Световноизвестен композитор, автор на най-запомнящите се мелодии на американски касови филми и най-продаваните игри, гостува у нас. Името й е Пенка Кунева – българката, която е част от магията, наречена холивудско кино, вече 18 години.
"Това е един от най-загадъчните въпроси: Как се намира работа като композитор на свободна практика? Отговорът е: Чрез хора и препоръки. Пътят е много труден, но пък си струва за тези звездни моменти, които настъпват понякога", разкри Пенка Кунева пред Bulgaria ON AIR.
"Карибски пирати", "Матрицата", "Трансформърс", "Стюарт Литъл 3", "Тексаско клане" и редица други филми провокират емоцията в зрителя именно чрез музикалното оформление, което е плод на таланта на българката.
"Музиката има две най-големи функции. Едната е да прибави тази емоционална дълбочина. А другата функция е да направи така, че цялото изживяване да се запомни. Като си кажете пиратите на Карибските морета, веднага да си спомните как този филм ви кара да се чувствате. А това става чрез музиката", обясни композиторът.
Звездният момент настъпва миналата година, когато Пенка Кунева е избрана да композира музика в известния Кенеди Спейс център. Така по време на изложбата, посветена на американските астронавти, звучи нейна музика от втория й албум – Жената астронавт.
"Основната музика в този музей е писана от Джон Уилиамс и Джери Голд – най-големите имена сред класическите композитори в американското кино. А да дадат на една жена от България, която е имигрантка, да пише за америкнаските космонавти, просто защото музиката пасва с техните идеи! Това за мене е една такава чест и такава голяма радост", споделя Кунева.
Освен филми, Пенка Кунева участва в музикалното оформление на най-продаваните видео игри в света: WarCraft, Dragon Age 2, The Sims и много други.
"Трябва да си призная, че сърцето ми е отдадено на игрите. Фантазията, която е в тези игри и въобще визуалното изкуство, много ми допадат. Бих казала, че в момента това е най-интересното за мен - да пиша музика за игри", каза тя.
Сега Пенка Кунева гостува в Бъгария, за да запише своя трети албум, чрез който ще покорява нови върхове на Холивудска земя.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Украйна съобщи за унищожаването на установка на "Циркон", разположена в Крим
Икономиката на ЕС - от глобализъм към протекционизъм
По-високите цени на петрола облекчават фискалната криза в Русия
Окончателно: Съдът спря поскъпването и разширяването на зоните за паркиране в София
НАСА ще строи база на Луната за 20 млрд. долара и космически кораб за Марс
Индексите на БФБ отчетоха понижения при слаба активност във вторник
Избори без доверие: Къде се къса системата?
Акцията на ГДБОП: Българи и румънци са арестувани за фалшивите евробанкноти
"Великденски обяд": Доброволци правят празника на самотни пенсионери незабравим
Важна информация за Фейгин
Модрич подкрепи Чилич в Маями
Лошо! Ас на Славия аут за България
ЦСКА с голяма новина за феновете
Национал на България с драматична победа в Хърватия
Реал, Ливърпул и Дортмунд в битка за звезда на Челси
Gladen.bg представя новото поколение онлайн пазаруване – по-бързо и по-персонализирано от всякога
Цветове за добро настроение през пролетта
Здравословно пилешко с лимон, билки и зеленчуци
Женски хороскоп за април 2026
„Пролетна супер седмица“ стартира в Практикер
3 важни поверия за Благовещение
ЦРУ и Мосад допуснаха фундаментална грешка при подготовката на войната в Иран
Доклад: Лавинообразен ръст на дрогирани и неправоспособни водачи през 2025 г.
Българи масово купуват имоти в Кавала, вдигнаха цената до 2000 евро на квадрат
Във Варна ще вали до Цветница
Пътна полиция-Варна: Проверките на водачи на тротинетки са целогодишни
Стела Николова: Годините безхаберие поставят Варна в тежка ситуация
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?
Метеор с тегло един тон избухна над Тексас, хиляди в Хюстън чуха звуковия удар
Товарният кораб „Прогрес-94“ се скачи с Международната космическа станция
Руският аналог на Starlink вече има 16 сателита в орбита
Artemis II: Поглед отвътре към мисията, която ще отведе човечеството по-далеч от всякога