Редникът от американската армия Травис Кинг се приземи рано днес в американска военна база в Тексас, след като беше експулсиран от Северна Корея след изненадващото си бягство през силно милитаризираната граница преди два месеца, съобщи Ройтерс, като се позова на Си Ен Ен.
Кинг пристигна с американски военен полет, който се приземи в Сан Антонио-Форт Сам Хюстън, съобщи Си Ен Ен, като се позова на служител на американското министерство на отбраната. Очаква се Кинг да премине медицински преглед в медицинския център на армията "Брук" в болница в Обединената база "Сан Антонио-Форт Сам Хюстън", където през декември беше лекувана баскетболната звезда Бритни Грайнър, след като размяната на затворници с Русия сложи край на 10-месечното ѝ задържане в руски затвор.Правителството на САЩ заяви, че след завръщането си Кинг първо ще бъде подложен на оценка, а след това на процес на реинтеграция, за да може да се събере със семейството си.
23-годишният Кинг премина на 18 юли в Северна Корея от южната граница, докато беше на гражданска обиколка по силно укрепения район, и веднага беше задържан от Северна Корея.
Не е ясно дали срещу Кинг ще бъдат предприети дисциплинарни мерки от страна на американската армия. Досега армията не го е обявила за дезертьор, въпреки че е пресякъл границата без разрешение, докато е бил на активна служба. От своя страна Северна Корея изглежда третира случая му като случай на незаконна имиграция.
Севернокорейската държавна информационна агенция КЦТА съобщи, че Кинг е заявил пред Пхенян, че е влязъл в Северна Корея нелегално, защото е "разочарован от неравенството в американското общество". Шведското правителство, което представлява интересите на САЩ в Северна Корея, тъй като Вашингтон няма дипломатическо присъствие в страната, подслони Кинг в Северна Корея и го закара в Китай.
Държавният департамент съобщи, че посланикът на САЩ в Пекин Никълъс Бърнс се е срещнал с Кинг в Дандун, Китай, близо до границата със Северна Корея. След това Кинг е отпътувал за китайския град Шенян, после за военновъздушната база Осан в Южна Корея, преди да продължи пътуването си обратно към САЩ. Говорителката на министерството на външните работи Мао Нин заяви на брифинг, че "по молба на Корейската народнодемократична република Китай предостави необходимата хуманитарна помощ".
През юли военният арест на Кинг е приключил и той е бил на летището в очакване на американски военен транспорт до поделението си в САЩ. Вместо това той напуска летището и се включва в обиколка на граничния район, където навлиза в Северна Корея въпреки опитите на южнокорейските и американските охранители да го спрат.
(БТА, Анелия Пенкова)

Израел и Ливан сключиха споразумение за прекратяване на военните действия
Зеленски: През седмицата Русия е атакувала Украйна с 1400 дрона и 1500 управляеми авиобомби
Кадър на деня за 27 юни
Защо златото губи стойност, докато инфлацията се ускорява?
Тръмп стартира рекламна кампания за сделката с Иран, която малцина американци харесват
Porsche планира отново да произвежда Cayenne в Лайпциг
Скариди с бяло вино и чесън - лесна и ароматна рецепта
Жълт код за опасно горещо време в 14 области на България
"Децата за мир на планетата": Посланието на тазгодишната Асамблея на мира
ЧСИ предлагат: Да се въведе доброволно извънсъдебно събиране на вземания
Димитър Манолов: Единственото, на което държавните служители имат право, е безплатно погребение
Евертон Бала спаси "Левски" от загуба срещу "Ботев" (Враца)
Ботев Пловдив удари участник в Лигата на Конференциите
Как ще играе на Уимбълдън? Зверев киха от алергия към... трева
Треньорът на Ботев: Не беше важно да победим Левски
Германия ще се вдигне и ще бие шута на Парагвай
Веласкес посочи слабите места в Левски и защо е с "вързани ръце"
Левски се спаси от загуба в последната секунда
Таро карта за 28 юни, неделя
Дневен хороскоп за 28 юни, неделя
Тайната на спокойния понеделник започва в неделя: ритуал за щастлива седмица
Задължителни ястия за Петровден
Седмична нумерологична прогноза за 29 юни – 5 юли
5 рецепти за празнична питка за Петровден
Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Защо аутсайдерите на Световното първенство се справят толкова добре
Rocket Lab изстреля десетия сателит на Synspective
Космически сблъсъци може да са забавили появата на континентите и живота на Земята
Капсула на времето: Страховити прогнози, направени от AI, ще бъдат съхранени за бъдещето
Европа е под червена тревога: Рекордни горещини и човешки жертви
НАСА: Тюркоазени нюанси в Черно море
Телескопът „Евклид“ на ЕКА засне най-детайлния образ на ядрото на Млечния път