150 известни кипърци от различни социални и политически среди - общественици, политици, икономисти, бизнесмени, творци, подписаха петиция в подкрепа на федералното обединение на страната.
Апелът бе адресиран до президента Никос Анастасиадис в навечерието на ключовата петстранна неформална среща по Кипърския въпрос под егидата на ООН, която ще се проведе на 27-29 април в Женева, предаде БНР.
Кипър е разделен на две части, след като Турция нахлу и окупира северната една трета от острова през 1974 г. в отговор на вдъхновен от Гърция преврат.
Сред подписалите петицията са носителят на Нобелова награда за икономика проф. Христофорос Писаридис, бившият президент Георгиос Василиу, бившият кипърски еврокомисар Андрула Василиу, министри от различни правителства, експерти с международна известност.
Те подкрепят федерално обединение на Кипър като единствен път за развитието му.
Според тях без решение на Кипърския въпрос има реална опасност страната да бъде разделена за постоянно, окупираната северна част да бъде трансформирана в турски протекторат, а свободните зони да имат сухопътна граница с Турция с голям риск в бъдеще целият Кипър да попадне в нейните ръце.
Също така без решение на кипърския проблем има видима опасност Република Кипър да не може да използва природните богатства в своята изключителна икономическа зона, се казва в документа.
Подписалите петицията призовават президента Никос Анастасиадис да предотврати тази катастрофа за страната, като направи необходимото за постигането на споразумение за превръщането на Кипър в двуобщностна двузонална федерация с политическо равенство и ефективно участие в управлението на двете общности, както предвиждат резолюциите на ООН.
Проучване на общественото мнение, проведено от Кипърския университет, показва, че 80% от анкетираните подкрепят обединението на страната.
След 3 седмици в Женева ще се проведе неформална петстранна среща, свикана от ООН, с участието на лидерите на кипърските гърци и на кипърските турци, и представители на трите страни-гаранти Гърция, Турция и Великобритания.
Целта е да се види дали има обща основа за възобновяване на преговорите по Кипърския въпрос, които бяха прекратени през юли 2017 г.
Петицията е отворена за подпис от всички граждани на Кипър.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Южнокорейският индекс Kospi оглави възстановяването на азиатските пазари
Google подготвя фитнес гривна без дисплей под бранда Fitbit
САЩ искат бърз край на войната, атаките срещу Иран и страни от Персийския залив продължават
Активността във фабриките в Китай отслабва, войната повишава разходите на износителите
Доверието сред производителите в Япония се подобрява
Атинската фондова борса се завръща сред развитите пазари на MSCI
Млекопреработвател: Говедовъдството е притиснато и страда от липса на инвестиции
Гюров: Атакуват ни като участници в избори, въпреки че нямаме кандидати
Министър Илиев за рокадите в Тотото: Избирам екип, на когото имам доверие
"Възраждане" внесе предложение за прекратяване на споразумението с Украйна
Футбол без филтър: Какво символизира Кокала за поколения фенове
Тухел срича след резила: И Байерн не е опасен без Хари Кейн!
И босът на УЕФА тъгува за Боби Михайлов
Барбарес разкри как Босна изрита Италия от Мондиал 2026
Иван Иванов става най-добър млад спортист на Европа?
Локо Пловдив трепери за национали
Ето кои са победителите в четвъртото издание на конкурса Solve for Tomorrow на Samsung България
4 поверия за Лазарска задушница
5 напитки при стрес
Честит Ден на шегата!
Коя е пророчицата Бона Велинова и какво е предсказала?
Хубави промени до 30 юни за 6 зодии
Влиза в сила лятното разписание на автобусна линия 55 във Варна
Предстои да подпише разрешение за строеж на участък 6 от автомагистрала „Хемус“
Отдавате ли апартамент караткосрочно на туристи - ще трябва да го регистрирате в общината
Бум на морбили в страната, 43 са случаите към края на март
Започват обученията на членове на СИК във Варна
Дечев казва след изборите кои партии купуват гласове
Доказателство за божествен произход? Учени анализираха структурата на Библията
Розова Луна ще посрещне мисията Artemis II
Оръжие от космоса: Археолози откриха брадва с извънземен произход
Учени откриха източника на магнитните бури: Какво се случва в недрата на Слънцето
Китай представи пътна карта за 6G с търговски старт през 2030 г.
Проблеми с топлинния щит на „Орион“: Сигурността на Артемис 2“ е под въпрос