Действащият държавен глава Еманюел Макрон и кандидатът на крайната десница Марин Льо Пен отиват на балотаж след първи тур на президентските избори във Франция.
Макрон печели първия тур с 27,6 процента подкрепа според последни данни на френското вътрешно министерство. Втора е Марин льо Пен с 23,41%. Трети остава Жан-Люк Меланшон с 21,95 процента.
"Нищо не е решено за президентските избори", заяви Еманюел Макрон. "Залозите на 24 април ще бъдат избор на общество, избор на цивилизация", заяви пред поддръжниците си Льо Пен.
Макрон поздрави отпадналите кандидати и ги призова да се обединят около проекта му и да отхвърлят крайната десница. "Това не е Франция! Това не сме ние! Единственият проект с покупателна способност е нашият", настоя той, цитиран от БНР.От своя страна Марин льо Пен призова за подкрепа французите с различни възгледи и произход.
"Ако бъда избрана на втория тур, ще бъда президент на всички граждани", заяви Марин Льо Пен.
В щаба на Льо Пен гръмнаха бутилки шампанско, на които пише "Президент Марин".
Всички основни кандидати без крайнодесния Ерик Земур призоваха да се гласува против Марин льо Пен на втория тур на изборите за държавен глава на 24 април.
Ключова роля за втория тур обаче ще има електоратът на крайно левия Меланшон, който е на трето място и почти достига Льо Пен. Подкрепен най-вече от младите, той заяви, че няма да даде гласове за крайната десница, но електоратът му е силно разделен.
Междувременно в Рен се проведе и протестна демонстрация на стотици недоволни от резултатите. Едно от проучванията за нагласите за втория тур сочи засега 54% за Макрон срещу 46% за Марин льо Пен. Според прогнозите на института ИФОП пък се очаква на 24 април Макрон да получи 51 на сто от гласовете срещу 49 на сто за Льо Пен.
От две десетилетия насам никой френски президент не е печелил втори мандат.
Активността на избирателите на първия тур е от най-ниските в историята на тези избори - около 25% не са отишли до урните, предаде БНР. Впечатлява и значителния брой гласове, отишли за кандидатите от крайната левица и десница и пълният провал на представителите на традиционните партии, чиито кандидати вече обявиха подкрепата си за Макрон.

Alphabet е напът да стане най-голямата компания в света благодарение на изкуствения интелект
Как ликвидността движи пазарите
Голям център за данни на Microsoft в Африка се бави заради искане за гарантирани плащания
Трима души загинаха при руски удари в Югоизточна Украйна въпреки примирието
Продажбите на хибридни облигации достигат рекорди
Иран е изпратил отговора си на американското предложение за край на войната
4 зодии привличат късмет и финансов успех на 11 май 2026 г.
АНКЕТА: Коя е най-спешната задача пред кабинета "Радев" и "Прогресивна България" в НС?
"Берое" победи "Добруджа" в битката за оставане в Първа лига
Голям скандал помрачи празненствата на Левски
Левски ще играе плейоф за влизане в Лига Европа
Рома удари Парма в екшън с 5 гола и мечтае за Топ 4
"Червена надежда": Защо триумфът на Левски е важен и за ЦСКА
Трагедия в Барса часове преди Ел Класико!
Новият бос на Левски с първи думи след титлата
Задължителни ястия за 11 май
6 начина да освежите прическата без подстригване
Дневен хороскоп за 11 май, понеделник
Поверия и обичаи за църковния празник на 11 май
Какво се прави на Спасовска задушница
3 нисковъглехидратни рецепти за закуска
Как да изберете правилните гуми, за да намалите разхода на гориво
Колата помни всичко за собственика си
Прожектират филм за годишнината на ПГИТ „Д-р Иван Богоров“ – Варна
Илин Димитров започна проверка в Министерството на туризма
Още два медала за България от Световната купа по спортна гимнастика във Варна
Какво време ни очаква в понеделник?
Най-големият кратер на Луната може да крие тайни
Топ 10 космически факта, които звучат като научна фантастика
Пентагонът разсекрети част от архивите си за НЛО
Светът е изправен пред рекордно супер Ел Ниньо: Какви са заплахите?
AI „изключва“ човешкия мозък: До какво води общуването с чатбот
Starship Flight 12: Подготовка за дебюта на версия V3