Щутгарт определено не е от първите германски градове, за които бихте взели решение за посещение – нито е толкова космополитен като Берлин, нито окъпан в злато като баварския Мюнхен, нито има размаха на Хамбург. Обаче Щутгарт е домът на не кой и да е, а на "Мерцедес" и "Порше".
Двете емблеми на града са именно автомобилните музеи на двата автомобилни гранда и... всички сме преживявали или поне сме чували за Краси Балъков – Щутгарт е известен и със своя футболен отбор и неговия символ – магаренце, което ще видите изобразено върху светофарите за пешеходци в града. А стадионът носи и името на един от автомобилните колоси на града – Мерцедес арена. И една подсказка от мен още в началото на текста – ако решите да си спестите парите от посещението на автомобилните музеи – спокойно, по улиците на града ще се намирате в жив музей на "Мерцедес" и "Порше".
Истината обаче, е че Щутгарт не е само автомобилни музеи и футбол. Той е и изходна точка за опознаване на региона Баден – Вюртенберг и прекрасните му селца. Градската мрежа е толкова добра уредена, че можете да си вземете групов билет до петима души, който да важи за до 4 зони в града и областта, с който можете да се движите спокойно в рамките на деня и да пестите доста!
За два дни в Щутгарт спокойно можете да разгледате центъра на града, за разлика от Мюнхен, Хамбург и Берлин, забележителностите са доста малко и скромни. Не пропускайте да посетите Стария дворец, както и да разгледате картините в областната галерия, ако попаднете в града в съботен ден – можете да отделите час време за обиколка на антикварния пазар, който се намира до централния площад.
Отделете си време и за него – ще го познаете по колоната, разположена в неговия център – като ако времето ви е слънчево е супер място за обяд на въздух, който спокойно можете да си го набавите от Халите, намиращи се в съседство. Халите в Щутгарт не са на нивото на Сан Мигел в Мадрид (Сан Мигел е едно от местата, което всеки любител на вкусната храна трябва да посети), но определено можете да си вземете много вкусни сандвичи или сладкиши от тях, както и всякакви средиземноморски разядки. И изненада! Няма щанд с вурстове и наденички – за тях влизате в някоя от бирариите в града. Но местните определено са фенове на средиземноморската кухня – разядките, сирената и сандвичите в средиземноморски стил ще ви изкушат на 1000%.
И докато се разхождате в централната част на града, пред Стария дворец в събота можете да откриете още един пазар – фермерския, който в периода до Великден е осеян с прекрасни пролетни цветя и различни видове зеленчуци – истинска наслада за окото!
Близо до него се намира градската катедрала, която на външен вид е много по-впечатляваща отколкото, когато я разгледате вътре, но диагонално от нея можете да отскочите до един от най-скъпите магазини в града – магазинът на Hermes. И ако сте фенове на модата и най-вече на чантите – можете да видите, изложени в магазина най-емблематичните чанти на бранда – Birkin, Kelly & Picotin (снимането в магазина е забранено, типично по български се опитах да направя снимка на фона на модния лукс). В края на деня, особено ако сте си взели карта на града за 24 или 48 часа (в нея са включени билетите за музеите и галериите в града), посетете телевизионната кула с гледка към Щутгарт. Тя е с работно време от 10 до 22 часа. А ако търсите магазини, то не пропускайте да направите един „тегел“ по улицата Konigstrase (кралската улица) – тя тръгва от гарата и е чак до края на централната част на града. Да не пропусна – Щутгарт е осеян в ремонти и разкопки от различни строежи.
Време е да разкажа и за двата музея на автомобилите.
Разположени в двата края на града, музеите на "Мерцедес" и "Порше" ще зарадват всеки един любител на автомобилите. В музея на "Мерцедес" на много по-голяма площ можете да видите набор от множеството моторни превозни средства, произвеждани под бранда Mercedes Benz – линейки, полицейски автомобили, пожарни или камиони.
В "Порше" залагат повече на интерактивното преживяване – можете да се състезавате със спортен автомобил или да бъдете автомобилен техник, който да сменя гумите на болид – разбира се, в сферата на виртуалното. Ще разберете и че Порше са произвеждали автомобили по поръчка с бранда на "Мерцедес".
Но ако сте фенове на романтичните филми и книги, и тези два автомобилни музея не са ви интересни, до Щутгарт има два романтични града, които ще ви зарадват със страхотни торти и местни десерти, кафе и страхотни сгради, както и вторият по големина дворец в Германия – Лудвигсбург. С две думи – изпратете момчетата да гледат коли, а докато те са в музея вие отскочете да се разходите в съседния замък.
