Футболистът на Оборище Панагюрище Ели Маркес направи изявление до медиите, в което разкрива, че е бил обиждан на расистка основа от капитана на Лудогорец и националния отбор Светослав Дяков.
БТА публикува пълния текст на писмото на Ели Маркес, който е в България от 2007-ма година и е носил екипите на 10 родни отбора.
"Мангал,маймуна. Ти идваш от гората в Бразилия, да се правиш тук на човек" - това са думите на Светослав Дяков към мен на мача между Оборище и Лудогорец-2. Аз живея тук вече 10 години, семейството ми е тук - жена ми, имам две деца и много приятели!
Аз знам че има хора, които не ме харесват, но до сега никога не ми се е случвало някой да ме обиди така без аз да съм го провокирал по никакъв начин.
Искам само хората да знаят какъв човек е капитана на националния отбор на България и какъв е манталитетът му, при положение че той играе в отбор, където по-голямата част от футболистите са чужденци! Вместо да дава пример на младите момчета, които играят заедно с него, той обижда без причина, и тези обиди не бяха само към мен!
Живея в България, плащам данъци тук, семейството ми е тук и не мисля че заслужавам такова отношение. Няма значение кой какъв е ,от къде идва, преди всичко сме хора и трябва да се уважаваме както на терена, така и извън него!"
35-годишният Маркес е играл за Беласица, ЦСКА, Черно море, Славия и други.
Светослав Дяков пък отрече обвиненията, че е нападнал футболиста.
Ето и неговото изявление:
"Уважаеми привърженици на футбола, уважаеми журналисти, Тази сутрин с изумление научих, че съм главен герой в един изкуствено създаден скандал, в който освен моето име се споменава и това на уважаван колега. Изключително съм разочарован, че този изфабрикуван скандал бе тиражиран, без да ми бъде дадено правото на отговор, въпреки че винаги съм бил коректен към медиите и никога не съм отказвал интервюта и коментари в качеството ми на капитан на националния отбор и Лудогорец. Силно съм притеснен, че моята личност се използва, за да бъде опетнено името на шесткратния шампион, чиято капитанска лента нося с гордост. Държа да подчертая, че никога не съм делил хората по цвета на тяхната кожа. Градя отношенията си с колегите според техните качества и характер, а не според тяхната националност.
Конкретно за мача срещу Оборище мога да кажа, че мина в коректен тон, както от страна на противника, така и от страна на нашия отбор. Имаше 3-4 спречквания, които са напълно нормални за всяка среща. В една от тях въпросният футболист започна да ме обижда и псува пръв, а сега се изкарва безобидна жертва. Разменихме си реплики и нецензурни думи, но никога не съм го обиждал на расистка основа. Обвиненията срещу мен в расизъм звучат нелепо. Аз съм капитан на отбор, който е изграден основно от чужденци, част от които сънародници на Ели Маркес. Колегите ме познават. Имал съм конфликти на терена, но не съм си позволявал и няма да си позволя да обиждам колеги на расова основа.
За мен е чест да играя за втория отбор на Лудогорец, защото се надявам, че с моето присъствие и поведение помагам в израстването на младите футболисти, които се школуват там.
В заключение бих казал, че всичко това ми прилича на целенасочена атака с неясна цел. Но тя няма да ме разколебае мен и Лудогорец".
Още спортни новини четете в Gol.bg

Дроновете на Украйна предефинират военната стратегия на Германия
Великобритания търси как да привлече 1 млн. младежи, които нито учат, нито работят
Дипломатите на Доналд Тръмп не са единствената опция за преговорите за мир
Съюзниците предупредиха САЩ - разделението ограничава възпиращата сила
Сделки с Иран за преминаване на Ормузкия проток са забранени за американски граждани
Синдикатите очакват сигнал от финансовото министерство за разговори за бюджета
Домашен шоколадов сладолед с ликьор
Най-малко 55 души загинаха при експлозия в Мианмар
19-годишен блъсна възрастен колоездач в Ямбол, пострадалият е с опасност за живота
Централна емисия
Шей поздрави Шпорите и призна: Те бяха по-добри
Сватба за чудо и приказ! Ралф Шумахер се венча за французин в Сен Тропе + СНИМКИ
Стотици хиляди празнуваха с шампиона Арсенал в Лондон
Обрат: Салах все пак остава в Ливърпул?
Завист? Играчите не класираха Кейн в Топ 3 в Бундеслигата
ОФИЦИАЛНО: Голяма звезда зарязва Ливърпул
Дневен хороскоп за 1 юни, понеделник
Седмичен хороскоп за 1 - 7 юни: Меркурий преминава в Рак
33 вдъхновяващи мисли от велики детски книги за Деня на детето
Ритуали за пречистване за всяка зодия през юни
Месечен хороскоп за юни 2026
Нумерологична прогноза за 31 май
Български град е сред най-древните в света
Българи с имоти в Гърция могат да получат до 36 000 евро за ремонт по нова държавна програма
Изненадващо проучване: най-зеленомислещите богати замърсяват най-много
Селата в България без нито един жител са 199
В България е втората най-дълга работна седмица в Европа
Какво ще е времето през юни?
Стивън Спилбърг: Възможно е извънземни вече да са били на Земята
Разкрити са тайните дневници на бащата на Стивън Хокинг
Испания и ЕС представиха нов квантов суперкомпютър на стойност 10 млн. евро
Поколението Z и AI: Кои професии са защитени от изчезване
Каква ще бъде слънчевата активност през уикенда (30-31 май)
НАСА стартира нов проект за отглеждане на стволови клетки на борда на МКС