Пролетта продължава да се бави, а динамичните атмосферни условия в България ще запазят своето влияние през следващите дни. Според синоптика Петър Янков страната ни ще бъде обхваната от чести валежи, мъгли и температурни спадове, а зимата все още няма да отстъпи напълно място на по-топлото време.
Още днес сутрешните часове започнаха с намалена видимост в различни райони на страната, най-вече в Тракийската низина, където мъглите са най-трайни.
"В южните райони ще превалява дъжд. В югозападните ще прегърми, тъй като валежите вече са с подчертано летен характер. Кратки валежи през нощта ще продължават в югозападните райони, но много слаби. В петък отново в Западна България ще вали дъжд. В събота валежите ще бъдат значителни. И температурите ще бъдат между 15 и 19 градуса. В София температурата ще бъде още висока – около 15 градуса", каза Янков в студиото на "България сутрин".
Докато Гърция е изправена пред сериозни наводнения, у нас не се очакват толкова интензивни валежи.
"При тези обстановки, когато циклоните преминават, зараждат се някъде западно от Гърция и преминават през Балканите. Точно там валежите са по-интензивни. Но засега такива силни валежи и такава обстановка не се очаква в България", отбеляза Янков пред Bulgaria ON AIR.
Въпреки това, синоптикът предупреди, че в неделя температурите ще паднат значително и валежите в западните райони може да се примесят със сняг. В планините ще се образува нова снежна покривка между 15 и 20 см, което ще удължи ски сезона до средата на април.
Кога ще дойде истинската пролет?
Според прогнозите, след 12-13 април температурите постепенно ще започнат да се повишават, но валежите няма да спрат. Във вторник валежите временно ще отслабнат, но още в средата на следващата седмица се очаква нова вълна от дъжд и сняг, особено в планинските райони.
Селскостопанските производители трябва да бъдат особено внимателни, тъй като се очакват студове с минимални температури между -5 и -1 градус във вторник сутринта.
Макар да е твърде рано за точна прогноза, синоптикът предупреждава, че Великден вероятно ще бъде дъждовен, поради преминаването на циклон от Гърция, който ще засегне Балканите около 17-18 април.
Очаквайте видео с целия разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 21 юни
Иран прекрати преговорите със САЩ след заплахите на Тръмп
САЩ засилват икономическата си война, но враговете не трепват
Енергийният преход на Китай сега зависи от декарбонизацията на промишлеността
Stellantis, Wayve Technologies и Uber се обединяват за масово навлизане на роботизирани таксита
Иран и САЩ започнаха преговори за постоянно мирно споразумение, Тръмп заплаши с нови удари
Рецепта за тиквички с чесън и копър на тиган
Какво не знаем за траките и старите българи?
Моторист загина в Русе
Каспер Рууд вдигна тридневна сватба в Майорка + СНИМКИ
Ямал: Планът беше да вкарам и... да си почина
Де ла Фуенте разкри голяма тайна за героя си
Напуска ли? Ас на Левски взе ключово решение за бъдещето си в Левски
В полза на Левски? КЗК се произнесе по любопитен казус
НА ЖИВО: Белгия – Иран 0:0, червен картон за "червените дяволи"
Дневен хороскоп за 22 юни, понеделник
Ястия за здраве и берекет на Еньовден
Седмичен хороскоп за 22 – 28 юни: Хубав период за Рибите
3 ритуала, които сбъдват желания на Еньовден
Таро карти за юли за всяка зодия
Италианска рецепта за паста с чесън, моцарела и салчичон
Електромобилите с голям пробег се превръщат в проблем
Какво време ни очаква в понеделник?
Обърната кола стои в канавката край Кичево вече втори ден
Приключенец ще обиколи България с "Балканче" (ВИДЕО)
Иван Иванов завърши втори на турнира в Ливърпул
Неочаквано откритие край Стоунхендж променя представите за древния монумент
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път