Датата е 11 юли 1999 година. Със скорост от близо 200 kм/ч. червен болид излита от завоя "Стоун" на легендарната писта "Силвърстоун" и се забива в предпазната стена край пистата. Разхвърчават се гуми.
Светът изтръпва. В колата е Михаел Шумахер, който прави опит да излезе от разбитата кола, но рухва в кокпита. Положението изглежда много тежко. След 10-минутна суматоха и опити германецът е изваден от разбитата кола и откаран в медицинския център на пистата, а след това с хеликоптер в болницата в Нортхемптън.
Едва след няколко часа идват новините – Шумахер е със счупен на две места крак. И цяло чудо – без опасност за живота. Сезонът за него приключва. Поне според лекарите. Не така обаче мисли самият Шумахер, който се завръща още преди края на сезона. И макар и не напълно възстановен, отново впечатлява.
В крайна сметка обаче и този сезон, както и предишния, триумфира Мика Хакинен – може би най-големият съперник за Шумахер, заедно с Деймън Хил. След това обаче Михаел е безкомпромисен – 5 последователни титли с Ферари и подобрени куп рекорди.
На днешния 3 януари Шумахер става на 50. Далеч от пистата, германецът продължава да води най-тежката битка в живота си. В края на 2013 г. той претърпя тежък инцидент на ски писта във френските Алпи, след като удари главата си в скала. Оттогава – вече над 5 години, семейство Шумахер не разпространява информации за състоянието на шампиона. Последните слухове твърдят, че неговото състояние се е подобрило в последните месеци. За това призна и индиректно неговият бивш шеф на Ферари и настоящ на ФИА Жан Тод, който често посещава германеца.
"Може да бъдете сигурни, че той е в добри ръце и правим всичко по силите си да му помогнем", написа часове преди юбилея на Шумахер съпругата му Корина. И обяви, че по повод юбилея на съпруга си ще стартира официално приложение, което ще бъде "виртуален музей" за постиженията на най-успешния пилот за всички времена. А там определено ще има какво да се види.
Дебютът на Шумахер във Формула 1 е през 1991 година, като още в първите си стартове впечатлява с агресивния си начин на каране. Дори след едно от първите му състезания за Джордан лично друга голяма легенда – Аертон Сена, прави забележка на Шуми за поведението му на пистата. Това обаче не спира германеца, който още през 1994 година става световен шампион с Бенетон. Следващата година повтаря титлата си, като и двата сезона побеждава своя голям съперник Деймън Хил.
Следва преминаване във Ферари, където Шумахер печели още 5 световни титли между 2000 и 2004 година. Така в своята богата кариера той става 7 пъти световен шампион, с което поставя абсолютен рекорд. Постига 91 победи във Формула 1 в общо 308 старта.
Шумахер е световен шампион за 1813 последователни дни, което е абсолютен рекорд. Това става от 8 октомври 2000 до 25 септември 2005.
На 22 октомври 2006 г. Михаел Шумахер официално прекратява своята състезателна кариера като пилот във Формула 1. Три години по-късно обаче той официално обявява завръщането си за сезон 2010 г. в отбора на Мерцедес. За мнозина пълната доминация на германците в последните сезони във Формула 1 се дължат именно на работата на Шумахер по колата в годините му като пилот там. След като той напуска, мястото му е заето от Люис Хамилтън, който вече е петкратен световен шампион.
Последният старт на Шумахер бе в края на 2012 година за голямата награда на Бразилия.
Днес семейство Шумахер има нова гордост - синът на Михаел и Корина – Мик, уверено върви по стъпките на баща си и тази година ще се състезава във Формула 2 – последното стъпало преди най-големите. А едва ли някой се съмнява, че скоро ще го видим и във Формула 1 – там където вече е и синът на съотборника на Шуми в Бенетон Йос Верстапен – Макс.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Тръмп поиска бюджет от 152 млн. долара за отваряне на прочутия затвор "Алкатрас"
Активността в сектора на услугите в САЩ се свива за първи път от 2023 г.
За две седмици златните резерви на Турция са намалели със 118 тона
ССБ: Петролният пазар беше най-силно повлияният от новинарските заглавия тази седмица
Напрежението расте: Иран свали американски самолети, един пилот е в неизвестност
Не просто купуване на неща: Защо "емоционалната икономика" в Китай е във възход
"Перлички на смелостта" и деликатността в детската психология
Осем загинали при срутване на къща след силен трус в Афганистан
Магията на Лазаровден: Традицията е жива (СНИМКИ)
Рекордни резултати в контрола на бездомните животни в София
Лазарките - живият символ на новото начало и светлината
Влак се удари в свлачище между Царева Ливада и Трявна, има пострадали
Малена Замфирова: Никога не съм мислила за отказване
Голяма новина за Григор Димитров свързана с Монте Карло
Неприятно. Травмата на Дончич не е много лека
Всички мачове и класирания в НХЛ
Томаш провали ЦСКА, а сега гледа към друг топ отбор
Новобранец сложи ЛеБрон и Дюрант в малкия си джоб
Любовен хороскоп за 6 – 12 април
„Майка на костите“ от Илария Тути
Солен великденски хляб Casatiello – рецепта от Неапол
Нумерологична прогноза за 4 април
Празнуваме Лазаровден
Таро карта за 4 април, събота
Четворна надница за някои от работещите по Великден
Един загинал в катастрофи през последното денонощие
Вековна църква край Варна се нуждае от сериозен ремонт
Гришо стартира срещу аржентинец сезона на клей
Кристиано Роналдо се приближи на 33 гола от заветната си цел
Тръмп поиска трилион и половина за отбрана от Конгреса
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век