България и Румъния са двете страни в ЕС с най-висок брой жертви на пътнотранспортни произшествия (ПТП). Това сочат новите данни на европейската агенция Евростат, предаде БГНЕС.
Румъния заема първо място в класацията с 96 жертви на ПТП на милион жители, веднага след нея е България с 90, следвана от Полша (77) и Хърватия (73).
Най-ниските нива на загинали по пътищата през 2019 г. са наблюдавани в Швеция (22 жертви на ПТП на милион жители), Ирландия (29), Малта (32), Нидерландия и Дания (и двете по 34), пред Германия и Испания (и двете по 37).
През 2019 г. броят на загиналите при пътнотранспортни произшествия е намалял с 2,5% в сравнение с 2018 г. Общият брой на загиналите при пътнотранспортни произшествия в ЕС е 22 756. От тях 44% са пътници с леки автомобили, 20% пешеходци, 16% мотоциклетисти, 9% велосипедисти и 11% други категории (включително тежки товарни автомобили, автобуси, мотопеди и други превозни средства).
За фатални произшествия с пътнически автомобили България отново е рекордьор с най-голям брой убити на милион жители. 49,7 смъртни случая на милион жители, регистрирани през 2019 г., са малко повече от 48,4 през 2018 г.
Швеция се нарежда в другия край на скалата с 10,1 смъртни случая на милион жители при произшествия с пътнически автомобили.
По отношение на останалите превозни средства България регистрира 0,4% смърт от ПТП с автобуси, 3,9% с велосипеди, 0,3% с мотопеди, 0,7% с мотоциклети, 22% с пешеходци – отново втора тук след Румъния, която е с 37% загинали пешеходци на милион жители. Нулев е обаче процентът в България по отношение на загинали в ПТП от моторни средства за превоз на стоки.
През последните 10 години се наблюдава тенденция към намаляване на броя на жертвите на ПТП в ЕС. В сравнение с 2009 г. броят на загиналите по пътищата е спаднал с повече от 10 000 души (-31%), от почти 33 000 на по-малко от 23 000 през 2019 г.
През 2019 г. в ЕС като цяло има 51 жертви на пътния трафик на милион жители.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Стартъпи за отбранителни технологии навлизат във веригата на доставки на автомобили и фракинг
Седмицата донесе двупосочни движения и слаб пазар на пшеница
Спадът на строителството в Русия прави несигурни купувачите на жилища в Москва
Музикалната индустрия въвежда система за разпознаване на песни, генерирани от AI
Столичната община облагородява 145 междублокови пространства
Испания избра различен модел – узаконява мигранти, за да си осигури работна ръка
Великобритания освободи двама от шестимата българи, шпионирали за Русия
В "Операция История" на 12 юли от 16:30 часа: Какви са връзките между българите и хазарите?
10 души загинаха в самолетна катастрофа на Бахамите
Къде в чужбина избират да учат студентите ни и връщат ли се в България
Официално: Ботев подписа договор с вратар
Да класираш Испания на полуфинал на Световно е неописуемо чувство
Силен ход на ЦСКА преди реванша с Дери Сити
Меси е машина! Скалони предупреди съперниците на Аржентина
Наркокартел използва Мондиала, за да ескалира вълната от насилие
Две чехкини, една цел - титлата на Уимбълдън при жените
„Изтрити от лицето на земята“ от Джо Спейн
Любовен хороскоп за 13 – 19 юли 2026
Италианска шоколадова торта с череши и рикота
Нумерологична прогноза за 11 юли
10 сигнала, че детето е слънчасало
3 лесни рецепти за постна яхния
Илин Димитров: Търсим удвояване на чуждите туристи до края на мандата ни
Условията за планински туризъм са добри
Джиро д´Италия е струвало с 50 % повече от предвиденото
Двамата пострадали при катастрофата край Карнобат са в стабилно състояние
Бивша британска министърка бе открита мъртва
8500 са жалбите до омбудсмана за първите 6 месеца
Учени пресъздадоха условията в земното ядро с помощта на лазери
Престоят в Космоса може да ускори стареенето, твърдят учени
Биолози разкриха как виждат морските звезди
Китай засне за първи път неуловимата „квазилуна“ на Земята
Blue Origin търси външно финансиране от 10 милиарда долара
НАСА е забранила на астронавтите да говорят за извънземни на Луната