България е на 97-о място по щастие за 2016-2018 година от 156 страни, но е на трета позиция от 133 страни по промяна на този показател от 2005-2008 до 2016-2018 година, показва доклад на ООН от 7-и март.
Международният ден на щастието се отбелязва на 20-и март съгласно резолюция 66/281 на Общото събрание на ООН от 28 юни 2012 г.
Финландия е начело в класацията на ООН като страна с най-щастливо население, следвана от други скандинавски страни като Норвегия и Дания.
В топ 10 са още Исландия, Холандия, Швейцария, Швеция, Нова Зеландия, Канада и Австрия.
В класацията ООН отчита не само показатели като брутен вътрешен продукт на глава от населението, но и продължителност на живота в добро здраве, щедрост, социално подпомагане, свобода на жизнения избор, възприятие на корупцията и други.
Последни по тези показатели са Афганистан, Централноафриканската република и Южен Судан, а за десет години Венецуела е минала от 82-ро на 108-мо място.
В общата класация България е по-назад от повечето европейски и балкански страни по щастие. Например Румъния и Кипър са на 48-мо и 49-то място, а Сърбия и Молдова - на 70-о и 71-во място. Турция, Гърция и Северна Македония са на 79-то, 82-ро и 84-то място, показва статистическото приложение от Доклада на ООН за щастието за 2019 г.
България е втора - след Молдова и преди Румъния, с най-силно възприятие на корупцията в тригодишния период 2016-2018 година, а скандинавските страни, Канада, Нова Зеландия и Сингапур заемат последните места.
В периода 2016-2018 година обаче българите се чувстват по-щастливи в сравнение с десет години по-рано. Най-силно изменение към щастие е установено от ООН в Бенин и Никарагуа, а България е трета. В Сирия и Венецуела хората са започнали да се чувстват по-нещастни за десет години, както и в Ботсвана, Индия и Гърция, а почти без промяна са Швейцария, Норвегия и Израел.
По социално подпомагане водят скандинавските страни, България е 18-а. По продължителност на живота в добро здраве първи са азиатски страни като Сингапур и Япония, а ние сме на 65-то място от 150 страни. По свобода на жизнения избор в тригодишния период 2016-2018 година България е на 115-та позиция, по щедрост и дарения - на 112-то място.
/БТА/

S&P 500 отбеляза най-силния си ден от май насам с надеждата за край на войната в Иран
Финансист: При война след 15 април от ценови риск ще се премине към риск от недостиг на гориво
България влиза в надпреварата за AI суверенитет с BgGPT 3.0
Virgin Galactic подновява продажбата на билети за космически полети
Димитър Радев: Реалната конвергенция изисква фискална дисциплина и икономическа адаптация
Морски, градски и културен туризъм са най-предпочитани от българите
Рецепта от тефтера на баба: Пиле със зеле
Три зодии влизат в период на голям напредък до края на април
Здравословен домашен хляб с бадемово брашно
Залезът на ръчните скорости: Защо автоматикът превзе пазара на нови коли?
Пезешкиан: Иран има воля да сложи край на войната
Пълнолунието на 1 април носи надежда за ново начало на три зодии
Спортът по телевизията днес, 1 април
От Ред Бул: Ще дадем по-бърза кола на Макс
ПАО прави мръсно на съотборник на Везенков
Шок и мъка! Италия пак няма да е на световното
Англичаните се изложиха на "Уембли" срещу Япония
Испания зацикли пред гола, Кабаков съдия
Таро карта за 1 април, сряда
Дневен хороскоп за 1 април, сряда
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Трапезата на Лазаровден и Цветница
Таро карти за април за всяка зодия
Легенди на Висшата лига идва в Бургас за "Мач на надеждата"
Иновация от последно поколение може да ви спаси в опасна ситуация с колата
Нищо ново: България е с най-ниски почасови разходи за труд в ЕС
Форум за актуални политики за активизация на младежка заетост се проведе във Варна
Печалбата на банките у нас расте
Отличиха най-талантливите млади изпълнители и инструменталисти в конкурса „Диньо Маринов“
Оръжие от космоса: Археолози откриха брадва с извънземен произход
Учени откриха източника на магнитните бури: Какво се случва в недрата на Слънцето
Китай представи пътна карта за 6G с търговски старт през 2030 г.
Проблеми с топлинния щит на „Орион“: Сигурността на Артемис 2“ е под въпрос
Pulsar Fusion разработва двигател за междупланетни полети
Учени с прогноза: Цунами в Средиземно море е неизбежно