Лидерите на Партията на европейските социалисти (ПЕС) се събират днес на конгрес в Берлин, Германия, за да обсъдят предизвикателствата, пред които е изправена Европа, съобщават от пресцентъра на ПЕС. В рамките на двудневния форум ще се проведе и избор на нов председател на ПЕС. В срока за номинации е постъпила кандидатурата на Стефан Льовен - бивш премиер на Швеция.
В средата на септември настоящият председател на Партията на европейските социалисти и български евродепутат Сергей Станишев обяви решението си да не се кандидатира за четвърти поред мандат начело на ПЕС. Причините са политически, каза той тогава.
Станишев, който от 11 години е начело на ПЕС, посочи, че не е търсил номинация от ръководството на БСП за нов мандат, защото освен личен авторитет е необходим и авторитет на партията, която издига кандидата. Той съобщи още, че има постъпила кандидатура на Стефан Льовен. Радвам се на тази номинация, той е много успешен министър-председател два мандата, коментира Станишев.
В първия ден на конгреса в Берлин са предвидени изказвания на Станишев и на кандидата за негов приемник на поста. Вечерта е насрочено гласуване. Утре новоизбраният лидер на ПЕС ще произнесе реч пред делегатите, както и германският канцлер Олаф Шолц, който заедно с Германската социалдемократическа партия (ГСДП) е домакин на форума.
“С кураж. За Европа“ (With courage. For Europe) – с това послание европейските социалисти организират своя изборен конгрес. В него ще участват левите премиери в Европа, партийни лидери от лявото политическо семейство – 33 партии членки, 12 асоциирани и 12 наблюдатели, еврокомисари, евродепутати, делегати, активисти, международни гости и медии.
Във фокуса на дебатите ще бъдат теми като подкрепата за Украйна, изхода от кризите, цените, инфлацията, енергетиката, зеления преход и социалните решения.
На форума европейската левица ще обсъди мащабна програма за справяне с кризите. „Ние не си играем със страховете на хората. Нито пък ще оставим съдбата и благосъстоянието им на произвола на пазарите. ПЕС е партията двигател за прогресивни решения и реформи. А горивото са нашите ценности – солидарност, социални политики, устойчивост, благополучие, феминизъм, демокрация и справедливост“, се казва в проекторезолюция за конгреса на ПЕС.
(БТА)

Недостигът на ракети води до изоставането на Европа в космическата надпревара
Чуждите инвестиции в България растат с над 326% за пет месеца
Финалът на Мондиал 2026: Отборът на Испания е с 400 млн. евро по-скъп от Аржентина
Германия се подготвя за преговори с UniCredit за Commerzbank
Агенцията по заетостта отчете безработица от 5,2% в България през юни
Търговският дефицит на България расте с над 86% на годишна база през май
ЦСКА предприема мерки пред УЕФА след инцидентите в Дери и заплахата от наказание
В "Опорни хора" на 18 юли от 19:30 часа: Какво подписа България в Киев?
Йотова: Българската позиция за Украйна е единна и категорична
Опозицията обвини Радев в противоречива външна политика
SENSHI отвори записването за тренировъчните си лагери през септември
Акингбаде, Валенте и Кук спечелиха специалните награди на SENSHI 32 Grand Prix
Верстапен отвя всички с рекордно време за обиколна на първата тренировка в Белгия
SENSHI отвори записването за тренировъчните си лагери през септември
Акингбаде, Валенте и Кук спечелиха специалните награди на SENSHI 32 Grand Prix
УЕФА наказва ЦСКА като Левски?
Жалко! Каратанчева отпадна в Торино
Ясно е точно кога ще са мачовете на ЦСКА с Карабах
Тест: Изберете цитат на Харуки Мураками и вижте какво да промените до края на 2026
3 лесни рецепти за лятна вечеря
Трапезата за Илинден на 20 юли
Не се срещаме случайно – 5 типа космически връзки
Малки житейски победи, за които да сте горди със себе си
5 подправки, които спокойно можете да гледате на балкона
Защо феноменът на Рейно може да се обостря и през лятото?
Експериментална ваксина забавя развитието на мозъчни тумори
Какво да сложим в аптечката и багажа, когато пътуваме надалече с бебе или дете?
Мъждрян – противовъзпалително, антиоксидантно и леко слабително растение
МЗ подкрепи централизираните покупки на скъпоструващи лекарства
1,7 млн. евро глоби наложи НАП за необосновано поскъпване
Демерджиев е предал на САЩ информация за заобикаляне на закона „Магнитски“ в България
Костадинов: Защо са увеличени средствата за военната зона в пристанище Варна?
SENSHI отвори записването за тренировъчните си лагери през септември
Снимки в мрежата уличиха Емрах Стораро в ново нарушение
С 30% нараства данъка върху имотите