Картечници, уреди за пукане на гуми, катапултиращи се седалки, номера, които се сменят – това са само част джаджите, които Aston Martin DB5 притежава. През 1964 година автомобилната компания създава 4 коли за филмите "Голдфингър“ и "Операция "Мълния" от поредицата за Джеймс Бонд. А една от тях сега ще бъде продадена на аукцион, като сумата, заплатена за нея, се очаква да надмине 5 милиона долара.
И четирите коли са оборудвани с работещи устройства. Две от тях са се използвали за снимките на филма – едната за каскади, а другата за близки кадри и интериорни снимки. Работата на останалите два автомобила била да промотират "Операция "Мълния“ преди да излезе на екран.
Четирите красавици били оборудвани с предни и задни хидравлични оръдия върху броните, реплика на 30 милиметровите картечници Browning зад стоповете, остриета за пукане на гуми в джантите, купе от брониран материал, въртящи се регистрационни табели и капитулиращи седалки.
Аукционната къща RM Sotheby's очакват уникалният автомобил да се продаде за сума между 3 и 5 милиона долара, тъй като е перфектната кола за колекционерите или... тайните агенти.
Сцените, заснети с колата в "Голдфингър", вдигнали продажбите за нормалния Aston Martin DB5.
Самият Шон Конъри продължава да е голям фен на автомобилите: "Уникални са. Спомням си всяка гонка, всяко представяне на филма с тези коли. Дори съвсем наскоро аз също си купих една DB5".
Автомобилът, който ще бъде продаден на 15-ти август, е имал три собственика – първо е закупен от Лорд Бамфорд, после той го продава на музей в Тенеси, където прекарва 35 години. Накрая колата е купена отново и е реставрирана.
Другата кола, която е използвана по времето на премиерите, е открадната през 1997 г. и така и не е открита.
Според RM Sotheby's няма друг автомобил, който да е играл по-голяма главна роля във филм и да е станал такава голяма част от попкултурата. А миналата година Aston Martin обяви, че ще пусне в продажба 25 реплики на DB5 за 2,75 милиона лири всяка.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Румънският парламент отхвърли правителството на номинирания за премиер Адриан Вещя
Технологичният сектор повлече надолу S&P 500 в началото на седмицата
Кадър на деня за 22 юни
Lucid ще съкрати около 18% от работната си сила в САЩ
К. Йорданов: Волатилността в преговорите за Близкия изток ще продължи и на пазарите
SpaceX подготвя дебют на облигационния пазар за 20 млрд. долара
Рецепта за домашен хляб с чесън и билки за Еньовден
Безопасна ли е лазерната епилация през лятото?
Диетолог разкри колко вода да пием, за да отслабнем ефективно
Географията като съдба: Провалят ли се големите български проекти
Георги Димов: Европа е изправена пред цивилизационно унищожаване
Късна емисия
Янис ще има нов отбор до часове
Спортът по телевизията днес, 23 юни
Мачовете по телевизията днес, 23 юни
Валенсия докосва баскетболната титла на Испания
Норвегия – Сенегал
ФИФА обяви Меси за №1 в историята на Мондиалите след рекордните 18 гола
Пиесата „Любов в насрещното“ на Здрава Каменова се превръща в роман
Поверията за здраве на Еньовден
Дневен хороскоп за 23 юни, вторник
Изберете карта и вижте какво ви очаква до края на лятото
„Лятна буря“ от Сандра Браун
Италианска торта Camilla с моркови и бадеми
Полицията има заподозрян за стрелбата по блокове и автомобили във Варна
19 отбора участваха в Ученическия турнир по плажен волейбол
Варна почете хората и организациите в подкрепа на бежанците
Станислав Дюлгеров изненадващо се появи във Фратрия (Варна)
Варна отбелязва Международния ден на моряка с богата програма
Изложба събира близо 40 варненски художници по повод 100 години ММФ „Варненско лято“
Астрономи потвърдиха съществуването на трета галактика без тъмна материя
Китай превърна изстрелването на ракети в туристическа атракция
Нито растение, нито гъба: Мистериозен 8-метров организъм е доминирал на Земята
В океана откриха „изгубен град“, който не прилича на нищо друго на Земята
Астрономи разгадаха мистерията на Уран: Леденият гигант крие водно ядро
Защо все още не сме открили извънземни? Три възможни обяснения