Има и четвърти арестуван за побоя над чужденци на 8 март вечерта и той е малолетен, каза главният секретар на МВР Живко Коцев, който дойде на протеста около сградата на МВР за по-засилени мерки около бежанските центрове и по границите на страната, пишат от "24 часа".
Засилено полицейско присъствие в София и трима задържани след случаите на агресия от предишните дни.
Два сигнала за насилие в центъра на София тази седмица вдигнаха на крак цялата полиция. До боя се стига след спор между две приятелски групи. Двама младежи от арабски произход нападат две момчета и две момичета - непълнолетни. Задържани са 20-годишен сириец и гражданин на Египет на 24 години.
„Те нанасят удари и можем да ги подведем под отговорност за хулиганство, въпреки че пострадалите не желаят да подадат жалба“, каза старши комисар Мирослав Данаилов, зам.-директор на СДВР.
Според полицията, конфликтът е личностен и от битов характер и не е на расова основа.
24 часа по-късно само на 100 метра от мястото на първия бой се стига до втори. Този път българи нападат чуждестранни студенти. Групата е водена от 16-годишен младеж, който е известен на полицията. Голяма част от останалите също са непълнолетни и все още се издирват. Целта е грабеж на телефона на един от чужденците.
„Има множество криминални регистрации, въпреки че е непълнолетен и са отнели и вещи, освен че са нанесли удари върху студентите“, допълни старши комисар Мирослав Данаилов.
Засиленото полицейско присъствие остава и е с цел да не се допускат нови прояви на насилие както срещу български граждани, така и срещу чужди, написа в пост в социалната мрежа министърът на вътрешните работи и коментира и случая в бежанския център.
„Установено е по безспорен начин, че не става въпрос за напрежение на расова основа. (...) Важно е да отбележа също, че за реда в бежанските центрове се грижи частна охранителна фирма, наета от Държавната агенция за бежанците. Въпреки това за спокойствието на всички граждани (...) МВР е осигурило засилено полицейско присъствие“, допълни Калин Стоянов.
Председателят на Агенцията за бежанците заяви, че в момента се водят преговори МВР да поемат охраната на центровете.
„Ние сме направили охранително обследване заедно на всичките 6 центрове на Държавна агенция за бежанците, тоест какъв ресурс, човешки ресурс и какво финансиране като допълнителни камери на периметъра, които да следят и така нататък, за да може на първо място центровете да осигуряват спокойствието на настанените в тях, рискът да е минимален и разбира се, на живеещите около центровете“, каза председателят на ДАБ Мариана Тошева.
Близо 100 души са проверени само през изминалата нощ при разпоредените допълнителни мерки за сигурност, стана ясно още от думите на вътрешния министър.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Ръстът на кредитирането в България се ускорява през октомври за шести пореден месец
Столичната община поиска от парламента да освободи паркинга до "Св. Александър Невски"
ЕК предупреждава за риск от неспазване на фискалната политика в България
Оборотът на БФБ надхвърли 6,6 млн. лв.
Акционерите на БФБ са гласували междинен брутен дивидент по 1,26 лв. на акция
Зеленски: Преговорите за мирно споразумение със САЩ продължават
Проф. Вучков: Трябват по-малко началници и повече униформени в МВР
Украйна капитулира пред Русия, отстъпвайки териториите си, заяви Славчо Велков
Защо държавата влага огромен ресурс в неефективния публичен сектор?
Централна емисия
Тиквени семки: Здравословни ползи и лесна рецепта за дресинг
Карлос Насар губи 500 000 лева, ако не подпише до 10 дни
Наш тенисист аут от турнир в Португалия
Тържествена галавечер: Наградиха легенди на волейбола
ЦСКА с важна новина за феновете
Ще играе ли Кристиано на Мондиал 2026? Ето какво се случи с наказанието на Роналдо
България извъртя боево реми срещу „маджарите“
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от "Зоотрополис 2"
Задължителни ястия за Андреевден
Фитотерапевт: Черен бъз с мащерка е златна комбинация за имунитет
3 мандали разкриват какво ви очаква през декември
6 жени, които доказват, че успехът е възможен на всяка възраст
Шарен боб в гювеч за Андреевден
Тръмп: Споразумението за край на войната е все по-близо
Трагедията е огромна! Втора жертва на катастрофата край Шумен
Макрон: Мирните преговори за войната са в решаващ момент
Обявена за мъртва жена "възкръсна" на погребението си
Тъжна вест! Почина двукратен олимпийски шампион по борба
Представител на САЩ пред Си Ен Ен: Украйна е приела споразумение за прекратяване на войната
Учени предлагат на Луната да се създаде „резервно копие на живота“
Революционно откритие: Нивото на тревожност се контролира от имунни клетки
Препарат се провали във финалната фаза на изпитванията срещу болестта на Алцхаймер
Лек като алуминий, здрав като стомана: Създадоха нов материал, подходящ за летателни апарати
Китай изстреля безпилотния „Шънджоу-22“ към станция „Тянгун“
Ще можем ли да видим 3I/ATLAS без специално оборудване