Модни марки като Benetton все повече се отклоняват от глобалните вериги на доставки и евтини производствени центрове в Азия, в промяна, която може да се окаже трайно наследство от пандемията от COVID-19.
Италианският Benetton приближава производството до дома си, засилвайки производството в Сърбия, Хърватия, Турция, Тунис и Египет, с цел да намали наполовина производството в Азия от края на 2022 г., каза изпълнителният директор Масимо Ренон пред "Ройтерс".
Тенденцията засяга голяма част от индустрията, тъй като натоварените линии на доставка доведоха до увеличаване на разходите и времето за доставка, подкопавайки бизнес модела, който се оказа популярен през последните 30 години.
„Стратегическо решение е да има по-голям контрол върху производствения процес, а също и върху транспортните разходи“, каза той и добави, че групата вече е изместила над 10% от продукцията от страни като Бангладеш, Виетнам, Китай и Индия тази година.
„Днес контейнер за доставка, който преди струваше 1 200–1500 долара, може да струва 10 000–15 000 долара, без да е сигурно датата на доставка.“
Десетократният скок на разходите за морски превоз се дължи на недостига на налични кораби, каза Ренон, чиято компания реализира по-голямата част от продажбите си в Европа, но премести производството в страни с по-ниски заплати в началото на века.
Транспортният проблем разтърсва няколко компании в областта на облеклото и по-широката потребителска индустрия. Hugo Boss също се стреми да доближи производствените операции до своите пазари, например, докато Lululemon, Gap и Kohl казват, че ще разчитат повече на далеч по-скъпи въздушни товари, за да избегнат изчерпване на наличностите през ваканционния сезон.
Ренон, който пое кормилото на Benetton миналата година, е изправен пред задачата да съживи компанията, която направи името си през 80-те години на миналия век с отличителните си смели цветове.
Той каза, че дори и производствените разходи да останат с 20% по-ниски във Виетнам и Бангладеш спрямо средиземноморските страни, тази полза се компенсира от по-дългите срокове, предизвикани от недостатъците на предлагането.
"От средно време за изпълнение от четири-пет месеца, днес можем да достигнем седем-осем месеца (от Азия) предвид липсата на кораби."
За разлика от това, когато дрехите се произвеждат в Египет, доставката до складове и магазини в Европа може да бъде съкратена до два месеца, каза Ренон. В случай на дрехи от вълна, които тя произвежда в Сърбия и Хърватия, това може да отнеме само четири-пет седмици, добави той.
В тези две страни, както и в Тунис, Benetton планира да увеличи производството на собствените си обекти, докато в Египет и Турция работи с доставчици.
В индустрията се възприемат различни стратегии. Пазарният лидер и пионер на бързата мода Inditex, собственик на Zara, базира 53% от производството си наблизо - на родния си пазар Испания, Португалия, Мароко и Турция, според годишния си доклад за 2020 г.
За сравнение, основният му конкурент H&M разчита на Азия за около 70% от производството си, според анализатори. Критиците на този подход казват, че това поставя компанията в неравностойно положение спрямо пъргавите съперници по отношение на навлизането на нова мода в магазините.
За онези играчи, които решат да преместят производството по-близо до своите пазари, или „близкия доход“, новите инвестиции означават, че е малко вероятно да има обрат в близко бъдеще.
Консултантската фирма AlixPartners заяви, че преходът към по-регионални или дори национални вериги за доставки е стабилен.
„Колкото по-глобални са веригите за доставки, толкова повече неща могат и ще се объркат“, се казва в доклада й за прекъсването, причинено от COVID-19.
Новият изпълнителен директор на Hugo Boss Даниел Гридър заяви този месец, че очаква да произвежда повече стоки по-близо до мястото, където се продават в бъдеще. Той добави, че компанията има собствено производствено предприятие в Турция, произвежда части от обувки в Италия и костюми по поръчка в централата си в Метцинген, Германия.
Има и други фактори, които играят роля в зараждащото се напускане на Азия от индустрията.
Дори преди COVID-19 нарастващите разходи за труд в региона отслабваха привлекателността на региона на западните марки.
Целият анализ - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Най-голямата имотна сделка в Европа от началото на войната срещу Иран е за 1 млрд. евро в Испания
„Стара планина холд“ ще разпредели по 0,12281 евро брутен дивидент на акция
Питър Барон става председател на Управителния съвет на tbi bank
Външният дълг на България расте с 36% и минава 67 млрд. евро в началото на годината
Как дигитализацията променя пазара на бюти услуги в България
Италия придоби ренесансова религиозна картина за над 12 млн. евро
Дизелът в България над 1,70 евро за литър - най-високите цени за 3 години
Джон Сина изненада феновете с новина за завръщането си
"Левски" преклони глава пред паметта на Боби Михайлов: "Никога няма да бъдеш забравен"
Борисов: Най-разумното решение за големите обекти са концесиите
Спокойствието по време на път - изкуството на предвидливото планиране
Споразумението с Украйна разпали страстите: Реакциите на партиите
Герой от САЩ '94: Боби ще си остане моят капитан!
Стилиян Петров: Боби Михайлов беше идол на милиони
Разследват продажбата на "Сан Сиро" на Интер и Милан
Божинов: С Боби Михайлов си тръгва поколение, което ни учеше да мечтаем
Лада Нива и тон картофи! Предложения да гледаш Босна - Италия от балкона
Де ла Фуенте освежава Ла Фурия пред погледа на Кабаков
Португалия: Вълнуващо пътешествие между океана и историята с „България Еър“
Какво се прави на Лазарска задушница
Месечен хороскоп за април 2026
Мария Петрова: Благодаря ти, Борислав, че сподели живота си с мен
Боби Михайлов почина на 63 години
Първият собствен дом – как поколението Z преобразява представата за уют?
Лекар за взрива на морбили: Виновни са емигрантите
България скърби за загубата на Борислав Михайлов
Задържаха 17-годишен, планирал масово убийство в училище
Международният летен лагер по бойни изкуства отбелязва 20 години традиция
Месечен хороскоп за април 2026
Вземаме си последно сбогом с Боби Михайлов на 4 април
Pulsar Fusion разработва двигател за междупланетни полети
Учени с прогноза: Цунами в Средиземно море е неизбежно
Бъдещата мисия до Луната ще постави няколко важни рекорда
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета