ЕС трябва да подреди собствения си двор, заяви в Будапеща италианският премиер Джорджа Мелони, посочвайки митата, конкурентоспособността и отбраната като неотложни проблеми за ЕС след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ, предаде Ройтерс.
Завръщането на Доналд Тръмп на власт е голямо предизвикателство за Европейския съюз, чиито лидери разговарят на среща в Будапеща на фона на несигурността на континента. ЕС се мъчи да постигне единство, а две от най-големите му икономики - Германия и Франция - са политически отслабени.
“Не питайте какво САЩ могат да направят за вас, питайте какво Европа трябва да направи за себе си“, каза тя пред репортери преди срещата на лидерите на ЕС в унгарската столица.
Мелони каза също, че смята главния изпълнителен директор на Tesla и поддръжник на Тръмп Илон Мъск за човек с “добавена стойност“ и добър събеседник. Тя проведе телефонен разговор с Мъск след победата на Тръмп.
Срещата на върха на ЕС ще включва дебати за конкурентоспособността. Мелони нарече темата особено важна. Ще бъде направена и презентация от бившият председател на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги.
“Знаем какво трябва да направим, но големият въпрос, на който трябва да отговорим сега, е дали наистина искаме да дадем на държавите членки инструментите за постигане на целите“, каза тя.
Вчера италианските министри призоваха ЕС да подкрепи страните членки в усилията им да постигнат набелязаната от НАТО цел разходите за отбрана на страните в алианса да достигнат 2% от брутния им вътрешен продукт (БВП).
По време на първия си мандат Тръмп настояваше членовете на НАТО да постигнат тази цел, но Рим остава далеч от нея, тъй като се бори с висок държавен дълг, който силно ограничава възможностите му за разходи.
Мелони заяви, че фискалните правила на ЕС следва да предоставят повече свобода на действие за инвестиции в отбраната.
“Трябва да се намерят нови ресурси за избори, които са стратегически, с което съм съгласна, (но) трябва също така да кажем как можем да помогнем на държавите членки да намерят тези ресурси“, допълни италианската министър-председателка. / БТА
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Wall Street не повярва на уверенията за прогрес в преговорите между САЩ и Иран
ВЕИ и френските ядрени централи засега удържат поскъпването на тока в Европа
Глобалното качество на въздуха се влошава през 2025 г., основно заради горските пожари
Дигитализация и клиентско преживяване: Ролята на финтех сектора
Какво стои зад стратегията на Безос за AI трансформация на традиционни индустрии?
ЕЦБ ще започне нови проверки на излагането на банките към частния кредит
Рецепта за паста с телешко месо
Тези 3 зодии винаги намират изход от всяка ситуация
Как шумът от трафика разрушава живота на животните?
Късна емисия
Рецепта от тефтера на баба: Телешко варено
Валенсия надви Олимпиакос след голяма драма в Евролигата
Черно море разби Левски
Лукаку аут за Белгия
Лехечка срази Фриц в Маями
Джорджия Стийл
Пуска ли го без пари? Ливърпул с новина за Салах
Дневен хороскоп за 25 март, сряда
Gladen.bg представя новото поколение онлайн пазаруване – по-бързо и по-персонализирано от всякога
Цветове за добро настроение през пролетта
Здравословно пилешко с лимон, билки и зеленчуци
Женски хороскоп за април 2026
„Пролетна супер седмица“ стартира в Практикер
България, Румъния и Хърватия с най-висока смъртност по пътищата в ЕС
Няма българи за работа по хотелите, дават по 1500 евро заплата на непалци, индийци, киргизи и узбеци
Някои българи влизат в имотния пазар с мисълта да излязат по-богати
Български астрономи откриха нова свръхземя
България е сред най-големите търговски партньори на Иран – четвърти по внос, осми по износ
ЦРУ и Мосад допуснаха фундаментална грешка при подготовката на войната в Иран
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?
Метеор с тегло един тон избухна над Тексас, хиляди в Хюстън чуха звуковия удар
Товарният кораб „Прогрес-94“ се скачи с Международната космическа станция
Руският аналог на Starlink вече има 16 сателита в орбита
Artemis II: Поглед отвътре към мисията, която ще отведе човечеството по-далеч от всякога