Българският суперкомютър "Discoverer", който официално започва работа днес в "София Тех Парк", е класиран на 91-во място в световната класация на високопроизводителни машини - TOP 500, обяви на пресконференция Петър Статев, председател на Надзорния съвет на "София Тех Парк".
Машината е с изчислителна мощ от 4,5 петафлопа и върхова производителност 6 петафлопа. Петафлоп е хиляда трилиона, или един квадрилион, операции в секунда.
Суперкомютърът от световната класа е резултат от усилена екипна работа. С него, това което се прави за 365 дни, сега може да стане за 20 дни. Правим така, че възможностите на компютъра да са полезни на нашата индустрия и таланти, каза еврокомисарят Мария Габриел. Тази среща е доказателство, че България е дигитален и иновационен център в Европа, добави тя. Благодаря на правителствата на България за подкрепата на проекта - още през 2018 година правителството, с премиер Борисов, ни подкрепи, сега на тази церемония също има представители на правителството, посочи Габриел, цитирана от БТА.
Начинанието е скъпо, но е единственият начин е да бъдем модерна нация. Успешни и богати са тези нации, които успеят да внедрят новите технологии, каза министърът на образованието и науката Николай Денков. Всичко това ще е само скъп и безполезен хардуер ако нямаме кадри, каза министър Денков. Навремето техникумите бяха конкуренти на езиковите гимназии. Днес Техническото училище към Техническия университет в София отново се конкурира с най-добрите езикови гимназии в страната, добави министърът.
От утре машината започва да се използва и планираме през следващите пет или десет години да вградим графични ускорители, защото клиентите се интересуват от невронни изчисления. Планираме първата платформа за квантова изчислителна машина да бъде тук и да започне обучение на хора, защото това не е стандартен телефон или компютър. Има протегната ръка от ЕК за обучение на бакалаври и магистри за използване на суперкомютрите. Предстоят конкурси за създаване в ЕС на цифрови иновационни хъбове и "София Тех Парк" ще кандидатства в тях, каза Статев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Акциите на производителите на чипове поскъпват на Wall Street в очакване на отчета на Nvidia
Високите лихви по заемите тласнаха продажбите на жилища в САЩ до 6-месечно дъно
БСК: Новият механизъм за минималната заплата ще даде предвидимост на бизнеса
Денев: Промени в лекарствената политика не трябва да рискуват достъпа до медикаменти
Теорията на Тръмп за световната сила е подложена на изпитание в Иран и Канада
Поевтиняването на петрола с 4% донесе оптимизъм на европейските фондови пазари
Салата с патладжан и червена чушка по гръцки - рецепта
Природозащитници извървяха 44 км пеша, за да спасят най-рядката патица в света
10-годишно момче се натъкна на неизвестен на науката паяк-вълк
Словакия осуети саботаж срещу завод за дронове
Съмнения за антракс в Ловешко вдигнаха на крак здравните власти
Рецепта за средиземноморска паста на фурна с тиквички и зеленчуци
Нийл Робъртсън остава в борбата за №1 в снукъра
Добра сделка! Взимаш 50 милиона за играч, вкарал два гола
От "Анфийлд" продължават разговорите за голямата си цел
ОФИЦИАЛНО: Ман Юнайтед се сдоби с още един халф
Експресно! Гришо върза „геврек“ на италианец в квалификациите на US Open
Каквото и да стане в Атина, този Левски вече спечели нещо по-важно
Таро карта за 26 август, сряда – Рицар на мечовете
Почина певицата Доли Партън
А ако просто спрем да мислим за чистенето?
Дневен хороскоп за 26 август, сряда
Любовен хороскоп за септември 2026
Ангелската дата 25/8 носи положителни промени за 5 зодии
5 ранни неврологични признака на дефицит на витамин B12, които лесно се пропускат
Лекарствата по здравна каса поевтиняват, докато инфлацията у нас расте
Кърмене – ползите му са повече от хранене
Чуждо тяло в ухото или носа при децата – какво не трябва да правим?
Учени откриха ключ за рак на гърдата
Най-честите митове за горенето на мазнини
84-годишна шофьорка блъсна две деца, а 88-годишният ѝ мъж – разследващите полицаи
„Камчия“ е над 90% запълненване, други два язовира преливат
Затварят кораба-музей „Дръзки“ за посетители
Tърсят шеф за управление на отпадъците и контрола по чистотата във Варна
Дилър, пласирал два вида дрога на жена, продължава да търка наровете във варненския арест
Магнитни бури удрят Земята в следващите дни