Наврък 8-ми март жените започнаха да излизат масово по улиците в цял свят, за да защитят правата си, които все по-често са обект на посегателства.
По случай Международния ден на жената в столиците по целия свят се провеждат шествия, митинги и демонстрации, включително и в Мадрид, където широките булеварди редовно се изпълват с море в лилаво - цвят, който често се свързва с правата на жените.
Шествия се проведоха в Тайланд и Индонезия, където няколко десетки жени се събраха пред парламента на страната, за да призоват законодателите да приемат дългоочаквания законопроект за защита на домашните работници, а някои скандираха "Да живеят индонезийските жени".
С оглед на забраната от страна на талибанското правителство на жените да посещават университети в Афганистан, репресиите на Иран срещу протестите за Махса Амини, новите ограничения на САЩ върху правото на аборт и въздействието на войната в Украйна върху жените, има много причини за протести.
Глобалният напредък в областта на правата на жените "изчезва пред очите ни", предупреди в понеделник генералният секретар на ООН Антонио Гутериш, заявявайки, че постигането на равенство между половете ще отнеме още три века.
"Правата на жените са обект на злоупотреба, заплахи и нарушения по целия свят", добави той, посочвайки Афганистан, където "жените и момичетата са заличени от обществения живот".
В понеделник афганистанските университети отново отвориха врати след зимната ваканция, но в класните стаи се върнаха само мъжете, тъй като забраната на талибаните за жени във висшето образование все още е в сила.
В навечерието на Международния ден на жената Европейският съюз наложи санкции на физически и юридически лица, за които се смята, че са отговорни за насилие и нарушаване на правата на жените.
Министърът на висшето образование на талибаните Неда Мохамед Надим беше санкциониран за това, че е лишил жените от възможността да учат в университет.
Санкциите бяха насочени и към длъжностни лица от пет други държави - Иран, Русия, Южен Судан, Мианмар и Сирия.
Мобилизация във връзка с правото на аборт
В Европа шествия ще се проведат в много страни, включително във Франция, където в около 150 града демонстрантите ще поискат "равенство както в работата, така и в живота", което е много повече от предишни години, твърдят организаторите.
Протестите ще се съсредоточат върху борбата срещу дълбоко непопулярната пенсионна реформа във Франция, която според критиците е несправедлива за жените.
В Лондон музеят на Мадам Тюсо ще отбележи деня, като открие нова восъчна фигура на лидерката на суфражетките Емелин Панкхърст, която преди 120 години започва интензивна борба за правото на жените да гласуват.
Навсякъде другаде демонстрациите са забранени.
В Пакистан, където шествията са критикувани заради пропагандиране на либералните западни ценности и за незачитане на религиозните и културните особености, организаторите трябваше да се борят с множество съдебни предизвикателства, за да продължат демонстрациите.
В комунистическа Куба по-рано тази година бяха арестувани активисти, които искаха разрешение за провеждане на демонстрация, а феминистки организации призоваха хората да се присъединят към "виртуален марш" в социалните медии, за да повишат осведомеността за насилието над жени и убийствата на жени.
Днес феминистките ще се мобилизират по-специално във връзка с правото на аборт след решението на Върховния съд на САЩ от юни да отмени решението от 1973 г. "Роу срещу Уейд", което гарантираше конституционното право на жената да прекъсне бременността.
В Европа това право също беше накърнено наскоро в Унгария и Полша.
"Ние се борим срещу патриархата..., който се бори до безкрайност срещу правата, подобно на правото на аборт, които сме извоювали чрез борба", се казва в манифеста на шествието в Мадрид, което ще започне в 18:00 ч. по Гринуич.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Обявеното от Тръмп временно примирие с Иран окрили щатските индекси
Кадър на деня за 8 април
Русия увеличава разходите през март заради поскъпването на петрола
Ще ускори ли енергийния преход кризата с високите цени на петрола и газа?
Хакери на руското ГРУ са откраднали чувствителна информация чрез компрометирани рутери
Все повече представители на Фед са склонни да обмислят покачване на лихвите
Балкански ветеринарни служби засилват контрола срещу болестите по животните в региона
Две грешки в храненето вредят на здравето на жените над 50 години
Късна емисия
Зодиите, които са родени да бъдат танцьори
Тръмп: Преговорите между САЩ и Иран ще се състоят при закрити врата
Рецепта за Великден: Мързелив козунак с шоколад, орехи и стафиди
Лудогорец – Черно море
Локомотив София – Берое
ВИДЕО: Реал Мадрид – Байерн Мюнхен
ВИДЕО: Спортинг Лисабон – Арсенал
Атлетико разтърси Барса насред “Камп Ноу”
ПСЖ се подигра с жалък Ливърпул, късмет и вратар спасиха мърсисайдци от пълно унижение
Поверия за Велики четвъртък
Спектакълът на Театър „София“ с участието на Гринго – Богдан Григоров „Херкулес vs Авгий“ с две награди „Златен Кукерикон“
5 изпитани трика за боядисване на великденски яйца
Символи за късмет върху великденските яйца
7 сигнала, че трябва да приемаш повече витамин B7 (биотин)
Тест: Изберете си перо и вижте посланието на вашите ангели пазители
Гърция с нови изисквания към шофьорите
Шуменец преби приятеля си по чашка
Как да избегнем преяждането по Великден?
Гърция въвежда наркотестове за шофьори
ЕС променя техническите прегледи на автомобили
Европейска държава разреши болничен за гледане на домашен любимец
Защо не виждаме космически боклук в снимките от „Артемида II“
Робот извърши първата в света напълно самостоятелна операция на катаракта
Руската орбитална станция ще функционира без човешко присъствие- веси
Русия предлага разделяне на Луната на „суверенни територии“
Учени: Съзнанието е физическа част от Вселената
Възможно ли е на Венера да има живот от Земята?