Европейският парламент обсъди днес решенията, приети от Европейския съвет за разпределението на висшите постове в ЕС.
Групата на Европейската народна партия (ЕНП) заяви, че не подкрепя начина, по който решенията бяха постигнати и проявеното от европейските държавни и правителствени ръководители неуважение към останалите институции на ЕС.
ЕНП посочи, че жертва е станал техният кандидат за председател на Европейската комисия Манфред Вебер, за когото запазва подкрепа. ЕНП съобщи, че ще прояви отговорност и ще подкрепи предложенията на Европейския съвет. Партията възрази срещу това, че Европейският съвет е обсъждал предложения за председател на ЕП, предаде БТА.
Социалистите и демократите настояха, че ЕК е трябвало да бъде оглавена от техния предварителен кандидат Франс Тимерманс. По техните думи Тимерманс не е постигнал целта заради работата си в защита на законността и европейските ценности.
Според "Обнови Европа" (ОЕ) най-важно е занапред да бъде осигурена прозрачност при разпределението на длъжностите. ОЕ съобщи, че ще предложи въвеждането на общоевропейски листи за избор на председател на ЕК.
Мнозинството в ЕП избра да бъде изпълнител на чужди решения, заявиха Зелените. Те определиха решенията на Европейския съвет като съмнителни и заявиха, че ако ЕП излезе отслабен, сам ще бъде виновен.
Групата "Идентичност и демокрация" посочи, че европейските граждани не разбират игрите от последните дни. Ако ЕП наистина искаше да бъде уважаван, трябваше да отхвърли предложенията на Европейския съвет за председател на ЕК, добавиха представители на тази политическа сила.
Без българи и сред зам.-шефовете на Европарламента
Европейските консерватори и реформатори (ЕКР) обявиха за мъртъв процеса на водещите кандидати за председател на ЕК и уточниха, че няма за какво да се съжалява. Тимерманс не беше кандидат на европейските граждани, а на статуквото в лявото крило. Целта на процеса с предварителните кандидати беше запазването на европейското политическо статукво, а не да се открие пространство за гражданите. Европейският съвет няма никакво право да посочва зам.-председателите на ЕК, това е ярко нарушение на договора за ЕС, 2-3 правителства нареждат решенията на всички останали в Общността, добавиха от ЕКР.
Групата "Европейска обединена левица" посочи, че истинският скандал е във взимането на решенията "на тъмно". Говори се за длъжности, а не за съдържание, отбелязаха представителите на тази политическа сила.
Евродепутатът Ангел Джамбазки (ВМРО/ЕКР) определи постигнатите в Европейския съвет договорености като "нечистоплътен и непочтен пазарлък, сделка без принципи". По неговите думи липсата на представители на Централна и Източна Европа в разпределените длъжности е позор.
Неговият колега Андрей Ковачев (ГЕРБ/ЕНП) отбеляза, че компромисът означава накрая никой да не бъде доволен. Той упрекна социалистите и либералите за това, че не е бил запазен принципът на водещите кандидати за председател на ЕК.
По неговите думи предложената Урсула фон дер Лайен трябва да спечели доверието на политическите групи в ЕП и да представи своите виждания. Тогава ще решим, защото ЕП е независима, самостоятелна институция. Трябва да защитим нашето достойнство. Не може Европейският съвет да налага решения, които не минават през демократичен избор в ЕП, настоя Ковачев.

Как се справя комуникационният бранш в условията на „перфектна буря“ от кризи?
Великденски и коледни добавки да се изплащат всяка година, одобри комисия в НС
Удължителният закон за бюджета мина на второ четене в комисия
Лавината от дронове от Украйна до Иран засилва интреса към лазерите за отбрана
Американският долар отново е на върха, но може би не за дълго
Bentley съкращава работни места заради по-слаби продажби в Китай и митата от САЩ
Централна прогноза
Д-р Атанас Атанасов е новият директор "Медицински надзор"
С опасност за живота е жената, намушкана от убиеца на 11-годишната Никол в Бургас
Йотова: Слава Рачева даде глас не само на героите си, тя се превърна в гласа на детството на поколения българи
Безпрецедентна акция: Доброволци спасиха овце край Кърджали (ВИДЕО)
Жените, които носят късмет в живота ни, според астрологията
Ето кога ще обявят кой е Футболист №1 на България
Страхотна новина за ЦСКА, готви се нещо уникално + ВИДЕО
Отива ли в Реал Мадрид? Родри обяви дали напуска Ман Сити
Резултатът 3:0 за Лудогорец срещу ЦСКА не е реален + ВИДЕО
Лудогорец с новина за Игор Тиаго
Има ли къртица в Челси?
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Сила без фитнес зала: как да развиете мускулна маса
Отиде си Слава Рачева – гласът на Педя човек – лакът брада
6 зодии, на които ще им върви в работата през 2026
4 прически, които ще са хит през пролет 2026
Билколечение за начинаещи: Урсел Бюринг с ценни съвети за домашната аптечка
Климатичните промени може би удължават леко дните ни
Утре облаците се завръщат
Тошко Йорданов води листата на ИТН във Варна
Спартак пусна билетите за сблъсъка с Лудогорец във Варна
Около 700 кораба, в чиито екипажи има и български моряци, са блокирани в Персийския залив
Постоянен арест за 29-годишен варненец, обвинен в продажба на марихуана
Екипажът на „Тянгун“ излезе в открития космос: Монтираха защитни панели
Най-голямата слънчева електроцентрала в Китай неусетно преобразява пустинята
Разгадаха 2000-годишна тайна на египетските мумии благодарение на техния аромат
Предлагат нов метод за търсене на живот на екзопланети: Какъв е той
Учени определиха масата на междузвездната комета 3I/ATLAS
Британски астрономи алармират за заплаха от мегапроекти в околоземна орбита