В навечерието на Деня на народните будители „Рана“ на Захари Карабашлиев стана носител на престижната национална литературна награда „Елиас Канети” 2025 г. Отличието му бе връчено по време на официалната церемония в Русе, където писателят бе награден за „хуманността и космополитизма“ в романа си.
Изданието бе отличено от 7-членния състав на комисията със състав литературния историк и теоретик проф. дфн Пламен Дойнов, проф. дфн Клео Протохристова – литературен историк и теоретик, проф. дфн Пенка Ангелова – председател на Международно дружество „Елиас Канети”, доц. д-р Велислава Донева – РУ „Ангел Кънчев“, представител на Община Русе, Крум Гергицов – театрален историк и критик, писателката Теодора Димова и Косьо Станев – представител на Постоянната комисия по култура и религиозни въпроси при Общински съвет – Русе.
„Захари Карабашлиев е от онези автори, които умеят да превръщат болката в сила, а историята – в живо, пулсиращо настояще. Чрез тази награда отбелязваме не само таланта на един автор, но и значението на литературата като начин да споделяме преживявания, да съхраняваме паметта и да вдъхновяваме поколенията“, заяви зам.-кметът при връчването на наградата.
„Смисълът на литературата е да превръща преживяването в памет.“, сподели самият автор и допълни: „Благодарен съм на всички, които пазят жив спомена за големия Елиас Канети, за когото въпросът за паметта беше център, фокус, двигател на целия му творчески път, за писателя и философа, който вярваше, че да помниш означава да носиш отговорност пред миналото, пред преживяното от другите, пред скъпите мъртъвци, пред самия език“.
Романът “Рана” на Захари Карабашлиев се появи в края на 2023 г. Книгата, която разказа забравената история на България от началото на XX век, веднага спечели любовта на читателите. Изданието се превърна в един от бестселърите на годината, грабна приза на Столична библиотека за „Най-четена книга на 2023 г.“, както и наградата „Златен лъв“ на Асоциация „Българска книга“ и донесе на своя автор Специалната награда на Столична община за изключителни постижения в областта на изкуството.
Захари Карабашлиев е автор на романите „Опашката“, „Хавра“, „18% Сиво“ (преиздаван многократно), „Жажда“, на пиесите „Талант“, „Неделя вечер“, „Опашката“, „Лисабон“, на сборници с разкази, есета и още множество публикации. Носител е на наградите „Роман на годината“ на Фонд „13 Века България“ (3 пъти), „Христо Г. Данов“, „Портал Култура“, „Хеликон“, „Цветето на Хеликон“ (3 пъти), „Златен лъв“, „Писател на годината“ на Столична библиотека (2 пъти), театралната награда „Аскеер“ и др.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Пет ключови въпроса преди следващото решение на ЕЦБ за лихвените проценти
Кадър на деня за 6 юни
Загубата на биоразнообразие може да отприщи вълна от кредитни кризи
Чаят заплашва електропреносната мрежа на Великобритания на Световното по футбол
Цената за превоз на контейнери от Азия за Европа е скочила с 50% от началото на войната с Иран
САЩ и Иран все така не могат да постигнат мир в навечерието на 100 дни от началото на войната
Рецепта за печено суши тако със сьомга
Зодиите, които имат най-голямо IQ
Зрелищно небесно шоу: Рядък "космически танц" между Венера и Юпитер
Рецепта за щрудел с череши и пудра захар
Трима души загинаха след срутване на сграда при газова експлозия в Италия
Енчо Керязов: Спортът може да бъде мощен инструмент за обединение
Реал остана без трофей и на баскет, Тенерифе превзе Мадрид
Извънземното пое вината за загубата: Мачът бе наш
Хаверц блести, а Германия удари Щатите в Чикаго
Арестуваха нападател на Ирак на летището в Чикаго
Леао налетя на бой и бе изгонен, може да пропусне старта на световното (ВИДЕО)
Португалия се справи с Чили, след като Роналдо бе сменен
Дневен хороскоп за 7 юни, неделя
Маслени сладки за Летен Тодоровден
Седмична нумерологична прогноза за 8 – 14 юни
Комплименти, които манипулативните хора използват
Любовен хороскоп за 8 – 14 юни
Дневен хороскоп за 6 юни, събота
От парламента към Мондиала: За кого ще стискат палци българските депутати?
Как пограничните села посрещат мигрантския поток?
Изкуствен интелект създаде първата по рода си ваксина срещу бъдещи пандемии
Азат, който пази варненския плаж от 1969 година
Доклад на ООН: Изкуственият интелект скоро може да използва повече вода, отколкото консумира човечеството
У нас има повече ветеринарни, отколкото детски лекари
Артемида II: НАСА анализира данните от историческата мисия около Луната
Учени от Кеймбридж създадоха първата ваксина с помощта на изкуствен интелект
Откриха „изгубен свят“ на 1500 м височина със светещ паяк и пеперуда с „птичи пера“
Учени създадоха нов биологичен часовник: Измерва оставащото време на организма
Метеорит доказва съществуването на изгубена планета с размерите на Луната?
Кучета-роботи ще охраняват Световното първенство по футбол в САЩ, Канада и Мексико