Заявлението на вътрешния министър на Франция Кристоф Кастанер за въвеждане на мерки по борба с расизма в полицията предизвика недоволство в редиците на стражите на реда, съобщава Le Monde. Както припомня френското издание, след двуседмични протести, министърът анонсира изменения, които трябва да подобрят професионалната етика на полицаите.
Както каза полицай от предградие на Париж пред вестника, от понеделник всички говорят само за нововъведенията, а Матилда от отдела на в западната част на столицата подчерта: „Ние сме бесни и това е точната дума“. „Моите колеги са в ярост“, заяви Кристоф Руже, генерален секретар на полицейския съюз SCSI. „Те смятат, че тяхната чест е засегната“, допълва „Фокус“.
Искането на Кастанер служителите да бъдат уволнявани при подозрение в расистки действия или думи предизвика негодувание сред полицаите: те виждат в това заповед, нарушаваща презумпцията за невинност. По думите на Матилда, вече две седмици полицията е „под натиск“, а Кристоф Руже счита, че на служителите им е много трудно да приемат обвиненията в расизъм, защото „огромното мнозинство изпълняват надлежно задълженията си“.
Независимо че много полицаи признават наличието на „оскърбителни шеги“ и „издевателства“, мнозинството от тях са възмутени от предявените обвинения. Събеседницата на френския вестник Матилда се обявява против това, всички 150 хиляди служители да бъдат поставяни под общ знаменател. Във „Фейсбук“ има групи, където се публикуват расистки шеги, тук полицаите могат да обсъждат ежедневния си живот, но „тонът на разговорите съвсем не е расистки“. Редките отклонения от правилата се наказват с призив за спазване на реда или изключване. Освен това понякога полицейският хумор не се отличава с качество.
Във вторник, представяйки доклада за 2019 г., началникът на Генералния инспекторат на Националната полиция (IGPN) Брижит Жулиен увери, че вътре в министерството няма заговор за мълчание относно расизма. „Подобни думи са неприемливи“, цитира изданието нейните думи. „Сред полицаите има много силен натиск в самите групи: ако някой действа така, той ще остане изолиран.“ Освен това фактът, че се наблюдава етническо многообразие говори против обвиненията срещу полицията.
Що се касае до удушаващите хватки, в полицията са шокирани от забраната за използването им. „Това е хватката, на която ни обучават в полицейската академия“, обяснява Софиан от управлението в Сен-Дени. „Тогава какво ще правим при такива ситуации?“
Синдикатите предполагат, че страната ще плаща висока цена за тези нововъдения в течение на много трудни години. Генералният секретар на полицейския профъюз UNSA Филип Капон посочва, че от 2015 година стражите на реда са на първа линия: терористични актове, протести срещу закона за труда, „жълтите жилетки“, движението срещу пенсионната реформа, Covid-19. По неговите думи, полицейската реформа се провежда всеки път по време на криза и по неподходящ начин, докато е необходимо да се направи задълбочен анализ в спокойна среда, която надхвърля политическите задачи, пише Le Monde.

Повечето основни храни, плодове и зеленчуци на едро са поскъпнали през седмицата
Основателят на Telegram: Мерките срещу VPN в Русия са причина за прекъсването на банковите услуги
„Алтернатива за Германия“ изпревари партията на Мерц в ново социологическо проучване
Тр. Трайков: Временна промяна на схемата за емисии ще помогне за по-ниски енергийни цени
Тръмп и Израел притискат Иран преди изтичането на крайния срок за споразумение
Украйна и Турция договориха засилване на сътрудничеството в областта на сигурността
Патриарх Даниил на Цветница: Да принесем вяра и добродетели, за да царува Христос в сърцата ни
Патриарх Даниил оглави тържествената литургия за Цветница (СНИМКИ)
ФБР арестува племенница на Солеймани и дъщеря ѝ в САЩ?
Народната певица Цветелина: За мен Цветница е възраждане и ново начало
Мъж е пострадал при пожар в хоспис в София
Кръвта спасява живот: Какво трябва да знаем преди да дарим
Босът на ЦСКА 1948 се майтапи с ЦСКА и Берое
ЦСКА спря прогреса и изпуска контрола на мачовете
Левски лети към титлата: Веласкес ще матира Ясен с три рокади
Йокич и Уемби сътвориха страхотно шоу в НБА
Левски е длъжен да бие в Добрич заради психологията
Артета след провала: Аз нося отговорността
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Нумерологична прогноза за 5 април
Патриарх Даниил: Да принесем на Христос вяра и добродетели на днешната Цветница
"Артемис II" вече е почти на половината разстояние до Луната
Реставрация „на коляно“: безценни артефакти се спасяват във фургони зад музея във Варна
Кукленият театър във Варна ще зарадва децата днес с представлението "Пепеляшка"
Колко войници са загубили САЩ в Иран?
Цените на агнешкото месо продължават да скачат, цяло агне е 170 евро
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал