Животновъдите обмислят тази година да отстъпят държавните си помощи и да ги дадат на търговските вериги.
Това съобщи пред БНР Симеон Караколев, председател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.
"Да си отделим всички субсидии на веригите. Явно те имат големи затруднения, повече от нашите", заяви иронично Караколев.
Животновъдите разчитат в казуса с "Ел Би Булгарикум" и ДКК две притеснителни линии. Едната е, че от държавна компания се договаря мляко, което не е с произход България, докато в момента българските животновъди изливат мляко, защото към него няма интерес.
„Държавата излива милиони за подпомагане на животновъдството, а се купува мляко от Унгария, да речем. Щом може от Унгария, защо да не може от Бургас?“, пита Симеон Караколев, който определя ситуацията като "тъжна действителност".
"Къде е националният интерес в случая? От ДКК надали могат да отговорят. Ако ще купуваш на такава цена, плати я на българските фермери", призова Караколев.
НОКА управлява най-големия кооператив в България за овче мляко. Можем да им доставим колкото българско овче мляко искат, декларира Караколев и изрази очакване да се свържат с тях, за да започнат преговори те да доставят млякото, "а не да го търсят от чужбина".
„Един от доставчиците разкри цялата порочна практика на формиране на цените в търговските вериги. Това се случва за първи път. Целият товар в момента го изнасят производителите на суровина и потребителите", коментира Симеон Караколев в предаването "Преди всички".
"Важно е държавата да покаже, че иска да се справи с тази порочна практика на формиране на цена, която ограбва както производителите, така и потребителите. Като общество трябва да реагираме по някакъв начин", категоричен е Караколев.
Според него "държавата на този етап няма инструмент, с който може това да го озапти".
40% от млечните продукти, които консумираме, не са от българско мляко, отбеляза той. Килограм кашкавал излиза от мандрата на 17 лева с ДДС, а във веригите е 30 и кусур лева с ДДС, допълни председателят на НОКА.
В смяната на ръководството на "Ел Би Булгарикум" Симеон Караколев вижда "една димка, която се хвърля пред цялото общество".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 27 август
Американските борси се оцветиха в зелено покрай подема на акциите на Nvidia
Димитър Радев: Наличната информация подкрепя ново повишение на лихвите от ЕЦБ
Държавата ще подкрепи тежкотоварния трафик с 55 млн. евро
София предлага рекорден бюджет от 1,5 млрд. евро за 2026 г.
Big Tech обединява усилия срещу бъдещи кибератаки с изкуствен интелект
Италия въвежда глоби за пешеходци с телефони в ръка
Рецепта за Алу гоби на фурна с подправки
ЦСКА отпадна от Лига Европа след загуба от ОФИ (Крит) и на реванша
Сигнал: Заключено куче в изоставен апартамент в София, съседи го хранят през прозореца
Късна емисия
Вальо Илиев с намек за бъдещето на Янев
Спортът по телевизията днес, 28 август
Мачовете по телевизията днес, 28 август
Капитанът на Лацио и секси съпругата му пак са заедно + СНИМКИ
Янев след провала: Нужни са поуки, никой не е казал, че ще побеждаваме всеки мач
ЦСКА се сгромоляса срещу ОФИ! Гърците разбиха червените и в София и ги изхвърлиха от ЛЕ
Таро карта за 28 август, петък – Петица чаши
Дневен хороскоп за 28 август, петък
Задължителни ястия за Секновение на 29 август
Високопротеинови пилешки такос
Никнене на зъби при бебета: симптоми и как да облекчим дискомфорта
Поверия за Секновение – 29 август
Стимулирането на блуждаещия нерв превръща ученето в трайно
Черницата подкрепя чревното здраве
Как да се предпазим от антракс, когато огнището е вече факт?
Аглутинация на сперматозоидите – защо се слепват и кога това пречи на зачатието?
Болничната асоциация поиска спешна среща със здравното министерство заради недостига на кръв
Може ли липсата на секс да се отрази на здравето?
Гордън Браун с тревожна прогноза: Европа не е била толкова близо до Трета световна война от 60-те
Президентската битка се заплита: Кой може да стигне до балотаж?
Туристи изчакват края на работния ден на спасителите, за да пренебрегнат забраната за къпане в морето
Всеки трети в ЕС плаща за стрийминг, в България – едва един на десет
Президентският вот наближава: Кои са обявените кандидати
Една трета от директорите в публичните дружествата у нас трябва да са жени