Яйца от Румъния и Украйна и замразено пилешко месо се маскират като българска продукция и се продават у нас. За това алармират от Асоциацията за промишлено птицевъдство. Браншовата организация вече е сезирала Агенцията по безопасност на храните за проблема, а проверките тепърва предстоят.
Теодор Буюклиев е на 30 години, като последните четири живее в село Русаля - недалеч от Велико Търново. "Наситих се на града и нощния живот и се преместих да живея на село", разказва земеделският производител пред Нова телевизия.
Първоначално Теодор и половинката му започват да отглеждат свободни кокошки на шега. "Взехме пет кокошки за нас. Имаме малко дете на десет месеца и трябваше да го захранваме. Купих кокошки и ги гледахме в кафез за папагали, но се оказа, че пет кокошки не ни стигаха. Баща ми и майка ми искат яйца, давам на приятели…и станаха над 50 броя", твърди Буюклиев.
Така Теодор се озовава един ден на специализиран фермерски пазар във Велико Търново. "Бях събрал около 350 яйца. Нямах какво да ги правя. Регистриран земеделски производител съм, за да ми е всичко, както трябва. И реших да се запиша и продам яйцата. И се оказа, че ги продадох за 15 минути. Интересното е, че млади, възпитани и ерудирани хора търсят предимно нашата продукция", посочва земеделският производител.
Въпреки че е Теодор е на специализирано тържище, се е сблъсквал и с търговци на съмнителни яйца. От Асоциацията за промишлено птицевъдство потвърждават притесненията на Теодор и малките производители на яйца. На пазарите у нас и в малките магазини се продават вносни яйца, маскирани като български.
Агенцията по безопасност на храните вече са сезирани от браншовата организация за проверка и на вносно пилешко месо, което се предлага у нас. От Асоциацията за промишлено птицевъдство предполагат, че и тук има нелоялни практики – внася се замразено месо, което се продава за прясно и охладено.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Руският олимпийски комитет се отказа от Крим, за да се върне в олимпийското семейство
Платформата за творци Patreon блокира ботовете, за да не крадат съдържание с цел AI обучение
Цената на петрола се стабилизира в края на волатилна седмица*
SK Hynix привлече 26,5 млрд. долара от листването си в САЩ
Вместо "демилитаризация" оръжията на Киев стават повече, Тръмп не е звънял на Путин
Какво се случва при експлозия на танкер за втечнен газ?
Бургазлийка се е удавила на Централния плаж в града
Федералната полиция в Германия: По-малко престъпления, но повече насилие в страната
Животът става много по-лесен за 4 китайски зодии на 11 юли 2026 г.
Захарова: НАТО игнорира шантажа на Зеленски за ядрено оръжие
Кафето ще поскъпне заради по-високите цени на сортовете арабика и робуста
В "България сутрин" на 11 юли от 9:30 часа: Как AI помага в икономиката?
Контузиите продължават да тормозят Левски
Кога ЦСКА се завръща на „Българска армия“? Новият стадион няма да е готов преди средата на август
Лудогорец готви голям трансфер с национал
Мачовете и спортът по телевизията днес, 10 юли
Бавят топ трансфер на Левски
Мнението на Gol.bg: Три гола не скриха най-големия проблем на ЦСКА
50 занимателни детски игри, с които да заместите екранното време през лятото
Дженифър Лопес с блестяща визия на Седмицата на висшата мода в Париж (+Снимки)
Пухкава питка с маслини
Elie Saab създаде приказен свят за Haute Couture есен/зима 2026-2027 (+Снимки)
Нумерологична прогноза за 10 юли
Мързелив коблер с горски плодове
Варненският зоопарк се обърна с голяма молба към всички посетители
Жители на варненския квартал „Чайка“ протестират срещу строеж между блокове
Част от кв. "Младост" във Варна осъмна без вода
Днес: Затварят пътя между Варна и кв. "Виница" за асфалтиране на кръстовище
Един началник на клиника в болница във Варна получава 77 000 евро за февруари т.г., а друг - 1000 евро
Издирването на 11-годишната Наталия и Асен продължава с претърсване на гори
Учени откриха как да спрат екстремния климатичен феномен Ел Ниньо
5 риби, които са плували още по времето на динозаврите
Най-мощният телескоп в света започна работа в търсене на тъмната материя
New Horizons се събуди от рекордна хибернация в дълбокия космос
Затоплянето на океаните е причината за най-голямото измиране в историята на Земята
7 факта за черните дупки, които звучат като научна фантастика