Васил Божков и мажоритарният собственик на футболния Левски Георги Попов джиросаха акциите на клуба на премиера Бойко Борисов.
Разигралата се ситуация пред Министерския съвет, пред който се появи Сашо Диков като куриер с акциите, може да се определи като много шум за нищо.
За нищо, защото тези акции по презумпция няма да помогнат с нищо на закъсалия финансово Левски.
"Джирото е прехвърлителен инструмент. Обичайното е да се сключи договор за продажба на компания и в изпълнение на този договор се джиросват акциите, каза пред Dnes.bg адвокат Александър Иванов. - Самото джиро е прехвърляне едностранно на собствеността, нищо друго".
Ако се върнем на сутрешната случка пред МС става ясно, че с джиросването на акциите на Борисов се постига единствено факта, че той може да отиде на общо събрание на ПФК Левски и да участва във вземането на решенията. Дори не е длъжен да отиде, може да изпрати представител. Ако няма такъв - решенията се взимат от другите акционери.
"Не можеш да бъдеш увреден с джиро, тъй като ти не си длъжен нищо да правиш. Компанията функционира, защото си има съвет на директорите или борд, който управлява. Акционерите единствено определят кой да бъде в борда. Те не управляват компанията, нито носят отговорност за финансовото състояние. На Общото събрание се определя кой ще управлява дружеството. В случая на Левски, ако притежателят на тези малко над 86% не отиде на общото събрание - останалите 14% ще вземат решение за управлението. Чисто оперативно акциите не възпрепятстват дейността на компанията", каза още адвокат Иванов.
Целият акт има чисто политически отенък, тъй като с джиросването на тези акции на Борисов, привържениците остават с впечатлението, че той трябва да управлява клуба. Но юридически не е така.
Отделно в търговския закон има забрана на политическите лица да придобиват акции под каквато и да е форма.
Защо не се променя нищо за Левски?
"Да си акционер в дружество не те задължава с нещо. Това ти дава право да гласуваш и контролираш, но не си длъжен. Дълговете си остават на дружеството и ако то фалира - ти като акционер няма да вземш никакъв дивидент. Акционерите са инвеститори - дават пари и ако е успешна компанията ще спечелят дивиденти или ще продадат акциите за повече пари. Ако дружеството фалира - ще загубят това, което са вложили.
Акционерите не са отговорни за нищо, то затова и джиросването може да бъде едностранно. Не можеш да навредиш на някого с джиросване на акции, нито да му вмениш ангажимент", обяснява адвокат Иванов.
Любопитен е фактът и от устава на Левски, според който за прехвърлянето на пакети от акции (над 30%) важат особени правила. Те се регистрират в специална книга, която се съхранява от председателя на съвета на директорите.
В книгата се регистрира всяка сделка, водеща до промяна на титуляра на правото за собственост на акциите. При извършването на сделката, водеща до прехвърляне на правото на собственост, отчуждителят и приобретателят са длъжни да направят тримесечно предизвестие до Съвета на директорите за вписване на приобретателя в книгата на акционерите на дружеството.
След като Бойко Борисов пресече сутрешния цирк с отказа си въобще да се срещне с куриера Сашо Диков - акциите вече са на "Герена". Предстои развръзката...
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Сенатът на САЩ е отхвърлил мярка за възобновяване заплащането на федералните служители
К. Георгиева: България ще е по-привлекателна за инвеститорите с въвеждането на еврото
Пшеницата и царевицата в САЩ поскъпват през седмицата заради силния износ
М. Кос: Кандидатките за членство в ЕС ще трябва да изберат страна в глобалното противопоставяне
САЩ подкрепят ЕС да използва замразените руски активи за Украйна
Жители на Поликраище блокираха пътя Русе-Велико Търново: "Искаме вода"
Обедна прогноза
Анета от Стара Загора благодари за помощта: Това е човешка любов и милост
Трагедията със загиналите мигранти: Съдът решава за ареста на румънския шофьор
Охранителни камери са засекли изчезналата Стефани
Йотова: Ако загубим "Лукойл", ще се окажем в трудна ситуация
Бомби в центъра на София: Фенове на Левски предизвикаха "военна обстановка"
Още един треньор напусна Ботев Пловдив
Ливърпул тресна Реал Мадрид с характер, идва ред на Ман Сити
Гуардиола се предаде, отписа и Ливърпул: Арсенал ще е шампион!
ЦСКА не се шегува, ще мачка Левски с най-доброто
Тухел клекна пред Белингам: Нямам проблем с него, нямам проблем с характера му
Седмична нумерологична прогноза за 10 – 16 ноември
Дерматолог: Да губим до 100 косъма на ден е нормално, но не и повече
Паста пене за 15 минути
Любовен хороскоп за 10 – 16 ноември
Нумерологична прогноза за 8 ноември
Днес отбелязваме Архангеловден
Акция: Полицаи дебнат за неплатени глоби по границите
Видели Стефани край "Алеко"
Иновация: Българси създават батерия от утайка от кафе (ВИДЕО)
Кристалина Георгиева: С еврото България ще стане по-привлекателна
Почина един от откривателите на ДНК
Разстрел на пет кучета в Добричко разбуни чуждестранната общност у нас
Неочаквано откритие: Момиче намери на плажа следи от гигант на 200 млн. години
Канадски учен твърди: Извънземни се крият на Луната и шпионират Земята
Учени откриха „блуждаеща“ планета, която поглъща 6 млрд. тона вещества в секунда
Може ли човек да оцелее в черна дупка
Астронавтите масово страдат от космическа болест – какво представлява тя
Най-старият и най-голям храм на маите е построен, за да изобрази Космоса