Руските и украински туристи са малък процент от общия туристически поток, а страната не е толкова енергийно зависима, тъй като развива ВЕИ. Войната обаче може да повлияе индиректно увеличавайки разходите на посетителите и засягайки икономиките на страните, от които идват туристите. Това коментира Иван Петрински, журналист и международен редактор в newsONE tv в ефира на предаването „В развитие“ с водещ Вероника Денизова.
„През 2019 г. руските туристи са били едва 1.9% от общия брой туристи в Гърция, като са донесли 2.4% от приходите в туризма. Делът на украинските туристи е още по-малък и тази година гръцкия туризъм няма да бъде засегнат от липсата на посетители от двете страни. 40% от приходите на Гърция са от места като остров Крит, надали войната ще повлияе на хората, които ходят в тези дестинации. Те идват предимно от богати западни страни, най-вече Великобритания, Германия, Франция, Италия и САЩ“, отбелязва Петрински.
Според него обаче последствията от войната могат да окажат индиректно влияние на ежедневните разходи на туристите. По негови думи в момента „има 20-30% покачване на цените на стоките и на услугите в Гърция“, но от друга страна според него туристите не правят толкова сметка на парите и на дребните харчове.
По отношение на повишените цени на енергийните източници, Петрински отбелязва, че „гръцкия туризъм не е толкова енергийно зависим, той е предимно летен, а Гърция инвестира много във ВЕИ през последните години. Не мисля, че цената на енергийните източници ще има толкова тежък ефект“. Журналистът смята, че цените са по-ниски от тези в Западна Европа и по този начин могат да привлекат много потенциални туристи, особено от САЩ.
"Който познава американците знае, че те смятат Европа за много добра дестинация и всеки американец мечтае да я посети. Гърция от своя страна е люлката на цивилизацията, цените там са по-ниски от Западна Европа и ако нещата след пандемията се развиват в положителна посока туристите от САЩ могат да се удвоят и утроят“, допълни той.
Петрински добавя, че северната ни съседка Румъния също е сериозен източник на туристи, тъй като има почти 20 милиона души население и не е много далече от Гърция. По негови думи румънците формират голяма част от потока на туристи в северната част на Гърция.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Как AI стартъпите се опитват да решат един от най-големите проблеми в търговията на дребно
Страните от ОПЕК+ договориха увеличение на добивите на петрол с 206 хил. барела на ден от май
Акция на седмицата: „Стара планина холд“ АД
Германските железници предлагат въвеждането на временни отстъпки на билетите
Тръмп заплаши Иран с удари по електроцентрали и мостове във вторник
Италия въвежда ограничения за авиогоривото на някои летища поради недостиг на доставки
Студен циклон носи сняг за Великден
Ремонти по "Цариградско" и "Самоковско шосе" от 6 април в София заради Giro d’Italia
Затвор за българин след сексуално нападение над непълнолетна във Великобритания
"Черно море" отстъпи на "Славия" с 1:3 у дома
Удар срещу изборната търговия в Монтана: Арести и масови проверки
Титуляр на Левски аут за Вечното дерби с ЦСКА?
Левандовски изравни Стоичков
Наказват Неймар за 10 мача заради сексистка забележка към съдия
Италия рискува да загуби домакинството на Евро 2032?
Стоичков се подигра с Кристиано Роналдо
Индзаги на 50: Не смятам да се връщам, в Саудитска Арабия ми е добре!
Седмичен хороскоп за 6 - 12 април 2026
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Тръмп с нови заплахи: Отворете проклетия проток, вие луди копелета, или ще живеете в ада
Варненският митрополит Йоан: Малцина усещат днес връзка с Христос в себе си
Черно море изненадващо загуби с 1:3 домакинството си на Славия
За 24 часа дизелът у нас поскъпна с още 3 цента
Малена Замфирова: Най-лошото мина
Отец Михал: Около 1000 жители на Варна празнуват днес Великден
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация