Руският президент Владимир Путин каза, че Москва съжалява за отменянето на срещата на американския президент Доналд Тръмп и севернокорейския лидер Ким Чен-ун. Той каза това на обща пресконференция с френския президент Еманюел Макрон след срещата им в Санкт Петербург, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Путин изрази надежда, че срещата Тръмп - Ким Чен-ун в крайна сметка ще се състои.
"Всички ние разчитахме, че това ще бъде началото на освобождаване на Корейския полуостров от ядрено оръжие. Надяваме се, че диалогът ще продължи и че срещата ще се състои", добави Путин, цитиран от Франс прес.
Руският президент подчерта, че севернокорейският лидер е направил всичко, което е обещал, за да се състои срещата.
Еманюел Макрон каза, че иска процесът на неразпространение на оръжията да продължи, съобщи АФП.
Надявам се, че решението на Тръмп е "моментна спънка в един процес, който трябва да бъде продължен", подчерта френският президент, цитиран от Ройтерс.
Макрон подкани Русия и да се отнася конструктивно към холандското разследване на свалянето на самолета на малайзийските линии, изпълняващ полет MH17, през 2014 г. над Украйна. Днес Москва заяви, че няма нищо общо с трагедията, припомня Ройтерс.
Руският президент призна, че не е запознат с изводите на холандското разследване, защото е работил целия ден в Санкт Петербург, но увери, че Москва ще ги проучи внимателно и с необходимото уважение, предаде ТАСС. Путин обаче подчерта, че Русия трябва да участва в разследването, за да признава изводите от него.
"Ние от самото начало предлагахме съвместна работа по разследването на тази трагедия, но за наше удивление, не ни допускат до това разследване", заяви той.
Руският президент подчерта, че Украйна работи по разследване на случая, "въпреки че Украйна наруши международните правила и не затвори въздушното пространство над територия, на която се водеха бойни действия".
Конфликтът в Сирия има дълбоки корени както в страната, така и извън нея, заяви Путин.
"Но трябва да бъдем оптимисти и да се стремим към уреждането му, преди всичко с политически средства", добави той.
Френският президент Еманюел Макрон заяви, че Москва и Париж искат да създадат координационен механизъм между световните сили, за да се опитат да постигнат политическо решение на кризата в Сирия, предаде Ройтерс. Целта ще бъде да се координират дипломатическите усилия на процеса в Астана, в който участват Русия, Иран и Турция, и на групата, включваща Франция, Великобритания, САЩ, Саудитска Арабия и Йордания.
"Трябва да говорим за ситуацията след войната", подчерта Макрон, като добави, че ключът е изграждането на една стабилна Сирия.
Двамата президенти са се съгласили, че усилията трябва да се фокусират върху създаването на нова конституция и подготвянето на избори, в които да участват всички сирийци, включително бежанците, заяви Макрон.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 започна седмицата почти без промяна, Intel тласна чиповете надолу
Администрацията на Тръмп е отнела над 175 хил. визи от началото на мандата му
Кадър на деня за 10 август
Руският Върховен съд забрани на антивоенната партия "Яблоко" да участва на парламентарните избори
Ръководителите на UniCredit и Commerzbank са провели първия си разговор за германската банка
Тръмп поиска от Иран да плати компенсация за убити хора във войни, атаки и протести
Има ли "правилен" час за риба? Ето какво показват данните
Рецепта за кекс с узо
Късна емисия
Обявиха извънредно положение в Колумбия, ЕС е в готовност за помощ
Нинова за убийството в Пловдив: Ако бях съдия - най-високата присъда
Спортът по телевизията днес, 11 август
Мачовете по телевизията днес, 11 август
Ботев Пловдив победи Спартак Варна у дома
2000 човека дойдоха на фалшивата сватба на Роналдо + СНИМКИ
ВИДЕО: Черно море – Лудогорец
Ливърпул обяви трансфера на Роналд Араухо
Таро карта за 11 август, вторник - Петица жезли
Дневен хороскоп за 11 август, вторник
Сладкиш с кайсии за Голяма Богородица
Без декори и ефекти: LP направи концерт, който публиката няма да забрави
Красив и различен - deep french маникюр (+Снимки)
TRENDER POSH – дамски смарт часовник, създаден за различните моменти от деня
Защо продължителното пътуване влошава хроничната тазова болка при мъжете?
Нова надежда при макулна дегенерация: Иновативна система за продължително лечение
Остра чернодробна недостатъчност след топлинен удар
България е с най-висока честота на вроден сифилис в ЕС!
Връзката на щитовидните заболявания със сърдечно-съдовата система
Варна въвежда услуга за денонощно здравно наблюдение на хора в риск
Електромобилите станаха по-евтини от хибридите
Куриоз: Изритана топка по време на мач причини верижна катастрофа (ВИДЕО)
Наблюдаваме частично пълно слънчево затъмнение от България
НСИ показва как се променя официалната статистика с изложба в Морската градина на Варна
Мъж без книжка, опита да избяга от полицаи във Варна
Ясни са победителите в 50-ия юбилеен международен бридж фестивал „Варна“