САЩ, Австралия и Великобритания сключиха договор за създаване на стратегически Индийско-тихоокеанско съюз. Целта му, макар и не директно спомената, е да се противопостави на увеличаващата се мощ на Китай. Действието обаче разгневи лидерите на ЕС и не само тях.
Повечето европейци смятат, че има "нова студена война" между САЩ и Китай, но 85 % не смятат, че конфликта непосредствено ще повлияе върху живота им, сочат социологическите проучвания, цитирани от The Times. Мнението им е категорично - не искаме да имаме нищо общо с това.
Липсата на обществена ангажираност по въпроса идва, тъй като държавите, ръководени от Франция, се състезават със САЩ, за да ограничат нарастващото влияние на Китай. Резултатите от анкети в 12 европейски държави показват, че недоволството на Франция и Европа от новия съюз на САЩ, Великобритания и Австралия срещу Китай "противоречи на общото на мнение в Европа".
Марк Леонард, директор на мозъчния тръст на Европейския съвет по външни отношения (ECFR), заявява: "Европейската общественост смята, че има нова студена война - но не искат да имат нищо общо с нея. Нашето проучване разкрива, че създаването на "студена война" рискува да отчужди европейските избиратели."
Допитването установява, че 62 % от хората смятат, че е започнала нова студена война между САЩ и Китай, докато само 15 % смятат, че тяхната страна е замесена. Почти 60 % не са съгласни, че страната им е имала конфликт с Китай.
Проевропейският мозъчен тръст на ECFR е загрижен, че "няма европейско обществено съгласие, че утрешният свят ще бъде свят на нарастваща конкуренция между демокрацията и авторитаризма". Той предупреждава: "Тези цифри показват опасностите от нарастващата пропаст между европейското обществено мнение и САЩ, както и между националните подходи и по-ястребската позиция на политическото ръководство на ЕС".
Във време, когато Франция пряко оспорва влиянието на САЩ в Индо-Тихоокеанския регион, 45% от французите не вярват, че "има нова студена война между тяхната собствена страна и Китай", докато 25% не са сигурни. В Италия 67% от хората не виждат голяма конкуренция на властта с Китай, като мнозинствата имат същото мнение в Полша, Холандия, Испания и Дания.
"Въпреки че много от правителствата на ЕС започнаха да признават системното съперничество, присъщо на отношенията на ЕС с Пекин, мнозинството от европейците не виждат Китай като заплаха за начина им на живот", се казва в доклада на ECFR.
Разликата между общественото мнение и "ястребските" политици във Вашингтон или Брюксел, които искат да сдържат Пекин, също е голяма в Русия, като 59% смятат, че е имало нова студена война, но само 25 % казват, че са пряко засегнати. Около 44% смятат, че студената война с Русия е по-реална, отколкото с Китай, но повечето не смятат това за проблем за тях. "Това може да подкопае ефективен европейски отговор в случай на ескалация на напрежението с Китай или Русия", предупреждава ECFR.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Dow се повиши с над 150 пункта и за първи път затвори над 53 хил. пункта
Собственикът на "Северен поток" няма да получи застраховка заради взривовете
„Грийн Иновейшън“ и Stargate Hydrogen са подписали рамково споразумение за съвместни проекти
БРАИТ: С бюджет 2026 България изпраща лош сигнал на инвеститорите
Паническите разпродажби на Московската фондова борса продължават
"Булгаргаз" и Botas замразяват договора си за 15 месеца
За пръв път в историята Китай изпревари Япония по продажби на автомобили в Европа
Лесна рецепта за пилешки дробчета с ориз и тиквичка
Къде точно спира нощният автобус по линия N1 в посока "Младост"?
Тайната на дълголетието: Влиянието на оптимизма и лошото настроение
Късна емисия
Министър Керязов се срещна със Стефан Ботев и Асен Златев
След странна контузия: Тежък удар за Англия
Атлетико Мадрид с трансферен удар, взе играч от ПСЖ
Заради казуса „Балогун“: Бразилската федерация защити съдията от Доналд Тръмп
България излиза със 70 състезатели в Световна купа „Варна“ 2026
След расистките обиди: Мбапе изригна срещу парагвайска сенаторка
Лилиум – как да я отглеждаме и да расте красиво
Таро карта за 7 юли, вторник
Здравословен чиа пудинг с тъмен шоколад
Юли обръща плановете на някои зодии: Ето кой ще спечели най-много
Дневен хороскоп за 7 юли, вторник
Мощният портал на 7/7 отключва късмета за 3 зодии
Григор Димитров отпадна след петсетова драма на "Уимбълдън"
Черно море представя отбора за новия сезон в събота
Катя Дафовска претърпя тежка катастрофа
България и Турция замразиха договора с "Боташ" за 15 месеца
Тръмп: Путин и Зеленски искат да сложат край на войната
Иван Иванов влезе в основната схема на турнир в Нотингам
Мистериозни сфери шокираха хора на австралийски плаж: Вероятно са части от ракета
Съставът на 3I/ATLAS потвърди произхода ѝ: От система със звезди, по-стари от Слънцето
Астероидът Апофис ще премине опасно близо до Земята през 2029 г.
Бивша служителка обвини НАСА, че премахва НЛО от сателитни снимки преди публикуване
Към Луната и Марс: Технологиите и откритията, които ще променят света в следващите 25 години
Най-високите тропически дървета в света имат сложна защита срещу суша