Нов доклад, публикуван от "Фуудуоч" (Foodwatch) и озаглавен "Тъмната страна на зърнените култури", поставя акцент върху една доста тревожна ситуация с житните култури и всички преработени продукти, в които се съдържат пестициди в Европа.
Докладът отчита, че 37 на сто от продуктите на основата на житни култури в Европа съдържат остатъци от пестициди, като са открити общо 65 различни пестицидa (сред които не липсва и глифозатът). Това означава, че една трета от изследваните продукти съдържат остатъци от пестициди.
В хода на проучването, проведено сред 20 търговци на дребно в някои страни от ЕС, сред които Германия, Франция, Нидерландия и Швейцария, са тествани различни видове зърнени храни, включително брашно и хляб.
По-конкретно са били проучени 2234 проби, като 837 от тях са съдържали един или няколко пестицида. От общо 1215 открити остатъка 18 в 14 проби са надвишавали ограниченията за максимални нива на остатъци (LMR).
Най-замърсени зърнени култури
Това широкоразпространено заразяване варира значително от един вид зърнена култура до друг, като по-малко от 10 на сто от пробите от лимец и ръж показват остатъци от пестициди, докато този процент скача до почти 90 на сто при продуктите на основата на пшеница.
При брашното, овесените ядки и хляба са отчетени по-високи нива на замърсяване, отколкото при необработените зърнени култури. Хлябът и хлебчетата (бели и пълнозърнести) са били тествани основно в Северна Ирландия, като почти 90 на сто от пробите са съдържали пестициди.
Още по-тревожни данни идват от Германия, където 45 на сто от използваните пестициди са концентрирани върху отглеждането на пшеница и ечемик. Тази масова употреба на пестициди в житните култури представлява сериозна заплаха за биоразнообразието, климата и качеството на почвата.
Широката употреба на пестициди в зърнените храни е основна пречка по пътя към устойчиво и екологични земеделие в ЕС, отбелязва италианското специализирано издание "Грийнми". "Пътят към устойчиво и екологично земеделие в ЕС неизбежно минава през зърнени продукти, несъдържащи пестициди“, заяви главният изпълнителен директор на "Фуудуоч" Йорг Рохведер.
Отговорността на супермаркетите
Ключов момент, отчетен в доклада, е ролята на супермаркетите във веригата за хранително производство.
На супермаркетите им харесва да дават добри екологични обещания, но голяма част от продуктите им - от хляб до паста - са произведени с използване на огромни количества вредни пестициди като глифозата. Компаниите не искат да говорят за тази тъмна страна на зърнените култури.
За справяне с очертаващата се критична ситуация бе пусната онлайн петиция, целяща да подтикне търговци на дребно като "Карфур" (Carrefour), "Алди" (Aldi) и "Лидл" (Lidl) да се ангажират да продават само продукти без пестициди до 2025 година.
"Фуудуоч" подчертава в доклада си, че бъдеще без пестициди в житните култури е не само необходимо за здравето на хората и за чистата околна среда, но също така е и приложимо. Авторите на доклада призовават за цялостен преход към зърнени храни и продукти без пестициди до 2025 година.
За да могат земеделските стопани да ръководят този преход, ключова роля играят селскостопанските субсидии на ЕС и преразпределението им, като употребата на пестициди трябва да бъде разрешена само като последен ресурс при извънредни ситуации, заключава италианското издание. /БТА, Галя Горнишка/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Криптоликвидации за над 1 млрд. долара държат цената на биткойна на двумесечно дъно
Санкт Петербург е под обстрел часове преди началото на икономическия форум
Промяната на режима във Фед, предложена от Кевин Уорш, идва с уловка
Кадър на деня за 2 юни
Нови рекорди на Wall Street, S&P 500 затвори над 7600 пункта за първи път
Експерти: Пазарът на недвижими имоти в България вече е балансиран
Украински дрон порази автобус по линията Москва - Крим и взе 7 жертви
Тръмп закри фонд за за $1,8 млрд., предвиден за "жертви на политическо преследване"
Бурята "Джангми" остави 60 000 домакинства без ток в Япония
Украински дронове удариха петролен терминал в Санкт Петербург
Сбогуваме се с Любен Дилов-син в петък
Животът най-накрая се подобрява за 3 зодии след 3 юни
ЦСКА удря джакпота
Нежелан в ЦСКА се инати
„Бомбардират“ с оферти голмайстора на ЦСКА
Левски хвърли стръв към още една перла, струваща 7-цифрена сума
Започна се! Левски уреди първи нов за 1,5 млн. евро, иска още една звезда от същия отбор
Мачовете по телевизията днес, 3 юни
6 рецепти за неустоими десерти с череши
Нумерологична прогноза за 3 юни
4 редки знака за депресия
Критични дни през юни за всички зодии
С детска книжка за младши капитани „България Еър“ зарадва най-малките пътници за втора поредна година
Трапезата за Летен Тодоровден
Ричард Гиър с остра атака по Доналд Тръмп
Виц на деня - 3 юни
Времето във Варна на 3 юни 2026
26-има ранени при катастрофи през последните 24 часа
Жена пострада при пожар в Генерал Тошево
Честваме паметта на свети мъченик Лукилиан, както и на преподобния Атанасий Чудотворец
3 причини да изключите уредите от електрическата мрежа след употреба
Крие ли Сфинксът изгубена цивилизация: Нов поглед към древната история
Тайната на дълголетието? Учени свързват здравия тимус с по-нисък риск от рак
7-сантиметрови мравки някога са бродили по Земята
В Слънчевата система може да е съществувала още една планета: Къде е изчезнала?
Марс – най-странните и изумителни факти за Червената планета