Сексуални посегателства над монахини, блудства с малолетни, издевателства по време на изповеди: сексуалните скандали в Католическата църква са много. Дойче веле припомня шест от най-големите.
В четвъртък във Ватикана започва среща на върха, посветена на защитата от посегателства. Това е първата подобна среща на върха. Папа Франциск е поканил най-висшите представители на епископските конференции от цял свят, за да обсъдят случаите на издевателства в Католическата църква, включително и сексуални посегателства над деца, и да потърсят отговор на въпроса как подобни престъпления да бъдат предотвратени. Реакциите по повод обявената среща са еднозначни. "Най-сетне!", "Твърде късно!" - така звучат коментарите.
Напоследък във фокуса на вниманието попаднаха случаи на сексуални посегателства срещу монахини. Но в редиците на църквата има и още много други подобни скандали. Ето кои са най-големите днес:
САЩ
През юли 2018 година папа Франциск отстрани Теодор Маккарик като кардинал. Сега и Конгрегацията за католическо възпитание обяви бившия кардинал за виновен. Върховният орган на Католическата църква, отговорен за престъпленията и католическото възпитание, обвинява 88-годишния Теодор Маккарик в сексуални посегателства срещу малолетни и пълнолетни. Освен това той е злоупотребил с изповедта, като е принуждавал изповядващи се към забранени сексуални действия. Няколко дни преди срещата във Ватикана папа Франциск му забрани и да проповядва, а това е най-тежкото предвидено наказание в църковното право.
Случаят на 88-годишния Маккарик, който между 1970 и 1990 година е съблазнил най-малко двама малолетни, е един от стотиците случаи на сексуални посегателства в Америка. Според преценките на експерти общият брой на жертвите надхвърля 100 000. Само в щата Пенсилвания най-малко 300 проповедници са извършвали сексуални посегателства над деца. През изминалите 70 години те са изнасилили хиляди малолетни.
Чили
От една година насам в Чили върви мащабно разследване на скандал за сексуални посегателства в Католическата църква. Следователите разследват 148 църковни сътрудници, както съобщават чилийските медии, позовавайки се на прокуратурата. Става въпрос за над 250 жертви на сексуални издевателства. В скандала са замесени и епископи. Жертвите обвиняват кардинал Рикардо Езати, че е прикрил случаите. 77-годишният кардинал отхвърля обвиненията и дори настоява за прекратяване на разследването.
Следите на един друг случай от латиноамериканската страна стигат и до Германия. Към 85-годишния бивш архиепископ Франсиско Кокс Хунеус отдавна се отправят обвинения за сексуални посегателства. Например това: че през 2004 година е изнасилил 17-годишен младеж в Германия. Описаното от жертвата действие обаче не било достатъчно за повдигане на обвинение. През октомври 2018 година папа Франциск все пак отстрани бившия архиепископ от клира.
Германия
Преди една година съдът в баварския Дегендорф осъди един бивш свещеник на осем години и шест месеца затвор. Първоначално той беше изпратен в психиатрична клиника. Съдът е убеден, че от средата на 1990-те г. свещеникът е блудствал с петима младежи в над 100 случая. Но той е извършил и други престъпления - причиняване на умишлена телесна повреда, фалшификация на удостоверения и притежание на детска порнография. Същият духовник, известен като "пастор Томас", вече е излежавал присъда за сексуални престъпления - от 2003 до 2009 година. През 2008 година той губи свещеническия си сан. Според изследване на Германската епископска конференция между 1946 и 2014 година най-малко 1670 духовници са извършили сексуални посегателства над най-малко 3600 малолетни.
Ирландия
Десетилетия наред свещеници и монахини са изнасилвали и блудствали с деца и жени. Много епископи в силно католическа Ирландия подадоха оставки. При посещението си в Ирландия през миналата година папа Франциск помоли жертвите за прошка. Първите съобщения за сексуални скандали в Католическата църква в Ирландия се появяват още през 1990-те години. Назначената специална комисия публикува през 2009 година първият обхватен доклад по темата, т.нар. "Доклад Райън". Комисията посочва, че децата са живели като затворници и роби в църковните институции.
Франция
Архиепископ Филип Барбарен е изправен пред съда в Лион заедно с още шестима други духовници. Те са обвинени в това, че през 1970-те години не са подали жалби за сексуални посегателства, за които са знаели. Присъдата се очаква в началото на март. Още през януари обаче прокуратурата се обяви против осъдителна присъда. "Голяма част от престъпленията са с изминала давност, а за другите няма доказано престъпно действие", казва от прокуратурата. В много страни, в които се разследват случаи на сексуални посегателства в Католическата църква, давността се оказва проблем. Последната надежда за справедливост са църковните съдилища.
Австралия
Експертите изчисляват броя на жертвите на сексуални посегателства в редиците на Католическата църква в Австралия на около 60 000. Само че почти няма информация и доклади за съдебни дела срещу духовници. Причината: в Австралия съществува забрана за публикуване на медийни информации за водени дела. Смята се, че подобни статии биха могли да повлияят на становището на съдебните състави. Журналистите, които въпреки това изнасят информации за подобни дела, подлежат на наказателно преследване.

Пазарите се движат на ръба на геополитическа пропаст
Украйна няма ясен отговор ще я защитят ли съюзниците, разчита САЩ да притиснат Русия
Геополитическите сътресения разклатиха оптимизма на Wall Street
Шефчович: ЕС обмисля да спре временно въглеродния данък върху торовете
Кадър на деня за 7 януари
Ценовата война на автомобилния пазар в Китай продължава въпреки по-строгите регулации
Честваме "Бабинден" - празникът на родилната помощ, акушерите и гинеколозите
Времето в четвъртък: Облачно със снеговалежи и силен вятър в планините
Фурорът продължава! Бивш голмайстор на Лудогорец пак се вихри в Англия
Нефтохимик отпадна на 1/16-финалите на Чалъндж къп
Инфарктно! Германци отстраниха Левски след златен гейм
Жалко! Алберт Попов отпадна във втория манш в Мадона ди Кампильо
Спортът по телевизията днес, 8 януари
Мачовете по телевизията днес, 8 януари
5 неща, които психотерапевтът няма да ви каже
Нумерологична прогноза за 8 януари
Таро карта за 8 януари, четвъртък
Какво се прави на Бабинден
Дневен хороскоп за 8 януари, четвъртък
Лесна питка за Бабинден
Венецуела твърди за поне 100 убити при атаката срещу Мадуро
Една държава в ЕС не е длъжна да приеме еврото - ето коя е тя
Мицкоски се жалва от България: София иска цялостно предефиниране на македонската идентичност
Периодът на двойно обращение на левове и евро няма да се удължава
Зеленски се оплака: ЕС не ни казва как ще ни защити от Русия
Астрономи от Варна: Тази вечер ни очаква рядко астрономическо зрелище
Под пустинните пясъци на Южен Египет откриха византийски манастир
Британски учени с революционно откритие за живота след смъртта
Гигант се издигна над марсианските облаци: Какво видяха учените на Червената планета
НАСА се опитва да спаси обречения телескоп Swift
Професиите на бъдещето: Как ще изглежда ИТ пазарът след 2030 г.