Германският канцлер Олаф Шолц призова днес лидерите на страните от НАТО, които ще се срещнат във Вилнюс следващия месец, да се съсредоточат върху увеличаването на военната помощ за Украйна, предаде Франс прес.
"Самото украинско правителство обяви, че не става въпрос за присъединяване към НАТО, докато Русия води война срещу Украйна", каза Шолц пред Бундестага.
"Ето защо предлагам във Вилнюс да се съсредоточим върху това, което сега е абсолютен приоритет, а именно - укрепването на бойния капацитет на Украйна", допълни германският канцлер.
Украинският президент Володимир Зеленски се надява, че на срещата на 11 и 12 юли ще бъде изпратено "много ясно послание", потвърждаващо, че Украйна ще се присъедини към алианса "след войната". Съюзниците все още не са изработили обща позиция за гаранциите за сигурност, които са готови да дадат на Киев с перспективата за евентуално членство. Германия не е обявила позицията си, отбелязва АФП.
Олаф Шолц също така призова турския президент Реджеп Ердоган да даде зелена светлина за присъединяването на Швеция към Северноатлантическия алианс.
"Силно вярвам, че освен Финландия, Швеция също трябва да седне на масата на срещата на върха като нов съюзник. И призовавам преизбрания турски президент Ердоган да проправи пътя за това, както решихме всички заедно миналата година", каза германският лидер пред Бундестага.
НАТО наскоро прие Финландия, която официално стана на 4 април неговият 31-ви член. Швеция обаче все още не е получила необходимото одобрение от две държави членки - Турция и Унгария, и засега остава в чакалнята.
След десетилетия на неутралитет, а след това на военна необвързаност от края на Студената война, двете северни страни обявиха кандидатурите си за членство в НАТО през май миналата година, като пряк резултат от руската инвазия в Украйна и от искането на Москва да се замрази всяко разширяване на пакта на изток, посочва АФП.
Пред Бундестага канцлерът Шолц обеща също, че Германия ще постигне "от следващата година" целта да отделя годишно 2 процента от своя брутен вътрешен продукт за отбрана, както препоръчва НАТО.
"Ние ще гарантираме, че федералната армия най-накрая ще получи оборудването, от което се нуждае... като отново изразходваме, за първи път от десетилетия, 2 процента от нашия БВП за отбрана - от следващата година“, обяви Шолц.
По-рано германският канцлер бе споменал 2025 г. като краен срок за постигане на тази цел.
Германия обаче все още има да извърви дълъг път: през 2022 г. нейните разходи за отбрана съставляваха 1,49 процента от БВП, въпреки ангажимента за създаване на специален фонд от 100 милиарда евро за превъоръжаване на Бундесвера.
Миналата година само седем държави членки на НАТО, сред които САЩ и Полша, изпълниха целта да отделят 2 процента от БВП за отбрана, посочва АФП.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 28 март
Въздушният транспорт в САЩ е счупен, но има начин да се поправи
Петролните и газови компании отново се насочват към проучванията
Криптовалутите създадоха семейна драма в една от водещите швейцарски банкови династии
От купувачи към продавачи, или как централните банки обръщат пазара на злато
Преговорите за бюджета на ЕС до 2034 г. зависят от резултатите от изборите в Унгария
Рецепта от тефтера на баба: Спаначена супа с ориз
Мерджанов: България трябва да преразгледа санкциите срещу Русия
Пролетни рискове за шофьорите: Как сезонът влияе на зрението
Скритите рискове на колонизацията на Марс
На приливи и отливи: Левски започва гмуркане към титлата
Синя мечта: Левски веднага започва строежа на нов стадион!
Нешлифован диамант е сърцето и душата на Левски
Стимулират ЦСКА 1948 с пари за Лудогорец
Аржентина плаче! Национал пропуска световното зарази скъсани връзки
Левски изпуска головата си машина?
Дневен хороскоп за 29 март, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 30 март – 5 април
Тайната на сияйната кожа: ново поколение грижа
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Любовен хороскоп за 30 март – 5 април
5 задължителни елемента на пролетния маникюр
Седмичен хороскоп 30 март - 5 април 2026
Черно море Тича загуби от Спартак (Плевен) във Варна
Сериозен ръст на случаи на домашно насилие през 2025 г.
Протести срещу Тръмп в САЩ
България завърши със седем титли на турнира "Дан Колов - Никола Петров"
Осуетиха опит за бомбен атентат пред американска банка в Париж
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите