката за easyJet с оферта за 5,7 млрд. паунда
Производствените цени в Япония ускориха ръста си до най-високия темп от 2023 г.
Rheinmetall избра Хърватия за нов отбранителен хъб
Volkswagen обмисля да намали наполовина гамата си модели
Руският олимпийски комитет се отказа от Крим, за да се върне в олимпийското семейство
Битката за Ормузкия проток: Големият залог в конфликта между САЩ и Иран
Създаваме дигитално зависими деца, родителите сами им създават профили в мрежите
Политолози: Машинното гласуване намалява техническите грешки, но не спира купения вот
Закуски за отслабване: Малките трикове за здравословно хранене
Юрген Клоп разкри как Ливърпул опита да привлече Килиан Мбапе с частен самолет през 2017 г.
Напрежение в Локомотив Пловдив
Евроучастник иска звезда на Черно море
В Мароко скочиха на съдията след отпадането от Франция на Мондиал 2026
Кюстендилеца избухна след победата на ЦСКА в Европа: Ето какво каза
Контузиите продължават да тормозят Левски
Бързо сладко от смокини с ванилия
50 занимателни детски игри, с които да заместите екранното време през лятото
Дженифър Лопес с блестяща визия на Седмицата на висшата мода в Париж (+Снимки)
Пухкава питка с маслини
Elie Saab създаде приказен свят за Haute Couture есен/зима 2026-2027 (+Снимки)
Нумерологична прогноза за 10 юли
Горива в България има, но цените пак тръгват нагоре
8 души са обвинени за подготовка на атентат срещу събитие на Тръмп в Белия дом
Варненският кмет: Истински съжалявам, че бункерът за линеен ускорител се превърна в заложник на политически боричкания
Доматите и краставиците поскъпнаха
Асен Блатечки, Юлиан Вергов и Любомир Нейков гостуват на сцената на ФКЦ – Варна
Варненският зоопарк се обърна с голяма молба към всички посетители
5 риби, които са плували още по времето на динозаврите
Учени откриха как да спрат екстремния климатичен феномен Ел Ниньо
Най-мощният телескоп в света започна работа в търсене на тъмната материя
New Horizons се събуди от рекордна хибернация в дълбокия космос
Затоплянето на океаните е причината за най-голямото измиране в историята на Земята
7 факта за черните дупки, които звучат като научна фантастика