Забележителности, забавления в градовете, спа курорти, зимни спортове, кулинарни изкушения... Всичко това прави Сърбия примамлива дестинация за българите, които са едни от най-многобройните чуждестранни туристи в съседната ни държава. Затова днес в "Без будилник" ще ви разкажем за веселието по "Скадарлия", лечебните води на Сокобаня и белите склонове на Копаоник.
През последните години Сърбия се очертава като една от най-бързо развиващите се туристически дестинации в Европа, като страната отбелязва 17% ръст на чуждестранните туристи. През последните 10 години и броят на българските туристи се е утроил. Това стана ясно на пресконференция на Сръбската туристическа организация по повод панаира "Ваканция и спа Експо 2018".
Освен върху големите градове, акцент се поставя и върху планинския и спа туризъм, като така Сърбия се налага като целогодишна дестинация.
Едно от най-посещаваните места в страната е Сокобаня. Курортът е разположен в централната част на югоизточна Сърбия и се намира на 225 км от София. Сокобаня има множество минерални извори, а климатът е особено подходящ за респираторни заболявания. Освен спа туризма, там се развива и спортният и възстановителният туризъм, а за хората, търсещи забавление, има и редица барове и нощни клубове. Нощувка със закуска през уикенда и използване на спа център би струвало между 50-60 лв.
Подобни са цените и в Луковска Баня и Пролом Баня, но и с включена храна. Луковска баня се намира в Южна Сърбия, на склоновете на планината Копаоник, а водите й лекуват ревматизъм и остеопороза. Пролом Баня пък е в планината Радан и е добър избор за хора с бъбречни заболявания, кожни проблеми и болести на храносмилателната система.
Сърбия също предлага и забавления за любителите на зимните спортове. Копаоник, Стара планина, Торник в Златибор и Брезовица са идеални места за ски ваканция. Пистите са с различна трудност, подходящи както за начинаещи, така и за напреднали.
Много туристи се впускат и в търсене на забавление и културни забалежителности и избират по-големите градове.
Нови сад или "Сръбската Атина" печели туристите с архитектурата си и поддържаната си красота. През последните години градът е станал и столица на феновете на фестивала "Exit".
Безспорно най-предпочитан е Белград, който печели туристите със своите забележителности, музеи, паркове, красотата на реките Дунав и Сава и бурния нощен живот.
Една от емблемите на сръбската столица - "Калемегдан", представлява музей на историята на града на открито. В рамките на крепостта се намират множество паметници, които разказват за развитието на града от античността до наши дни. От "Калемегдан" се открива и невероятна гледка към Дунав и Сава, чиито води предлагат различни атракции - разходки с лодки и много заведения.
Бохемският квартал също е любимо място на туристите, които там могат да се наслаждават на плескавици, ущипци, жива музика и много ракия. На калдъръмената улица "Скадарлия" се намират стари кръчми, които пазят традицията на веселието на фона на стара градска музика и вкусна храна.
Развиващата се сръбска столица се готви за своите нови гости - обновяват се улици, фасади, паркове, а хотели, ресторанти и кафенета чакат да приютят любопитни туристи.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Добивът на петрол в ОПЕК нараства през юни с увеличаването на потоците през Ормуз
Тръмп: Уорш ще се изправи пред „малко враждебен“ Управителен съвет на Фед
Европа иска да върне баланса в търговията с Пекин, но не спира да купува китайски климатици
Стоил Цицелков: Политиката във Венецуела ще има все по-голяма роля в етапа на възстановяване
Липсата на горива в Русия бави доставките на храни, опашки за бензин се виждат от космоса
SOFIX се повиши в петък, но на седмична база реализира спад
3 заболявания, които изчезват през лятото
Късна емисия
Откриха тялото на едно от издирваните деца в река Струма
Измама за 400 000 евро в Гърция: Лекари източвали здравната каса
Как дестинациите се адаптират към кризи и климатични промени?
Бюджетът на МВР расте, но повече пари означава ли по-добри резултати?
Египет оцеля след дузпи срещу Австралия
Местят Мексико - Англия заради гръмотевична буря
Янев се извини за Кюстендилеца и обеща други като Сенси в ЦСКА
Гриша Ганчев: За Левски или добро, или нищо. Литекс ще се върне в елита
НА ЖИВО: Австралия - Египет 1:1 дузпи ще решат спора
Чайна разкара неверния Икарди + СНИМКИ
Таро карта за 4 юли, събота
Дневен хороскоп за 4 юли, събота
Критични дни през юли за всяка зодия
13 маникюра в екзотични цветове за лято 2026 (Снимки)
Д-р Бранимир Кирилов и кампанията „Лекувай се в България“: Кауза, която защитава пациентите
Какво означава, ако често виждате 11:11?
EС ще ограничава скоростта по пътищата със сателити от Космоса
Богата културна програма през лятото в библиотеката в Нови пазар
Как да се справим с летните жеги в автомобила?
Вицепремиер събра 273 предложения за административни мерки в полза на индустрията и на хората
Апелативният съдия Магдалена Недева приключи професионалния си път
Работата на бюро увеличават риска от рак
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Каква ще бъде съдбата на Слънчевата система след смъртта на Слънцето
Ще успее ли НАСА да изстреля спасителна космическа мисия за „Нийл Герелс Суифт“
Нова мистериозна „врата“ на Марс: Curiosity засне интригуващ обект в кратера Гейл