От около 7 млн. украинци, избягали от войната, в Германия са били регистрирани 1,08 милиона от тях. Тя е и страната в ЕС, приела най-много бежанци от Украйна.
На второ място в ЕС е Полша, която е приела с 968 000 украински бежанци, а на трето Чехия с 365 000 души. Данните са от нов доклад на Центъра за икономически стратегии в Киев (CES), публикуван във "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" (ФАЦ).
Според доклада приблизително всеки седми украинец е напуснал родината си след началото на войната. Смята се, че около 1,3 млн. живеят в Русия и Беларус, а останалите - основно в страните от Европейския съюз. По-голямата част от тях са висококвалифицирани жени и техните деца. 18% са на възраст между 35 и 49 години.
Защо украинците избират точно Германия? Една от основните причини са по-щедрите помощи, които се получават в страната. Много държави ограничиха помощите, но Германия е изключение.
Само за сравнение: 56% от украинските бежанци, живеещи в Полша, получават държавна помощ, а в Германия този дял е 76 процента.
62% от украинците в Полша казват, че помощта, която им се отпуска, не им е достатъчна, за да покриват основните си нужди. В същото време едва 9% от бежанците в Германия смятат помощите си за недостатъчни.
Средната стойност за всички останали страни от ЕС по този показател е 23 процента, посочва ФАЦ.
В Германия бежанците от Украйна имат право на месечна помощ в размер на 502 евро за възрастен и между 318 до 420 евро за дете (т.нар. Bürgergeld), както и на още добавки - например за наем и отопление.
На други места - например в Чехия - помощите вече бяха намалени заради затрудненото финансово състояние на страната. Предлагат се и бонуси на завърналите се - инструмент, който в момента изпробват Ирландия и Швейцария.
Именно готовността за завръщане на бежанците в разкъсваната от войната Украйна е въпрос, който притеснява Киев. Управляващите се опасяват, че липсата на квалифицирани работници може да се превърне в най-голямата пречка пред скъпо струващото възстановяване на Украйна, пише ФАЦ.

Новият бум на ядрената енергия в САЩ започва със стар проблем
ДАНС, МВР и армията охраняват рафинерията в Бургас
Човешката цена на бързия преход на Xiaomi от смартфоните към електромобилите
"Екобулпак" ще възстанови обслужването на цветните контейнери в София от утре
Кадър на деня за 9 ноември
Германия ще купи още 20 хеликоптера Airbus за 1 млрд. евро
Хороскоп за всички зодии за 10 ноември: Предизвикателства и успехи
Кое прави ремонтите на електромобилите скъпи?
Три билки при хипертония
Почина оперната прима Стефка Евстатиева
Китаец триумфира с първа титла в снукъра
Последният във Висшата лига си намери нов мениджър
Барса взе тежкото гостуване в Галисия
Интер не остави шансове на Лацио и окупира върха
Нищо ново: Алекс Николов отново над всички
В Лудогорец публично назоваха големия виновник за невижданата криза
Дневен хороскоп за 10 ноември, понеделник
Седмичен хороскоп за 10 – 16 ноември
Седмична таро прогноза за 10 – 16 ноември
Трапезата на Свети Мина
Какво да хапвате за здраво сърце, бъбреци и кожа?
Стек хапки с чесново масло и зелен фасул
Предприемач: България става все по-лошо и по-лошо място за бизнес
Самодоволният Пентагон трябва да се поучи от Украйна
Гладуващата сръбска майка към Вучич: Защо се страхува от собствения си народ
Блокадата на правителството в САЩ може да спре доставките на оръжия за Украйна
Докато американците гладуват, Тръмп пирува
От София до Мадрид: Мъглата вече не е просто сутрешен пейзаж, а нов климатичен феномен
MeerKAT засече радиосигнал от междузвездната комета 3I/ATLAS
Неочаквано откритие: Момиче намери на плажа следи от гигант на 200 млн. години
Канадски учен твърди: Извънземни се крият на Луната и шпионират Земята
Учени откриха „блуждаеща“ планета, която поглъща 6 млрд. тона вещества в секунда
Може ли човек да оцелее в черна дупка
Астронавтите масово страдат от космическа болест – какво представлява тя