Еврокомисията за първи път поиска от компаниите да предложат етикет за идентифициране на текстовете и изображенията, генерирани от изкуствения интелект, за да се борят с дезинформацията.
Заместник-председателката на Еврокомисията Вера Юрова предложи днес компаниите доброволно да възприемат в етичния си кодекс правило да предупреждават, когато използват изкуствен интелект за генериране на текстове, снимки или видео. По нейните думи е необходимо социалните мрежи веднага да започнат да поставят етикети на информации, създадени от изкуствен интелект. Този интелект може да изправи обществата пред нови заплахи, особено със създаване и разпространение на дезинформация, поясни Юрова. Машините нямат свобода на словото, добави тя.
Вера Юрова, която отговаря в ЕК за ценностите и прозрачността, и Тиери Бретон, комисар по въпросите на вътрешния пазар, се срещнаха с представители на около 40 организации, които са се присъединили към Кодекса на практиките на ЕС срещу дезинформацията. Сред тях са Microsoft, Google, Meta, TikTok, Twitch и по-малки компании - но не и Twitter, който напусна кодекса.
"Ще поискам от подписалите страни да създадат специална и отделна тема в рамките на кодекса", която да се занимава с дезинформацията, генерирана от изкуствен интелект, каза Юрова. "Тя трябва да идентифицират специфичните рискове от дезинформация, породени от генериращия съдържание изкуствен интелект, и да предприемат подходящи мерки за справяне с тях."
Подписалите страни, които интегрират генеративен ИИ в своите услуги като Bingchat за Microsoft, Bard за Google, следва да вградят необходимите предпазни мерки, за да не могат тези услуги да бъдат използвани от злонамерени участници за генериране на дезинформация, обясни Юрова. "Подписалите страни, които разполагат с услуги с потенциал да разпространяват дезинформация, генерирана от ИИ, следва на свой ред да въведат технология за разпознаване на такова съдържание и да поставят ясни етикети за предупреждаване на потребителите."
Етикетите трябва да се прилагат за всички материали, генерирани от изкуствен интелект, които могат да се използват за създаване на дезинформация, включително текст, изображения, аудио и видео.
Засега те няма да бъдат задължителни, тъй като ще са част от доброволния кодекс на практиките. Комисията обаче обмисля да го включи в Закона за цифровите услуги (ЗЦУ). Задълженията за етикетиране на съдържание с изкуствен интелект също могат да бъдат включени в Закона за изкуствения интелект по време на преговорите между държавите от ЕС, Европарламента и Еврокомисията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Защо по-ниски екотакси няма да намалят цените на електроуредите
Porsche сключи договор за АІ за 1,25 млрд. евро с най-голямата индийска ІТ фирма
Министерството на финансите пласира 10-годишни ДЦК за 95 млн. евро
ЕС отчита търговски дефицит през второто тримесечие за първи път от три години
Ограничават ръста на таксите за платено обучение в университетите
„България Еър“ увеличава полетите си до Бургас за Евровизия
Дете от Варна е с мозъчно сътресение след като клон падна върху него
Кой е Пабло Молина – трикратният шампион, който влиза в SENSHI 33 Grand Prix като №1 в BoxRec
"България Еър" увеличава полетите си до Бургас за Евровизия 2027
ЕСПЧ: България трябва да промени закона за събарянето на ромски домове
Две 10-годишни момчета са хвърляли бетонни късове по колата на Невяна Владинова
Кой е Пабло Молина – трикратният шампион, който влиза в SENSHI 33 Grand Prix като №1 в BoxRec
Кошмар за Юве! Перлата на торинци ляга под ножа
Българска тенисистка лети към титлата в Брашов
Левски с важна информация и призив към феновете
Феран Торес за шеметния си дебют за ПСЖ: Много съм щастлив
Наш тенисист отказа испанец
Любовен хороскоп за септември 2026
Ангелската дата 25/8 носи положителни промени за 5 зодии
Най-големият осиновител на пчели в България
Полезни и вредни храни за червата през лятото
Какво означава, ако намерите четирилистна детелина?
Шоколадова торта с 3 съставки
5 ранни неврологични признака на дефицит на витамин B12, които лесно се пропускат
Лекарствата по здравна каса поевтиняват, докато инфлацията у нас расте
Кърмене – ползите му са повече от хранене
Чуждо тяло в ухото или носа при децата – какво не трябва да правим?
Учени откриха ключ за рак на гърдата
Най-честите митове за горенето на мазнини
Дете е с мозъчно сътресение, след като клон падна отгоре му във Варна
Кой е Пабло Молина – трикратният шампион, който влиза в SENSHI 33 Grand Prix като №1 в BoxRec
„България Еър“ увеличава полетите си до Бургас за Евровизия 2027
Обвинен в държане и разпространение на два вида дрога остава в ареста за постоянно
Няма тън-мън! Учебната година започва на 15 септември
Оставиха в ареста сочения за тартор на "Кръв и чест"