Отделете си един ден за разходка в Лудвигсбург, където ще разгледате двореца (мини версия на Версай). На мен лично ми напомня много на Шонбрюн – много приятна разходка, както вътре в самия дворец, така и в градините. Ако не ви се плаща за обиколка на двореца – можете да се разходите в градините – те са безплатни. Задълнително си оставете време и за разходка в старата част на Лудвигсбург, където сградите са много приятни, а на централния площад с фонтан в центъра можете да хапнете и страхотни торти. Намирате се в района на Германия, където местната торта се нарича Шрварцвалд и е една много вкусна, сочна и добре сиропирана с кирш от череши (черешова ракия). Задължително трябва да я опитате!
Освен Лудвигбург задължителна отбивка при престоя ви в Щутгарт е посещение на градчето Еслинген. В Еслинген нямате дворец и можете спокойно да избере ден от седмицата, в който музеите не работят (понеделник), за да се пошляете из града. Богатството му са неговите къщи и тяхната архитектура – т.нар. у нас гредоред. Задължително се качете до крепостната стена, разположена в горния край на града (до нея се достига след 320 стълби) и се насладете на пейзажа от лозови насаждения, които се спускат по хълма на града.
Всяко площадче в този малък град крие приказно красиви къщи на по 200-300 години, наклонени от времето в различни посоки, но разбира се най-внушителни са сградите на двата площада разположени в подножитето на крепостта. Там е разположена и сградата с часовника, който напомня на централния часовник на Мюнхен и Прага, макар и не толкова пищен като своите братовчеди. Другият град-перла на областта Баден-Вюртенберге Улм, родният град на Алберт Айнщайн.
Относно храната в региона, като сте в Германия, правете като германците – наденички от всички видове, шпецле (немска паста с бекон, сметана и запържен лук), свински джоланчета и шницели с пържени картофки и разбира се, задължително торта Шварцвалд или някой от техните пайове или кезекухен – германската вариация за чийзкейк, но не с крема сирене, а с извара. И всичко това полято с много бира!
Автор: Мария Секулова
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
През юли посещенията на чужденци у нас намаляват за втори пореден месец
Фондовете за биткойни и злато са привлекли рекордните 7 млрд. долара само за дни
Румен Радев: Бюджет 2027 ще бъде приет навреме
ОПЕК+ губи влиянието си върху петролния пазар, докато това на Китай се засилва
Путин предприема стъпки за ескалация на войната в Украйна
Земеделският министър: Овладяването на цените тръгва от доставката и минава през регулирането
Цанко Цанков преплува Ламанша: Стотици ужилвания от медузи при почти нулева видимост
Новите правила за кредитите предпазват потребителите от дългова спирала
Две антидрон системи са крайно недостатъчни, утре може да падне върху блок, алармира полк. Миланов
Времето се обръща през септември: Август си отива с валежи и температури до 37 градуса
Посещението на шефа на ЦРУ в Москва не е случайно - да очакваме ли край на войната в Украйна
"Аполония" в Созопол започва с "Кръстопът на култури" и Нина Николина
Ето кои съперници може да изтегли Левски в Лига Европа
Левски отпадна от АЕК, Лука Йович с обещание за Шампионската лига
Левски отказва Лукас Риан, набеляза защитник от Франция
Мачовете по телевизията днес, 27 август
Феновете на АЕК след 4:0 над Левски: Трябваше да е 7:0
Георги Йомов се завръща: 4-годишното му наказание изтече
Бразилска шоколадова торта
Пълнолуние и лунно затъмнение в Риби на 28 август: Правим място за новото
Модният арсенал за него – защо качествените мъжки кецове са инвестиция в добрия вкус?
7 навика ви издават, че живеете в самота
Маникюри за късмет и пари през септември (+Снимки)
Умни решения за съхранение във всяка стая
Нов диоден лазер и роботизирана ръка за кохлеарни импланти заработиха в ИСУЛ
Ползи от прополиса за организма
Грижи за пъпа при новороденото
Ангел Кунчев напусна поста главен държавен здравен инспектор заради несъгласие с реформата в РЗИ
Благоприятни ефекти от балнеолечението върху хроничните заболявания
Засяга ли съня консумацията на алкохол?
Полицията във Варна с акция срещу гонките и дрифтовете по пътищата
Благотворителна изложба с вход свободен подкрепя деца с аутизъм от Варна
Спасител: Морето не се оправя, когато си тръгнем, теченията остават
Радев: Вече няма недосегаеми
КФН: Ефективното прилагане на "Бонус-малус" се очаква след около шест месеца
Във Варна задържаха близо 5500 контрабандни и „маркови“ стоки в контейнер от Китай