Македония ще смени всички документи за самоличност и паричните си знаци, за да отрази промяната в официалното име на страната, след като договорът за това беше ратифициран и от гръцкия парламент в петък. Срокът за подмяната е до пет години съгласно Преспанския договор.
Обновяването ще важи за паспортите, картите за самоличност и шофьорските книжки, както и за регистрационните номера на автомобилите. Те ще носят обозначения MК и MNK, а след влизането в сила на договора досега официалното международно име на страната FYROM, от Бивша югославска република Македония (БРЮМ), ще престане да се използва. Ще бъде заличено и името, под което България е признала страната - Република Македония.
И макар, че занапред Македония ще се нарича Република Северна Македония, официалният език в страната остава македонски. Самите македонци вече ще се наричат “македонски граждани от Северна Македония”. С нови названия ще бъдат и държавните институции. В тригодишен срок ще се променят всички търговски марки и наименования на компании, за да се отрази новото име.
Засега не е ясно как ще бъде организирана подмяната на личните документи, като властите вероятно ще заложат на замяна при изтичане на срока на валидност. Македония и Гърция ще отворят съответно посолства в Атина и в Скопие и ще разширят консулствата в Солун и в Битоля.
С Договора от Преспа Македония се съгласява да промени надписите върху паметници, обществени сгради и инфраструктурни обекти, които по някакъв начин претендират върху гръцката история от елинските времена насам в шестмесечен срок.
Занапред Македония няма да може използва като символ Звездата на Вергина, известна още като македонска звезда, която стоеше на старото й национално знаме, и ще я премахне от всички обществени сгради.
Учебниците, географските карти и атласи, също ще бъдат коригирани, а историци и археолози ще се заемат да изчистят спорните въпроси. Експертната комисия трябва да бъде създадена в едномесечен срок и да заседава поне два пъти годишно, се казва в Преспанския договор.
В замяна Гърция се задължава да не блокира повече членството на Македония в международни организации и да ратифицира протоколите за влизането и в тях. Изрични гаранции се дават за НАТО и за ЕС, като Гърция ще информира Брюксел, че сваля ветото си за ЕС и първа ще ратифицира протокола за НАТО.
След като генералният секретар на Пакта Йенс Столтенберг вчера потвърди обещанието за приемането на Македония, в Скопие разчитат да получат официалната покана през февруари, а ратификацията в 29-те членки на Алианса да приключи до пролетта на 2020 г.
Споразумението от Преспа потвърждава сегашните граници между двете държави, като те си обещават да модернизират ГКПП и да улесняват движението на хора.
Премиерите на двете страни ще се срещат поне веднъж годишно. Поемат се ангажименти за засилване на сътрудничеството в отбраната, борбата с престъпността, културата, технологиите, науката, образованието, инвестициите и туризма.
Споразумението влиза в сила 2 седмици, след като Гърция официално информира Скопие за ратификацията. От тази дата Македония официално ще се нарича Република Северна Македония, за краткост Северна Македония.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Реализацията на малки модулни реактори у нас навлиза в следваща фаза
Volkswagen иска да съкрати до 100 хил. работници и да затвори четири завода в Германия
Очакванията на потребителите за инфлацията в еврозоната отбелязват рязък спад
Как използването на AI превръща публиката в съавтор при имерсивното изкуство
Разпродажбите в технологичния сектор потопиха индексите в Азия
Приложението с общинските проекти отпада от бюджета - как ще се финансират те?
Скандалът за Бюджет 2026: От обвинения за рекордни харчове до сравнения с Бърни Мадоф (ВИДЕО)
Любовен хороскоп: Какво вещаят звездите за вас на 26 юни 2026 г.
Арда Гюлер ревна след отпадането на Турция
Трансферната цел на Ливърпул проговори за бъдещето си
Нойер се оправда след гафа: Не съм виновен за победния гол на Еквадор
Везенков се присъединява към националния отбор на България
Ще счупи ли Бостанджиев проклятието? Само един шеф на Левски започна с трофей
Новият стадион на ЦСКА е все по-близо до завършване! Видео разкри впечатляващия напредък
3 храни, които да изхвърлите веднага след изтичането на срока на годност
Транзитът на Юпитер в Лъв на 30 юни 2026 носи огромен успех за 4 зодии
Феран Родригес, създателят на анимационните герои Sonic The Hedgehog и Donald Duck, идва в България
„Керана и Космонавтите” ще подгряват концерта на LP на 9 август
7 сигурни признака, че живеете в „тих развод“
Ястието, което диетолозите биха одобрили: Сладък картоф с киноа и зеленчуци
Дупка като тунел за друго измерение се появи на алеята за плажа във Варна
„Маркет Линкс“: Доверието в премиера Радев пада
Митничари във Варна откриха над 73 000 къса цигари в тайници на автомобил
Работна група ще предлага алтернативни решения за подобряване на чистотата във Варна
25 души са арестувани при акцията във Варна, петима от тях са общински служители
Оставиха в ареста шофьора, обвинен за катастрофата в Свети Влас, при която загина украинско момиче
Откриха най-стария кратер на Земята? Учени разкриват изгубен космически сблъсък
За първи път откриха древна човешка ДНК по стените на пещера
Кой е астрономът Шарл Месие, създател на каталог на мъглявините
Светът е по-близо до ядрена катастрофа от всякога, предупреждава виден физик
Представиха първия в света теснолинеен влак на водород
Астероид ще прелети край Земята този уикенд