Млечната напитка "Булгарис", съдържаща Lactobacillus bulgaricus - бактерията от българското кисело мляко - бе обявена в Корея за силно средство срещу новия коронавирус. На много места продуктът бил изкупен за часове, съобщи Дойче веле.
Председателят на голяма южнокорейска компания за производство на млечни продукти подаде оставка във вторник, след като полицията започна разследване на твърдението, че тяхна млечна напитка е ефективно средство в борбата срещу новия коронавирус.
Хонг Уон-сик, председател на компанията Namyang Dairy Product, поднесе и публично извинение, но това изобщо не успокои гневните потребители, пише агенция Ройтерс. Преди това на форум, организиран в средата на април от Корейският институт за биомедицински изследвания, бяха представени резултатите от проучване на напитката „Булгарис“.
Дълго време български учени работят над "Антибиотикум булгарикум", в чиято основа е щам, извлечен от киселото мляко. Предпоставките за успех са големи, но препаратът така и не оправдава надеждите. Защо?
"Ние сме първата фирма в страната, която установи, че ферментиралите млечни продукти ефективно предотвратяват не само инфлуенца, но и Ковид-19", обяви Парк Йон-су, ръководител на изследователския отдел на южнокорейската компания пред репортери.
По думите му, експериментите показали, че млякото "Bulgaris" обезврежда до 99,999% вируса H1N1 и до 77,8% от коронавируса. Тестовете обаче били проведени с клетъчни проби, взети от белодробна тъкан на маймуни, гласеше уточнението.
Съобщението доведе до ръст на продажбите на "Bulgaris". По информация на вестник "Korea Herald", на много места този продукт е свършил, а новината доведе до рязък скок на акциите на акциите на компанията-производител.
Междувременно южнокорейското Министерство на храните и лекарствата публикува изявление, в което се казва, че Namyang няма доказателства в подкрепа на твърдението си и обвини компанията за незаконно разпространение на подвеждаща информация.
Продуктът „Bulgaris“ съдържа бактериите лактобацилус булгарикус и лактобацилус ацидофилус в много по-голяма степен, отколкото някои други млечни продукти. Доказано пробиотичната млечнокисела бактерия (лактобацилус) се отразява благоприятно при вирусна инфекция и е много полезна за човешкото здраве.
Namyang Dairy пусна на пазара продукта "Bulgaris" през 1991 г. след успешна рекламна кампания за предимствата на киселото мляко, съдържащото Лактобацилус Булгарикус, чиято родина е България. Маркетинговата стратегия на южнокорейската компания тогава наложи представата за България като страна на дълголетници. Обяснението беше, че това се дължи именно на масовата консумация на кисело мляко.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Защо е толкова важен Ормузкият проток за бъдещето на петрола?
МакНали, Rapidan Energy: Очаквам някаква форма на сухопътна атака в Иран
ЕК одобри 7,4 млн. евро спешна подкрепа за земеделските стопани в България
Месечната инфлация у нас през март се очаква да е 0,7%, а годишната - 3,9%
Български екип произвежда серийно автономни роботи и гледа към отбраната
Dow се покачва с 400 пункта, САЩ водят „сериозни“ разговори за край на войната в Иран*
Бизнесът в протестна готовност: Настоява за спешни компенсации заради кризата (ВИДЕО)
ЕС отпуска 7,4 млн. евро за спешно подпомагане на земеделците в България
Трагедия в Добрич: 4-годишно дете почина в болница
Мощен дар от Вселената за 4 зодии на 31 март
Анчелоти надъхва Италия: 100% ще се класира за Мондиал 2026
Швеция и Полша влизат в битка за Световното
Последно повикване за Северна Америка – Италия влиза в балканския ад
ЦСКА с важна новина за феновете
Томас Тухел не е разочарован от националите на Англия
Алкарас си подари яхта за 9 млн.
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
3 свежи рецепти за Цветница
Сомнологът д-р Петър Чипев: Буденето през нощта не е безобидно
Експерт: По-вредно е да оставяме косата мокра, отколкото да я сушим със сешоар
Венера преминава в Телец на 30 март – възможни са конфликти в любовта
ТУ – Варна организира благотворителен базар за Великден
7,4 млн. евро отпуска ЕС за спешно подпомагане на земеделските стопани в България
Успех за родните гимнастички на Световната купа в София
Тихомълком: Служебният кабинет направи рокади в „Пристанище Варна“ ЕАД
Болницата в Добрич излезе с официална версия за смъртта на детето
Търсят членове за Съвета на децата от Варна
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?
Милион сателити Starlink заплашват да отнемат нощното небе на Земята
Защо никой не смее да отвори гробницата на първия китайски император вече 2200 години?
Инцидент: Астронавт на НАСА загуби говора си в космоса, лекарите са в недоумение