Правителството търси точния кандидат за поста еврокомисар. Мястото остана овакантено, след като Мария Габриел се оттегли, за да стане министър-председател на ротация при съставянето на редовно правителство.
"Очаквам номинация, която да е еквивалентна или по-добра от тази на Мария Габриел. Второ - да е излъчена с консенсус, трето, за да сме в духа на комисията и принципите - да е от ЕНП, защото Мария Габриел беше от нея и излъчване на кандидат от друго политическо семейство, би срещнало съпротива от ЕНП, което вече го заявиха", каза директорът на Портал "Европа" Юлиана Николова в студиото на "България сутрин".
Според бившия зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев е възможно да е евродепутат.
"Дори не е лоша идея, защото Мария Габриел беше и евродепутат, би било хубаво много бързо да навлезе в проблематиката, както и да бъде разпознаваемо лице и бързо да мине през много тежките проверки и тестове. Нямаме много време, много бързо трябва да се излезе с кандидатура, имали сме провали в миналото", добави той.
По думите му България трябва отново да покаже, че е стабилен и надежден партньор както в ЕС, така и в НАТО.
"В договорите има изискване за еврокомисар - това е човек, който безспорно споделя, разпространява и служи на европейските ценности. А от друга страна - има компетентност в областта, за която трябва да кандидатства. Хубавото при нас е, че Мария Габриел много добре знае какъв е нейният ресор, какъв профил би отговарял на нейния ресор. Предстои работа на правителството, но водещото трябва да е безспорен европеец и човек, който защитава европейските ценности", категорична е Николова.
Керемедчиев пък поясни, че при промяна на еврокомисар време на действащ мандат на ЕК по-скоро се отнемат функции, отколкото да се добавят: "Настроен съм скептично дали ще има голяма промяна в длъжността на нашия еврокомисар, но е важното да го има, колкото може по-бързо."
"Най-важното изискване към еврокомисаря е той да бъде независим, да не получава инструкции от собственото си правителство, а да бъде независима фигура, която може да прави политика. И ЕК, и държавата полагат много усилия да подготвят кандидата си. Комисията също така осигурява експерти, които да подготвят нашия кандидат", коментира още директорът на Портал "Европа".
Бившият зам.-министър на външните работи подчерта, че знанието на езици не е водещо.
"Добрата подготовка за ресора, който би се предоставил на еврокомисаря, е много важен. И разпитите биха били много по-дълбоки, ако се види, че в някоя от сферите кандидатът се запъва. Подготовката е много по-важна от езиците", каза още Милен Керемедчиев в ефира на Bulgaria ON AIR.
От думите на Николова стана ясно, че няма парламентарна намеса в избора на еврокомисар, а е решение на изпълнителната власт.
"Мария Габриел ще има сериозна дума в избора на този кандидат в избора на този еврокомисар. Без нейното съгласие или пък сериозно участие, едва ли ще излезем с кандидатура. България показа, че има подготвени свои представители, които да представим на възможно най-високата платформа на европейската администрация - нещо, което досега винаги сме правили. Важно е да излъчим силен представител - ако е жена, още по-добре, за да продължим тази традиция", смята Керемедчиев.
Николова се надява да не се стига до скандали.
"Ние веднага може да предложим друго лице, но е лошо за имиджа на България, лошо е самочувствието ни като българи, защото всяко едно такова нещо ни кара да се чувстваме ядосани", обобщи Юлиана Николова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Германските компании са намалили инвестициите си в САЩ до тригодишно дъно
Парите от АІ помагат за запълването на празнините в луксозния сектор
ГЕРБ: След сто дни Румен Радев е властта и вече няма алиби
Сътресенията в Лондон и Дубай задвижват плановете на Турция да привлича богати хора
Ким Чен-ун и Владимир Путин потвърдиха близките отношения между Русия и КНДР
Социалният министър няма да допусне запазване на минималната заплата на сегашното ниво
ГЕРБ, ДБ и ПП с остри критики към кабинета "Радев" след първите 100 дни
МВР спипа десетки пияни и дрогирани шофьори при масови проверки
Неонацистката мрежа "Кръв и чест" у нас от 25 години, службите многократно задържали членове
Животът на 4 китайски зодии се подрежда отлично след 17 август 2026
Шаби Алонсо похвали феновете на Челси
Мохамед Салах дебютира за Трабзонспор в турската Супер лига
Мачовете по телевизията днес, 16 август
България спечели бронз на Световното по художествена гимнастика
Христо Янев готви сериозни промени в ЦСКА
Рубен Аморим взе ключови решения в Милан: Защити Менян и Рабио, освободи четирима играчи
От една мечта до собствен бранд – историята на Силвия и Studio REFORMER Vibe
5 насекоми, които са полезни за градината
Седмична таро прогноза за 17 - 23 август
Късмет за 3 зодии в седмицата от 17 до 23 август 2026
10 признака, че отлагате щастието си - и как да спрете
4 сутрешни напитки за бърз метаболизъм
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
Спартак Варна продава свой футболист в Саудитска арабия
Заливат ни нови наркотични вещества 150 пъти по-мощни от фентанила
Икономист: "Спекула 1:1" е едва третият фактор за инфлационния натиск
Празничният 15 август във Варна събра любители на класическата музика на площад „Независимост“
Катастрофа на Кръговото до ЖП Гара - Варна
ПП и ДБ за 100-те дни на кабинета: Пълен провал, герберските калинки станаха копринки