Българите пазаруват по нещо ново за гардероба си при смяната на всеки сезон, а около 40% купуват облекло и веднъж месечно или дори по-често. Най-често българите харчат между 21 и 50 лева на месец за дрехи, като бюджета за облекло намалява с нарастване на възрастта, показва социологическо проучване на агенция "Естат“.
75 на сто от българите пазаруват често в търговски центрове и молове. 60% от българите до 50 години пазаруват в онлайн магазини, които набират все по-голяма популярност. Едва 12 на сто от анкетираните пазаруват често дрехи още от пазарите, други 28 на сто посещават щандовете понякога.
Пазаруването на дрехи втора ръка става все по-популярно сред българите – през последната една година 50% от тях поне веднъж са пазарували дрехи от физически магазини, базари или онлайн магазини за дрехи втора употреба, коментира Йоанна Ангелова от "Естат“ пред "Монитор“.
Делът на пазаруващите поне понякога дрехи втора ръка е сходен в цялата страна, като изключение прави единствено град София, където потреблението е с около 8% по-ниско.
Най-често купувачи на дрехи втора ръка са хора над 40 години. Дрехи втора ръка също се купуват най-често на всеки 2-3 месеца, а над 27% от всички пазаруват от магазини втора употреба най-малко веднъж в месеца.
Половината от пазаруващите от магазини за дрехи втора употреба харчат на тези места не повече от 20 лева на месец, което е ясен ориентир за това, че дрехите са достъпни за хора с всякакви доходи.
Очаквано, ниските цени, в сравнение с тези на новите дрехи, са водещият аргумент при закупуването на дрехи втора ръка. Въпреки това, за над 30% от купуващите, причината се крие в качествените, разнообразни и маркови стоки, които се предлагат.
За софиянци магазините и базарите за втора ръка са места за качествени, брандирани и разнообразни дрехи, а много често и места, на които пазаруването не се сблъсква с грижата им към природата.
62% от българите подаряват ненужните си дрехи на близки и познати, а не малка част от тях (37%) оставят облеклата и до контейнерите за смет – практика, която с времето се утвърди в обществото ни. Мъжете много по-често, в сравнение с жените, пазят старите си дрехи вкъщи, дори и да нямат никакви планове да ги носят повече.
Различните форми на социално ангажирано поведение (дарения за домове и църкви, участия в кризисни събирания на дрехи или връщане в контейнери за текстил) са практика сред около 20% от всички. 16% от редовните клиенти на магазини за дрехи втора употреба вече предават излишните облекла, които имат, в контейнери за дрехи.
Макар към момента за повечето българи да не е практика, 9 от 10 души биха предавали непотребните дрехи в контейнери за текстил, ако облеклата се даряват или използват повторно по други начини. Рециклирането би мотивирало 80% от анкетираните, като по - склонни да видят ползите за околната среда са лицата на средна възраст.
Анкетите са направени онлайн сред 801 пълнолетни българи в началото на миналия месец. Асоциацията на преработвателите и търговците на дрехи втора употреба е поръчала изследването.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 се повиши и компенсира загубите в предишната сесия
Тръмп и Си ще се срещнат следващия четвъртък в Южна Корея
Китайските държавни рафинерии отказват покупки на руски петрол
Кадър на деня за 23 октомври
Rivian съкращава близо 600 работни места заради охладения пазар на електромобили
ЕС планира контрол върху цените за новия пазар на въглеродни емисии
Хороскоп за всички зодии за 24 октомври
Как гумите влияят върху разхода на гориво?
Разкриха уникални ползи за здравето от брака
Български представления с билети по 10 евро: Народният театър обяви програмата за януари
Ползите от консумацията на патладжан
Финансови успехи за три зодии през периода 27 октомври - 2 ноември
Спартак Варна - Ботев Пловдив
Монтана - Арда Кърджали
Спортът по телевизията днес, 24 октомври
Мачовете по телевизията днес, 24 октомври
Макларън премахна последствията за Ландо
ВИДЕО: Реал Мадрид - Ювентус
Дневен хороскоп за 24 октомври, петък
Женски хороскоп за ноември
4 задължителни витамина, които да добавите към менюто си на прага на зимата
Таро карти за ноември за всяка зодия
Филмът на Зорница София „3.0 килограма щастие“ с фокус върху алтернативното родителство
Кога трябва да добавим солта по време на готвене?
Ще има ли работещи детски гради по коледните празници във Варна?
Русия вади две бомби със закъснител с океана: Ядрените подводници К-27 и К-159
Лекари препоръчват на българките: Раждайте преди 30 г., след това се стига до инвитро
България е на 11-то място по изнасяне на енергия в ЕС
Каква е връзката на България с откраднатите бижута от Лувъра?
Млад мъж от Варна се нуждае от помощ за лечение
Нострадамус и науката: Защо не можете да предсказвате бъдещето с рими
Експлозия на Слънцето: Изхвърленият плазмен облак скоро ще удари 3I/ATLAS
Без ръжда в продължение на 1600 г.: Тайната на индийския железен стълб
Астрономите са ужасени: Калифорнийски стартъп иска да изстреля масивно огледало в орбита
Скандал с Artemis: Мъск критикува шефа на НАСА, използва нецензурни думи и мемета
Земята е заплашена от нов вид опустошително земетресение