Европейският съд в Люксембург отсъди, че Европейската комисия е допуснала грешка, като е преценила като незаконна държавна помощ данъчна отстъпка, дадена на четири професионални клуба от висшата лига - Барселона, Атлетико Осасуна, Атлетик Билбао и Реал Мадрид.
Като печеливши отбори те се възползвали от данъчно облекчение, което им позволявало да не се регистрират като търговски дружества, а като спортни организации. Поради това те плащали 5% по-ниски данъци от останалите клубове, които трябвало да се регистрират като търговски дружества с ограничена отговорност.
Практиката е продължила над 20 години, до 2016-та, когато Испания отменя привилегията, а Еврокомисията публикува резултатите от разследването си.
Според нея данъчното изключение ги облагодетелствало за сметка на данъкоплатеца и трябвало да се тълкува като държавна помощ. Брюксел изисква испанската държава да си я събере като несъвместима с правилата на вътрешния пазар. Сметките на Брюксел сочат, че въпросната сумата е до 5 млн.евро на клуб и нарежда на Мадрид да направи точните сметки.
Барселона и Атлетик обжалват решението пред съда.
Три години по-късно магистратите излизат с решение по спора, според което, Еврокомисията е сгрешила като не е отчела, че данъчния режим за спортните клубове и за търговските дружества в Испания има както позитиви, така и негативи. Те вземат предвид аргументите на Барселона, че са инвестирали печалбата в придобиването на нови играчи, плащайки за това по-високи данъци, отколкото редовите търговски дружества. Така, между 2000 г. и 2013 г. клубовете, регистрирани като организации с нестопанска цел са били в "много по- неблагоприятен" данъчен режим от общия корпоративен, смята европейският съд.
Като е взела предвид само изследване на испанската държава за предимствата на данъчния режим за четирите клуба, а не е преценила и техните аргументи, "Комисията е допуснала грешка в преценката на фактите", се казва в решението на съда.
Според Общия съд в момента на приемане на решението Комисията е имала на разположение данни, очертаващи спецификата на съответния сектор, що се отнася до размера на данъчните кредити, а това е трябвало да я накара да се усъмни във възможността за прилагане във футболния бранш на констатациите, отнасящи се за останалите икономически сектори.
В решението се казва, че като не е направила това Европейската комисия "не е изпълнила в достатъчна степен задължението да докаже, че спорната мярка осигурява предимство на ползващите се от нея лица", и затова я отменя.
Сега Брюксел може да спори по правните аргументи, но трябва да се откаже от искането Испания да си прибере обратно парите от четирите елитни клуба.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Строителството на жилищни сгради в България е поскъпнало най-силно в ЕС за 10 години
На биткойна може да му предстои ново поевтиняване през идните дни
БФБ приключи сесията със спад на всички индекси в противовес на европейските пазари
Индексите на Wall Street не намират единна посока в началото на сесията*
IBM представи технология за производство на чип под 1 нанометър
Потребителите избраха А1 за любима марка в телекомуникациите за осма поредна година
Стоян Колев беше пуснат под домашен арест
Пострадалата при тежката катастрофа на АМ "Тракия" е в кома
Съдът остави за постоянно в ареста обвиняемия за убийството на Лъвов мост
Цената на петрола пада след войната в Иран
България и Полша задълбочават сътрудничеството в икономиката, отбраната и високите технологии
На 60 и още в играта: Казуйоши Миура продължава да пише футболна история
ОФИЦИАЛНО: Томаш подписа със Спартак Варна
Левски си отдъхна: Сампдория се отказа от Хулио Веласкес
Ще се завърне ли в елита? Берое продължава с ударната селекция
От Саудитска Арабия дават милиони за Суле, но той отказва да напусне Европа
Трансферен удар: Арсенал взима национал на Англия
5 модела бански за всеки тип тяло
Сивата коса може да ви направи по-елегантни – ако знаете как
Марс преминава в Близнаци на 28 юни: Постигаме успехи, но внимаваме и за заблуди
Таро карти за юли за всяка зодия
5 техники за самомасаж, които облекчават болката и отоците
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите награди от филма „Миньони & чудовища“
Асен Василев: Бюджет 2026 замразява доходите и обрича хората на обедняване
Спецакция на полицията и ГДБОП в кметството на варненския район “Приморски”
Все повече морски специалисти избират работата на брега
Писателката Евгения Динева гостува във Варна и Шумен
КПС Астери с 13 медала от състезанието "Млад спасител" във Варна
Николай Попов за трагедията на "Тракия": Версията със спукана гума е лъжа, истината е жестока
Представиха първия в света теснолинеен влак на водород
Астероид ще прелети край Земята този уикенд
Кометата 3I/АTLAS може да е сред най-древните обекти, преминавали през Слънчевата система
Марсоходът на НАСА откри вещество, което е в основата на живота на Земята
Откриха изгубен фрагмент от труд на Архимед: Може да възстанови древно знание
Телескопът ALMA откри „семейство“ от девет звезди в процес на формиране