Службата за сигурност на Украйна (ССУ) съобщи днес, че е арестувала жена, обвинена в подпомагане на Русия да подготви атака срещу украинския президент Володимир Зеленски по време на негово посещение в град Николаев в Южна Украйна, предаде Франс прес.
ССУ посочи в изявление, че е арестувала „информаторка на руските тайни служби, която е събирала разузнавателна информация за планираното посещение на президента в района на Николаев“, близо до фронтовата линия, с оглед на извършване на „мащабна въздушна атака“.
Според същия източник въпросната жена, която е работила в магазин във военна база, „се е опитала да установи часовете и списъка с места от предварителния маршрут на държавния глава за посещение в района".
ССУ разпространи снимка на задържаната от агенти жена със скрито лице, заедно с телефонни съобщения и ръкописни бележки за военните действия, предаде БТА.
Володимир Зеленски отбеляза днес в съобщение в „Телеграм", че ССУ го е информирала за този опит за атака срещу него и че той е в течение с „борбата срещу предателите“ в Украйна.
Украинският президент посети Николаевска област през юни след разрушаването на язовирната стена на язовир „Каховка", което предизвика наводнение в големи части от Южна Украйна, и в края на юли след смъртоносни обстрели.
В прессъобщението си ССУ уточнява, че е предприела „допълнителни мерки за сигурност“ за посещението на Володимир Зеленски, но не е арестувала веднага жената, „за да получи нова информация за нейните руски „поръчители" и задачите, които са ѝ били възложени“.
Според ССУ жената се е опитвала по-специално да получи разузнавателна информация за местоположението на системи за електронна борба и украински складове за боеприпаси, като впоследствие е била арестувана в момент, когато се е опитвала да предаде информацията си на руските тайни служби.
Тя е обвинена в нерегламентирано разпространение на информация за движението на оръжия и войски и я заплашват до 12 години затвор, съобщиха службите за сигурност.
Украинското правосъдие редовно съобщава за арести на хора, живеещи в Украйна, обвинени в шпионаж в полза на Русия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Правителството обяви мерки за справяне с последствията от кризата в Близкия изток
Кризата в Близкия изток отново помрачи настроенията на борсите в Европа
"Телематик" ще разпредели 0,18 евро междинен брутен дивидент
Операторите по Вертикалния газов коридор постигнаха споразумение с ЕК за сигурни доставки
Годишната печалба на BYD спада с повече от очакваното заради проблемите в Китай
SOFIX и BGBX40 реализираха по около половин процент ръст за седмицата
Централна емисия
Масови акции срещу купуването на гласове – ще получат ли ефективни присъди задържаните
Иван Анчев: Ще заловим Васил Михайлов, обществото вярва на МВР за изборите
Гюров и кабинетът обявиха как ще спрат покачването на цените
Девет катастрофи в една отсечка затрудняват трафика по АМ "Тракия"
Почетният президент на Байерн с призив заради хомосексуалността
Алкарас сбъдва своя голяма мечта
Иран падна от Нигерия, иранските играчи с любопитен протест
„Шамар“ за Джокович
Позор! Националите на България са панаирджийски мечки
Мачовете по телевизията днес, 27 март
Как се държат зодиите, когато са тайно влюбени
Как да избереш плочки за баня според размера на помещението и светлината?
„София и хвърчащото креватче“- гледайте премиерната постановка на 29 март
Дневен хороскоп за 28 март, събота
5 навика, които подкрепят хормоналното здраве след 40
Проф. Михаил Боянов: Който има инфаркт е късметлия, който има инсулт – не
Утре вечер въртим стрелките на часовника
Кабинетът обяви пакет от мерки за справяне с последствията от кризата в Близкия изток
91 процента от левовете вече са изтеглени от БНБ
Слагат подписа на Тръмп на доларови банкноти
„Великденска плетеница“ събира над 700 фолклорни изпълнители в събота – 28 март
Спипаха почти 350 подпийнали или надрусани шофьори за седмица
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите
Учени откриха магнитен двигател в недрата на Слънцето: Причинява опасни бури
8 неща, които трябва да знаете за историческата мисия Artemis II