Стотици хиляди продължават да излизат на бунт в Беларус. Какви са възможните сценарии за страната? Темата коментира ръководител на софийския офис на Европейския съвет за външна политика Весела Чернева.
"Много хора смятат, че 89-a г. се случва в Беларус, макар и 30 г. по-късно. Това е по-скоро един арменски тип революция, вместо украинска. Голяма част от беларусите пазаруват във Вилнюс. Те ползват съществена част от облагите на ЕС", заяви Весела Чернева, ръководител на софийския офис на Европейския съвет за външна политика, в ефира на Bulgaria ON AIR .
Тя казва, че е очевидно недоволството на беларуският народ от резултатите на изборите. Реакциите на Европейския съюз към случващото се в страната обаче били нееднозначни.
"Правомощия няма Путин, правомощия има суверенът. ЕС е ограничен по отношение на това какво може да направи. Не трябва да се изпращат твърде смели сигнали, защото те може да бъдат прочетени грешно. Ако сега ЕС се изправи и каже "Ние ще ви подкрепяме!", и ако се стигне до големи кръвопролития, тогава готов ли е той наистина да застане до Беларус? Не, не е готов. ЕС може да бъде определен тип посредник и гарант, че гласът на опозицията може да бъде чут на някакъв вид кръгла маса. Това е следващата стъпка в този процес", обясни експертът.
Чернева изтъкна, че Русия не възнамерява да използва военна сила за разрешаването на конфликта в Беларус. Според нея президентът на страната Александър Лукашенко е един от последните автократи, които не желаят да се разделят с диктатурата.
"Лукашенко не може да дели властта. Не мисля, че някой смята, че това е пътят напред. Арменският вариант е за предпочитане. Ще има и автентични кандидати от протестиращите. Събирането им на една маса обаче ще бъде под условие Лукашенко да напусне. Беларусите искат изчистване на институциите и механизмите от хората на Лукашенко. Дори утре да решат да направят нови избори, няма кой да ги направи, защото държавният апарат е изцяло овладян", категорична бе тя.
Чернева обясни, че в Минск се забелязва едно усещане на безвремие, което трудно можем да си представим като държава членка на ЕС.
"Била съм в Минск и като че ли там 90-те години са застинали. Няма свободна преса и свободни медии. Има няколко измъчени на брой опозиционери, които прекарват времето си в затвора. Хората се информират апокрифно. Това е един режим, който ние не можем да си представим, че съществува и сме го забравили. Лукашенко наистина е затънал в корупция. Но също така неговото чувство, че той едва ли не ще умре на поста си, това в крайна сметка вбеси беларусите. Той реално фалшифицира изборите. Беларусите не могат да търпят лицемерието", обясни още тя.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Как да декларираме печалби от акции без счетоводител? Ръководство за автоматизация с AutoTax.bg
Фирмите у нас вече могат да измерят организационната си ефективност чрез нов индекс
Свободните работни места в САЩ намаляват, наемането на служители се забавя
Какво се случва с тръбния петрол от Саудитска Арабия?
За Джером Пауъл е рано да се видят последиците от войната в Иран
Намаленото предлагане на петрол затруднява потребителите в Азия, Европа и САЩ
Войната в Близкия изток засяга българския туризъм - предлагат пакет от мерки
Емил Дечев: Сигналите за изборни нарушения са скочили многократно спрямо 2024 г.
"Туин Пийкс", корупция и етика: С какви мотиви Янкулов иска оставката на Сарафов?
Централна прогноза
Битката за детска градина и ясла в София: Огромна конкуренция за новите места (ВИДЕО)
Роналдо коли и беси в Ал-Насър, взима звезда на Ман Юнайтед
Изгонен от Левски изригна: Феновете биеха играчи на "Герена"
ЦСКА готви нова звездна селекция
И Гонзо почете Боби Михайлов
Тотнъм си избра нов мениджър
Неприятна вест застигна Левски в навечерието на шампионския маратон
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Трапезата на Лазаровден и Цветница
Таро карти за април за всяка зодия
Програмата на Театър „София“ за месец април
Кои са звездите в турския хитов сериал „Игра на съдбата“
Вълк ухапа жена в търговски район на Хамбург
Джон Сина се завръща в кеча
Какво време ни очаква в сряда?
Приятели и колеги изпратиха в пенсия съдебен секретар с близо 40-годишен стаж
Тази вечер: Снимат сериал в центъра на Варна
Съюза на пенсионерите във Варна отчете дейността си за 2025 г.
Учени откриха източника на магнитните бури: Какво се случва в недрата на Слънцето
Китай представи пътна карта за 6G с търговски старт през 2030 г.
Проблеми с топлинния щит на „Орион“: Сигурността на Артемис 2“ е под въпрос
Pulsar Fusion разработва двигател за междупланетни полети
Учени с прогноза: Цунами в Средиземно море е неизбежно
Бъдещата мисия до Луната ще постави няколко важни рекорда