Всички турски медии поместват кореспонденции, посветени на парламентарните избори в България.
Корупция, социално неравенство, ксенофобски прояви и омраза към чужденците от една страна, а от друга - натиск, грубости и пречки срещу турците с двойно гражданство, които искаха да отидат в България, за да гласуват там, пише онлайн изданието Хаберлер и добавя, че имало напрежение, недоволство и скандали заради недостатъчния брой на избирателните секции в Турция.
В такава напрегната обстановка се проведоха на 26 март предсрочните парламентарни избори за новия 240-членен парламент на България според Хаберлер. Съобщава се, че партията ГЕРБ на Бойко Борисов печели изборите.
Политика на пречки и затрудняване - така коментира вестник "Хюриет" намаляването на броя секциите за избирателите в Турция - от 141 в миналото на 35 сега.
"Най-трудният вот на българските турци" - отбелязва в заглавие агенция Доган, като твърди, че много имена били изтрити от листите съзнателно с цел да им се попречи да гласуват.
"ДПС изгуби монопола върху гласовете на турците" е заглавие на агенция Доган, която пише, че за пръв път ДПС от значителна политическа сила е паднало под традиционното трето място според неокончателните резултати.
Ихляс хабер ажансъ помества публикация под заглавие: "Номерът с невалидните бюлетини за изселниците", в която се твърди, че служители в секциите нарочно посочвали за неправилно написано името на избирателя, за да му попречат да гласува.
Анадолската агенция посочва изискването за кирилица като причина за недоволствата и опашките. "Нареждането на ЦИК, което дойде в последния момент за попълване на декларациите на кирилица, е основна причина за дългите опашки, недоволства, припаднали от чакане хора". "Невероятният номер с кирилицата" е заглавие във вестник "Дюня" по същата тема.
Вестник "Миллиет" посочва, че съперникът на ДПС - коалицията ДОСТ не е прескочила четирипроцентовия праг и остава извън парламента според неокончателните резултати. Твърди се, че са били поставени много пречки пред коалицията, която за пръв път се явява на избори.
Медиите в Турция посочват още, че официалните резултати ще бъдат оповестени след три дни, след което ще започнат консултациите за сформиране на правителството.
Специално се отбелязва, че ГЕРБ, макар и първа политическа сила, няма необходимото мнозинство да състави сама правителство. А/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Fordham: По-близо сме до цена на петрола от 200 долара за барел
Русия отбеляза ден 1500 от войната с нов ракетен удар, Киев се надява на системи THAAD
SOFIX записа седмичен ръст от 0,25%
Политолог: Войната в Иран вероятно ще приключи като замразен конфликт
На САЩ изглежда им свършват целите за удари по Иран
Защо България няма да участва в освобождаването на Ормузкия проток
Министър Тодоров: Културата в България страда от недофинансиране и структурни проблеми
Млади таланти премериха сили в турнир по спортна стрелба в Стара Загора
Бедстващи домашни кучета: На синджир, без колиба, с малко вода и храна
"Искам 100 000 лева": Жена опита да обере банка в София
Григор стартира сезона на клей с поражение в UTS срещу Оже-Алиасим
Дрехи с мисия: Кауза на столичния крартал "Надежда" връща вярата в хората
Владо Стоянов разкри причините за най-срамното отпадане на Лудогорец в Европа
Бербатов отново дава съвети за инвестирането в спорта
Гьоко се стяга да тресне Ботев Пловдив
Гатузо обясни защо заряза Италия
Винисиус може да не играе за Реал Мадрид
Нова загуба за Григор Димитров
Поверия за Цветница (Връбница)
Безплатни прожекции на детския филм „Случаят Тесла“
Ставаме ли по-алергични?
Хубави промени до 30 юни за 6 зодии
Поверия за ангелската дата 4/4
Д-р Сергей Иванов: Накисвайте зеленчуците 15-20 минути с оцет или сода
8 души са ухапани за седмица от кърлежи във Варна
Ясна групата на Спартак за мача в Пловдив
Община Варна отново с максимално висок кредитен рейтинг
За седмица: Спипаха над 230 шофьори с алкохол или наркотици
Обявиха номинираните за награда „Варна“ в областта на културата
Община Варна обяви обществена поръчка за софтуерно обезпечаване на "Синя зона" за 2,5 млн. евро
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век