Британският премиер Тереза Мей претърпя ново поражение в парламента, който отхвърли с 303 на 258 гласа предложение на правителството по стратегията му за предоговаряне на споразумението за Брекзита с ЕС, предадоха Франс прес и Би Би Си.
В предложението кабинетът твърдеше, че преследва двойна цел: да постигне "алтернативни решения" на т.нар. "предпазен механизъм" за запазване на отворена граница между двете Ирландии след Брекзита и да отхвърли сценария за напускане на ЕС без споразумение.
Най-твърдите привърженици на Брекзита в управляващата Консервативна партия обаче отказват правителството да подкрепи отпадане на варианта за напускане без споразумение и се въздържаха при гласуването, което бе решаващо за отхвърлянето на правителственото предложение.
Това е десетото поражение на Тереза Мей в парламента откакто стана премиер, отбелязва Би Би Си.
Макар и това гласуване да няма обвързващо действие за правителството, то отслабва Мей в опита й да възобнови преговорите с Брюксел.
"Преди две седмици премиерът каза на парламента, че новият й подход може да осигури значително и трайно мнозинство в парламента. Днешният вот обаче доказа, че няма мнозинство за курса на действие на премиера. Това не може да продължава. Правителството не може да продължава да пренебрегва парламента или мъчително да се движи към 29 март без смислен план", заяви лидерът на опозиционната Лейбъристка партия Джереми Корбин, който отново обвини правителството в "бавене на топката".
Самият Корбин обаче също понесе поражение. Негово предложение за ограничаване на възможностите за действие на правителството бе отхвърлено с 322 на 306 гласа.
Депутатите отхвърлиха и поправка на Шотландската национална партия за отлагане на датата на Брекзита, а консервативната депутатка Анна Субри оттегли преди гласуването своята поправка, в която се искаше от кабинета да публикува изследване за икономическото въздействие на Брекзит без споразумение.
Тя обяви, че е получила гаранция от правителството, че тези документи ще бъдат публично оповестени. (БТА)

Виктор Орбан се притеснява от финансова криза, а инвеститорите не разбират защо
Asos отчита спад в продажбите, но смята, че не промоциите са решението
Н. Стойков: Мултифондовете биха променили съществено резултатите за осигурените
Потреблението и вносът на мебели в България са отбелязали рекорд през 2024 г.
Черният петък плавно се слива с коледните намаления и в България
Лагард: ЕС може да се пребори с митата на Тръмп чрез вътрешната търговия
Рецепта за туршия от зеле, моркови и червено цвекло
Късна емисия
Пожар пламна в ресторант в Благоевград
Буря с проливен дъжд и градушка наводни Петрич (ВИДЕО)
Изненадващи обрати за зодиите по време на ретрограден Уран в Телец
Обрат! Ето какво се случва по делото за корупция срещу наш олимпийски шампион
Наша тенисистка гази и е на крачка от финал в Бока Ратон
ФИФА потвърди ключова новина на плейофите за Мондиал 2026
Гьоко Хаджиевски: Не е трагедия
Шамар за Байерн! Тежък удар по баварците
Спалети призна, че няма да преминава към четири в защита
Дневен хороскоп за 22 ноември, събота
10 билки за понижаване на холестерола по естествен начин
Тенденции в офис пространствата: новата роля на ергономичния комфорт
Какви промени ви носи новата 2026 според датата на раждане
МЕГА Черен петък от VITAGOLD! Отстъпки, които не са за изпускане!
Бързи трикове за подреждане на дома
Ново изискване в ЕС паникьоса производителите на автомобили
Наказателен съдия и консултант по зависимости разговаряха с ученици от Аксаково
Шофьори продължават масово да отказват дръг тестовете на КАТ
Great Wall ще прави кросоувър в Баховица (СНИМКИ)
Европрокуратурата разследва далавери със селскостопански субсидии у нас
Спартак не можа да победи Берое с човек повече
Пилот на United Airlines: Самолетът бе ударен от космически отпадъци
Съществуването на НЛО „вече не е под въпрос“, твърди американски режисьор
Спорите на мъха оцеляват 9 месеца в космически вакуум
Морските костенурки притежават мистериозна суперсила
Алтернатива на SLS: Blue Origin ще създаде по-мощна версия на ракетата New Glenn
Ракетата на Илън Мъск постави рекорд по изстрелвания от космодрума във Флорида