Европейската комисия е установила, че Чехия трябва да върне европейски субсидии в размер от стотици милиони крони, тъй като премиерът Андрей Бабиш не се е отделил достатъчно от работата на компаниите, които са получавали финансирането, предаде Ройтерс.
Агенцията се позовава на чешки информационни сайтове.
Установените от Комисията факти поставят в конфликт с Брюксел още един лидер на държава от Централна Европа, отбелязва Ройтерс, цитирана от БТА.
Решението на Комисията ще се отрази неблагоприятно и на конгломерата "Агроферт", изграждан от Андрей Бабиш в продължение на повече от две десетилетия.През 2017 г. Бабиш предостави управлението на холдинга на доверителни фондове, за да избегне конфликт на интереси.
Сделката с доверителните фондове обаче не е била достатъчна за постигането на тази цел, предадоха чешките информационни сайтове, позоваващи се на все още непубликувания финален доклад на Европейската комисия от разследването срещу Бабиш за конфликт на интереси.
"Андрей Бабиш все още е собственикът по същество на холдинга "Агроферт", а от февруари 2017 г. - и двата доверителни фонда, които директно го контролират и имат непосредствен икономически интерес от успешната му работа", се казва в доклада на Европейската комисия, цитиран от вестника Denik N.
Сайтът neolivni.cz и сп. Respekt също съобщиха за данните от финалния доклад на Комисията и опасността от връщането на субсидиите.
Според предварителните заключения от разследването на Комисията, изтекли в медиите през юни, компанията "Агроферт" е получила европейски субсидии в размер от 451 милиона крони (около 35 милиона лева) при условията на конфликт на интереси. Според чешките медии данните от финалния доклад на Комисията потвърждават предварителните заключения. Агенция Ройтерс все още не е установила по независим начин достоверността на информацията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
„Майкъл“ си върна първото място в боксофиса в САЩ след четири седмици на екран
Китайската икономика се забавя рязко през април, инвестициите се върнаха към спад
Петролът поскъпва, след като Тръмп поднови заплахите срещу Иран*
Галопиращи закони срещу галопиращи цени
Путин чака обаждане от ЕС, Украйна предупреди Москва: Спокойният живот приключи
Войната с Иран заплашва напредъка на мирния процес на Турция с кюрдите
Мотористите искат незабавни оставки на ръководствата на КФН, КЗК, КЗП и АПИ
Златева: Промяната е факт, върнахме българската борба към корените ѝ
Калин Калпакчиев: В миналото на човек има много факти за интегритета или липсата му
ПСЖ допусна обрат, прекъснаха мач на „канарчетата“
Скоропостижно! Айнтрахт би шута на треньора
Какво се случи? Изгониха полицаи от Вечното дерби Левски-ЦСКА
Алекс Николов изпусна титлата, но стана №1 в Шампионската лига
Еуфория и награда! Допълнителен бонус в Левски за боя над ЦСКА
Янев готви кардинални промени в ЦСКА
Салата с пролетни зеленчуци и сирене
Любовен хороскоп за 18 – 24 май
Нумерологична прогноза за 18 май
Кюфтета със сос и ориз
Ходене за отслабване – достатъчни ли са 10 000 крачки
„Бангаранга“ на всички. Много ви обичам!“ – първи думи на DARA при посрещането в София
Хороскоп за 19 май 2026
31 пожара са потушени за денонощие у нас
Масов бой в Милано заради лимитирана колекция часовници
Днес е Международният ден на музеите
Виц на деня - 18 май
Мачовете по ТВ днес (18 май)
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации