Председателят на Европейската комисия /ЕК/ Урсула фон дер Лайен е приела оставката на влиятелния френски еврокомисар Тиери Бретон, който напусна поста с незабавен ефект.
"Председателят взема под внимание и приема оставката на Тиери Бретон. Благодари му за работата му като комисар през целия мандат", заяви говорител на ЕК.
Франция предложи министъра на външните работи Стефан Сежурнe за наследник на Бретон, съобщиха от кабинета на президента Еманюел Макрон.
Сежурне „отговаря на всички необходими критерии“, заявиха от Елисейския дворец, като изтъкнаха предишния му опит начело на групата на либералите от "Обнови Европа" в Европейския парламент.
Сежурне трябва да управлява ресор, подобен на този на Бретон, фокусиран върху „индустриалния и технологичния суверенитет и европейската конкурентоспособност“, се казва още в съобщението на френското президентство.
Тиери Бретон обвини Фон дер Лайен в "натиск върху Франция" да предложи друг кандидат на негово място.
Бретон съобщи за това в писмо, публикувано тази сутрин, в което се казва, че е разбрал за това предполагаемо лобиране „преди няколко дни“, докато Фон дер Лайен е поставяла финалните щрихи на новия състав на ЕК.
Очакваше се французинът да получи ключов ресор в предстоящата Комисия, говореше се и за поста заместник-председател.
"Преди няколко дни, в последния момент от преговорите за състава на бъдещата Комисия, Вие помолихте Франция да оттегли името ми - по лични причини, които в нито един случай не обсъдихте директно с мен - и предложихте като политически компромис уж по-влиятелен ресор за Франция в бъдещия състав на ЕК. Сега ще Ви бъде предложен друг кандидат", написа Бретон.
Французинът заяви, че за него е било "чест" да работи през последните пет години като комисар по въпросите на вътрешния пазар „над националните и партийните интереси“.
"Въпреки това, в светлината на тези събития - още едно свидетелство за съмнително управление - стигнах до заключението, че не мога повече да изпълнявам задълженията си в Комисията. Ето защо подавам оставка от поста си на европейски комисар, която влиза в сила незабавно", добави той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Фондовете за биткойни и злато са привлекли рекордните 7 млрд. долара само за дни
Румен Радев: Бюджет 2027 ще бъде приет навреме
ОПЕК+ губи влиянието си върху петролния пазар, докато това на Китай се засилва
Путин предприема стъпки за ескалация на войната в Украйна
Земеделският министър: Овладяването на цените тръгва от доставката и минава през регулирането
Централната банка на Южна Корея изненада с второ поредно увеличение на лихвите
Две антидрон системи са крайно недостатъчни, утре може да падне върху блок, алармира полк. Миланов
Времето се обръща през септември: Август си отива с валежи и температури до 37 градуса
Посещението на шефа на ЦРУ в Москва не е случайно - да очакваме ли край на войната в Украйна
"Аполония" в Созопол започва с "Кръстопът на култури" и Нина Николина
Политолози за новия парламентарен сезон: ВСС обединява власт и опозиция, време е за действия
Радев: Бюджет 2027 ще гарантира стабилност, вече няма недосегаеми хора
Левски отказва Лукас Риан, набеляза защитник от Франция
Мачовете по телевизията днес, 27 август
Феновете на АЕК след 4:0 над Левски: Трябваше да е 7:0
Георги Йомов се завръща: 4-годишното му наказание изтече
Левски сменя генералния спонсор, новият ще дава два пъти повече
Левски в Лига Европа: Дати и часове за 8-те мача през сезон 2026/27
Модният арсенал за него – защо качествените мъжки кецове са инвестиция в добрия вкус?
7 навика ви издават, че живеете в самота
Маникюри за късмет и пари през септември (+Снимки)
Умни решения за съхранение във всяка стая
Пълнолуние и лунно затъмнение в Риби на 28 август: Правим място за новото
7 зеленчука, богати на магнезий
Нов диоден лазер и роботизирана ръка за кохлеарни импланти заработиха в ИСУЛ
Ползи от прополиса за организма
Грижи за пъпа при новороденото
Ангел Кунчев напусна поста главен държавен здравен инспектор заради несъгласие с реформата в РЗИ
Благоприятни ефекти от балнеолечението върху хроничните заболявания
Засяга ли съня консумацията на алкохол?
Спасител: Морето не се оправя, когато си тръгнем, теченията остават
Радев: Вече няма недосегаеми
КФН: Ефективното прилагане на "Бонус-малус" се очаква след около шест месеца
Във Варна задържаха близо 5500 контрабандни и „маркови“ стоки в контейнер от Китай
Ремонт на детска градина във Варна предизвика тревога сред родителите
Зловещо: Деца убиха зверски малко котенце във Варна