Рискът от внос на морбили в България от засегнатите страни на Балканите и от Европа е реален и само високият имунизационен обхват може да гарантира ограничаване на разпространението у нас. За това предупреди Министерството на здравеопазването.
Навременната имунизация на децата съгласно Националния имунизационен календар е основна задача и отговорност както на общопрактикуващите лекари, така и на родителите, припомнят от там.
Министерството на здравеопазването призовава родителите да проверят имунизационния статус за морбили на децата си и при наличие на пропуски да бъдат взети спешни мерки за ваксинирането им.
Морбили (дребна шарка) е инфекция, която се предава по въздушно-капков път. Инкубационният период на заболяването е до 21 дни, средно 9-10 дни. Оплакванията започват най-често с повишена температура, обща интоксикация и кашлица. Температурата се повишава до 39-40 градуса и се появява характерен обрив, първо по лицето, шията и гръдния кош, след това по торса и крайниците.
Източник на зараза е само човекът, а фактор на предаване е въздухът. Заразяването става при близък и директен контакт най-вече в затворени помещения. След преболедуване се изгражда траен пожизнен имунитет.
От министерството припомнят, че през 2016 и 2017 г. обширна епидемия от морбили засегна Европейския континент. По данни на Европейския център по превенция и контрол на заболяванията, Стокхолм за периода 1 ноември 2016 г. – 31 октомври 2017 г. са регистрирани 13 726 случая на морбили в 30 държави на Европейския съюз (ЕС).
Най-засегнати от болестта са Румъния (5 605 заболели), Италия (4 973 заболели), Германия (952 заболели), Гърция (922 заболели). Броят на смъртните случаи от морбили през периода достигна 30, 20 от които в Румъния. Най-висока заболяемост е отчетена при децата до 1 г.
Дребната шарка продължава да се разпространява в Европа, тъй като имунизационният обхват в много държави е под оптималния, а в 20 от държавите на ЕС е под препоръчителните 95%.
В началото на 2017 г. в България, в резултат на внос на морбили от пътуващи до засегнати държави, възникнаха епидемични взривове в областите Пловдив, Пазарджик и Монтана. Бяха установени 165 заболели основно сред ромски деца, като голямата част от заболелите бяха неимунизирани или ненапълно имунизирани.
В случай, че вирусът не бе срещнал мнозинство от редовно ваксинирани деца, ситуацията щеше да напомня в голяма степен на тази в съседни страни като Румъния и Гърция с хиляди заболели и смъртни случаи сред засегнатите, посочват от здравното министерство.
Благодарение на постигнатия през годините имунизационен обхват в страната и на последователната държавна политики към момента рискът от епидемия от морбили в България остава нисък. Въпреки това МЗ е предприело всички необходими противоепидемични мерки за недопускане разпространението на заболяването.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Amazon ще направи нов опит да стъпи на пазара на смартфони
Путин: Русия остава приятел и партньор на Иран
Панамският канал работи на максимален капацитет с повече LNG танкери
Конфликтът в Близкия изток вдига цените на зърнените култури на световните борси
Пентагонът ще използва изкуствения интелект на Palantir като основна военна система на САЩ
Мъск е подвел инвеститорите на Twitter преди придобиването през 2022 г., според съда
Връчиха акт на Бербатов за неправилно съхранение на личното оръжие
"Бабите ни готвят на око": Тайната на автентичния български вкус
Силната магнитна буря продължава и през уикенда
Босът на ЦСКА 1948 се майтапи с Левски и Кокала + СНИМКА
С мисъл за Шампионска лига: Левски работи по лятната селекция
Камерунски национал тренира като луд за място в Левски
Мачовете по телевизията днес, 21 март
Като ЦСКА: И Левски ще има нов стадион!
Пропуск по лесна черна едва не спря Ракетата към финал в Китай
Френски туист – вечният шик в прическите, който се завръща (+Снимки)
Постен сладкиш за Благовещение
Любовен хороскоп за 23 – 29 март
Противовъзпалителни храни при менструални болки
Нумерологична прогноза за 21 март
Таро карта за 21 март, събота
Проф. Сергей Игнатов: 20 април ще бъде присъствен, но неучебен
Хороскоп за 22 март 2026
Катастрофа спря движението на пътя Провадия - Айтос
МВнР със съвети към българите за безопасно напускане на Израел
22-ма души пострадаха в катастрофи за последните 24 часа
20-30% от хората по света имат проблеми със съня
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната