Песента на Сузанита "Луцифер и Буда", в която 14-годишната дъщеря на Орхан Мурад показва средни пръсти освен скандална, се оказа и крадена.
Приликите между песента на Сузанита, само официалното видео на която е гледано в Youtube над 5 млн. пъти, и trap парче на арабски диджей отпреди две години, вече бяха разконспирирани. Всъщност не става дума за прилика, а използване на семпъл 1:1. Вярно, звучи екзотично и източно, може да е избран, за да пасва на частта на заглавието, отнасяща се до Буда. Само че този семпъл е… от изключително известна религиозна песен на бахайската вяра.
От движението на бахаите със сигурност имат защо да са недоволни от песента – представете си песен с подобен текст върху семпли от "Аве Мария", например. Но въпросът има и друга страна – авторскоправна.
Оригиналната песен Allahumma Ya Subuhun е на близо 40 години. Композирана от е известния австрийски диригент и цигулар Биджан Казем Исак и е изключително популярна след последователните на бахайската вяра.
"Невероятно е как продуцентите на този клип са смятали ще подобна кражба ще им се размине", казва пред bTV продуцентът на оригиналната музикална творба Том Прайс.
"Това е точно същата песен, която аз съм продуцирал и съм записал през 1991 г. Това беше религиозен запис. Правя много религиозна музика за бахайската вяра. Тази религия има повече от 10 млн. последователи по света. (…) Когато ми изпратиха това видео в YouTube, го пуснах… Тя (Сузанита – б.ред.) пееше точно същата мелодия, но не само това – бяха използвали моя запис. В този клип може да чуете моя оригинален запис. Така че това видео в YouTube е откраднало две неща: продукцията, която аз направих през 1991 г. и песента, която проф. Казем Исаак е написал. Това са нарушения на две авторски права", казва Прайс.
"Естествено, аз не разбирам български, затова не знам какво точно се пее, но хората, които ми сигнализираха, ми написаха, че има силен сексуален подтекст и това е много странно, защото оригиналната песен е дълбоко религиозна – тя е за Бог. Тази песен възхвалява приноса на бога. Да вземеш такава сакрална песен и да сложиш сексуално съдържание беше много изненадващо за мен", обяснява той.
Прайс е изумен от това как може авторите на българската песен да са си мислели, че могат да се измъкнат. Песента на Сузанита вече е свалена от YouTube заради авторски права.
"Ако са изкарали пари от тази песен, ще ги помолим да преведат тези пари за избрана благотворителна кауза в България от наше име. Ние не искаме да ни дават пари…", настоя Прайс.
Бащата на Сузанита, Орхан Мурат, смята, че за пореден път публиката е занимавана с ненужни неща, но пък дъщеря му ставала по-популярна.
"Най-отговорно заявявам, че те, децата, са използвали един семпъл от диджей Бис от Arab trap. Взели са един бийт, това са едни-два такта. В авторското право до четири такта се води за заимстване, а не за плагиатство", обяснява той.
"Става въпрос за семпълче от два такта, което Сузи и нейните приятелчета са взели и са започнали да импровизират отгоре. Не е вярно това, което каза господинът, че тя пее същата мелодия – мелодията е съвършено различна, даже малко фолклорен мотив има", категоричен е Орхан Мурат.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Собственикът на "Северен поток" няма да получи застраховка заради взривовете
„Грийн Иновейшън“ и Stargate Hydrogen са подписали рамково споразумение за съвместни проекти
БРАИТ: С бюджет 2026 България изпраща лош сигнал на инвеститорите
Паническите разпродажби на Московската фондова борса продължават
"Булгаргаз" и Botas замразяват договора си за 15 месеца
Европейските пазари са в отстъпление след достигането на нов рекорд
Лесна рецепта за пилешки дробчета с ориз и тиквичка
Къде точно спира нощният автобус по линия N1 в посока "Младост"?
Тайната на дълголетието: Влиянието на оптимизма и лошото настроение
Късна емисия
Поколението Z иска гъвкавост, не офис: Всеки трети търси допълнителен доход
След странна контузия: Тежък удар за Англия
Атлетико Мадрид с трансферен удар, взе играч от ПСЖ
Заради казуса „Балогун“: Бразилската федерация защити съдията от Доналд Тръмп
България излиза със 70 състезатели в Световна купа „Варна“ 2026
След расистките обиди: Мбапе изригна срещу парагвайска сенаторка
Епична битка! Британец уби мечтата на Гришо в исторически мач на „Уимбълдън“
Лилиум – как да я отглеждаме и да расте красиво
Таро карта за 7 юли, вторник
Здравословен чиа пудинг с тъмен шоколад
Юли обръща плановете на някои зодии: Ето кой ще спечели най-много
Дневен хороскоп за 7 юли, вторник
Мощният портал на 7/7 отключва късмета за 3 зодии
Григор Димитров отпадна след петсетова драма на "Уимбълдън"
Черно море представя отбора за новия сезон в събота
Катя Дафовска претърпя тежка катастрофа
България и Турция замразиха договора с "Боташ" за 15 месеца
Тръмп: Путин и Зеленски искат да сложат край на войната
Иван Иванов влезе в основната схема на турнир в Нотингам
Мистериозни сфери шокираха хора на австралийски плаж: Вероятно са части от ракета
Съставът на 3I/ATLAS потвърди произхода ѝ: От система със звезди, по-стари от Слънцето
Астероидът Апофис ще премине опасно близо до Земята през 2029 г.
Бивша служителка обвини НАСА, че премахва НЛО от сателитни снимки преди публикуване
Към Луната и Марс: Технологиите и откритията, които ще променят света в следващите 25 години
Най-високите тропически дървета в света имат сложна защита срещу суша