Европейските граждани вече могат да потвърдят летните си планове за лятото, след като от Европейският съюз се съгласиха да въведат сертификати за ваксини, които ще позволят пътуване без карантина в рамките на Европа. Това решение дава шанс за спасяване на летния сезон, предава Bloomberg.
„Гражданите ще могат да пътуват безопасно. Бизнесът ще може да се възползва от свежи приходи, а транспортът ще може да работи нормално“, каза европейският комисар по правосъдието Дидие Рейндърс на пресконференция в петък.
ЕС подкрепи сертификатите за ваксинация на Covid-19, които ще бъдат издадени безплатно в цифров или хартиен формат.
Ходът за облекчаване на пътуванията в рамките на ЕС продължава със сделка между държавите-членки тази седмица. Чрез нея се позволява и на туристи извън Европа да посещават европейските държави, ако са били напълно ваксинирани поне 14 дни преди пристигането им.
ЕС има планове за „бял списък“ на страни извън ЕС с ниски нива на инфекция, за които няма да бъде изисквана ваксинация.
Един от европейските депутати заяви, че няколко държави-членки, включително Германия, са били скептични относно добавянето на Япония и Великобритания към белият списък, защото са притеснени за появата на нови варианти на Covid-19.
Испания обаче вече продължава работата си оптимистично напред и добави Обединеното кралство и Япония към списък на страните, които не са засегнати от ограничения на пътуванията. Посетителите от двете страни ще имат право да влизат в Испания без никакви ограничения от следващия понеделник.
Новите правила, договорени между представители на Европейския парламент и правителствата на държавите-членки, все още подлежат на официален процес на одобрение, преди да влязат в сила. Очаква се в края на юни да бъде взето категорично решение от ЕС, съобщава Bloomberg TV Bulgaria.www.bloombergtv.bg/a
Тъй като по-голямата част от населението в САЩ, Великобритания и ЕС трябва да бъдат ваксинирани до юли, новите правила ще позволят постепенно увеличаване на пътуванията, като дават тласък на икономики като Хърватия, Кипър, Испания и Португалия, които зависят изцяло от туризма в страната.
Отделни страни като Гърция вече приемат посетители, които могат да предложат доказателство за ваксинация или отрицателен тест, без включена 14-дневна карантина.
Испания също така обяви, че на всички ваксинирани пътници ще бъде разрешено да посещават страната от 7 юни, включително тези, идващи от страни, за които все още има ограничения.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
БФБ приключи сесията със спад на всички индекси в противовес на европейските пазари
Индексите на Wall Street не намират единна посока в началото на сесията*
IBM представи технология за производство на чип под 1 нанометър
Потребителите избраха А1 за любима марка в телекомуникациите за осма поредна година
Надзорният съвет на НОИ одобри бюджета на ДОО с по-високи осигурителни прагове
Внедряването на технологии в строителните процеси ще ускори изпълнението на сложни инфраструктурни проекти
Съдът остави за постоянно в ареста обвиняемия за убийството на Лъвов мост
Цената на петрола пада след войната в Иран
България и Полша задълбочават сътрудничеството в икономиката, отбраната и високите технологии
Уволниха директора на НДК Андрияна Татарова
КС отмени решението за присъединяването към "Съвета за мира" на Тръмп
Левски си отдъхна: Сампдория се отказа от Хулио Веласкес
Ще се завърне ли в елита? Берое продължава с ударната селекция
От Саудитска Арабия дават милиони за Суле, но той отказва да напусне Европа
Трансферен удар: Арсенал взима национал на Англия
Новото оръжие на ЦСКА: Кой е Жоел Цварц и защо го сравняват с Лукаку?
ФИФА извади Непал от международния футбол
5 модела бански за всеки тип тяло
Сивата коса може да ви направи по-елегантни – ако знаете как
Марс преминава в Близнаци на 28 юни: Постигаме успехи, но внимаваме и за заблуди
Таро карти за юли за всяка зодия
5 техники за самомасаж, които облекчават болката и отоците
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите награди от филма „Миньони & чудовища“
Спецакция на полицията и ГДБОП в кметството на варненския район “Приморски”
Все повече морски специалисти избират работата на брега
Писателката Евгения Динева гостува във Варна и Шумен
КПС Астери с 13 медала от състезанието "Млад спасител" във Варна
Николай Попов за трагедията на "Тракия": Версията със спукана гума е лъжа, истината е жестока
Минималните осигуровки се вдигат за първи път от 10 г.
Представиха първия в света теснолинеен влак на водород
Астероид ще прелети край Земята този уикенд
Кометата 3I/АTLAS може да е сред най-древните обекти, преминавали през Слънчевата система
Марсоходът на НАСА откри вещество, което е в основата на живота на Земята
Откриха изгубен фрагмент от труд на Архимед: Може да възстанови древно знание
Телескопът ALMA откри „семейство“ от девет звезди в процес на формиране