През третото тримесечие на 2023 г. равнището на незаетите работни места в ЕС е било 2,6 на сто, което е спад спрямо 2,7 на сто през предходното тримесечие и 2,9 на сто през третото тримесечие на 2022 г., отчита Евростат.
В еврозоната незаетите работни места през третото тримесечие на 2023 г. са били на равнище от 2,9 на сто, което е спад спрямо 3 на сто през предходното тримесечие и 3,1 на сто през третото тримесечие на 2022 г.
В ЕС нивото на незаетите работни места е през третото тримесечие на 2023 г. е било 2,3 на сто в промишлеността и строителството и 2,9 на сто в сектора на услугите. В еврозоната равнището е било 2,6 на сто в промишлеността и строителството и 3,1 на сто в услугите, допълва БТА.
Сред страните членки, за които има налични данни, най-високите равнища на незаети работни места са регистрирани в Белгия (4,7 на сто), Нидерландия (4,5 на сто), Австрия (4,2 на сто) и Германия (4,1 на сто). За сметка на това най-ниските нива са отчетени в България и Румъния (0,8 на сто и в двете страни), Испания и Полша (0,9 на сто и в двете страни), Словакия (1,1 на сто) и Ирландия (1,2 на сто).
Спрямо същото тримесечие на предходната година нивото на незаетите работни места е нараснало с пет страни членки, останало е стабилно в четири страни членки и е намаляло в 18 страни членки. Растежът е регистриран в Кипър (+0,7 процентни пункта), Гърция (+0,5 процентни пункта), Хърватия (+0,4 процентни пункта), Литва и Малта (+0.1 процентни пункта и в двете страни). За сметка на това Чехия (-1 процентен пункт), Люксембург (-0,9 процентни пункта), Австрия и Дания (-0,8 процентни пункта и в двете страни), както и във Финландия (-0,7 процентни пункта) са отчели най-голям спад.
Най-високите равнища на свободни работни места, както в ЕС, така и в еврозоната, са отчетени в секция "Административни и дейности за обслужване", която включва агенции за временна заетост (4,1 на сто в ЕС и 4,3 на сто в еврозоната), следвана от секция "Професионални, научни и технически дейности" (3,9 на сто в ЕС и 4,3 на сто в еврозоната), секция "Строителство" (3,4 на сто ЕС и 3,8 на сто в еврозоната), секция "Информация и комуникации" (3,2 на сто в ЕС и 3,4 на сто в еврозоната) и секция "Хотелско-ресторантьорски услуги" (3,1 на сто в ЕС и 3,3 на сто в еврозоната).

Икономическото влияние на „Евровизия“
Лидерите на тюркските страни гледат към цифровизацията и новите търговски пътища
Атака с дрон е причинил пожар в атомна електроцентрала в ОАЕ
Кадър на деня за 17 май
Зелената енергия изглежда „имунизирана“ за шокове като този около Ормузкия проток
Папа Лъв XIV създава комисия по изкуствен интелект
Хороскоп за 18 май: Шанс за изяви и нови преживявания за зодиите
Самооценката: Как влияе на живота ни и как да я укрепим
Рецепта от тефтера на баба: Сочен сладкиш с домашно сладко
Проф. Аспарух Илиев: Всички новини в Германия започват с Дара и България
Еуфория в София: Голямо празненство след триумфа на Дара на "Евровизия"
Спортът по телевизията днес, 18 май
Мачовете по телевизията днес, 18 май
Технически проблем спря Верстапен от победа в легендарно състезание
И скандален рефер не спря Барса за велик рекорд!
Това е категорична игра с ръка, беснее босът на Форест
Локомотив пак удари Рилски, ще има 5-и мач
Кюфтета със сос и ориз
Ходене за отслабване – достатъчни ли са 10 000 крачки
"Бангаранга" на всички. Много ви обичам!" – първи думи на DARA при посрещането в София
Дневен хороскоп за 18 май, понеделник
Посрещаме DARA на летище „Васил Левски“ след триумфа ѝ на „Евровизия 2026“
От почти отказала се до историческа победа: DARA и нейният урок по сила и кураж
САЩ искат забрана на китайските коли
„Комодор” среща „Черно море” в ½-финален плейоф във ватерпола при мъжете
Коцев ще прави Дара „почетен гражданин“ на празника на Варна
Пробив: Откриха една от най-старите галактики във Вселената
Аксаково изтърва трите точки в Добрич
България посрещна DARA (ВИДЕО)
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации